Bezgrzeszne lata

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Inne wydania

Przeżyj niezapomnianą przygodę razem z bohaterami naszych książek. Wprowadzą Cię oni w świat dziecięcych fascynacji, gdzie marzenia się spełniają, a wszystko wokół zachwyca swoją niezwykłością. Dzięki najcenniejszym utworom literatury dziecięcej odnajdziesz krainę, z której nie będziesz chciał wychodzić...Pełna humoru i niepozbawiona nutki nostalgii autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i młodości.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2007

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

chrispu | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Świetna książka opowiadająca o młodzieńczych latach autora spędzonych we Lwowie. Tytuł nie brzmiał zachęcająco, ale osoba która mi tę książkę poleciła, twierdziła że mi się spodoba. I miała rację. Nie należy sądzić po okładce.
Chociaż książka jest momentami poważna to jednak jako całość wywołuje uśmiech na twarzy i pozytywne wrażenia lub niekontrolowane wybuchy "rechotania" jak przypadku rozdziału "Sztuka podpowiadania" (jak dla mnie najlepszego w książce). Autor opisuje świat którego już nie ma, świat zasad i reguł, które przeminęły wraz z wojenną zawieruchą bezpowrotnie i za którym tęskni. Dla jednych może to być abstracja i egzotyka, ale jeśli ktoś był we Lwowie to może się przekonać, że miejsca, które są tam opisane istnieją naprawdę.
W każdym razie - może nie jest to literatura którą każdy lubi, którą koniecznie trzeba mieć w swojej biblioteczce, ale którą warto przeczytać dla rozweselenia.

Nelyt | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Kornel Makuszyński wraca wspomnieniami do czasów kiedy był chłopcem, nastolatkiem. Do jego dziecięcych zabaw, szkolnych kolegów i nauczycieli oraz swoich debiutów literackich. Dzieli się z czytelnikiem kawałkiem swojego życia.
Czytając ją nachodziły mnie myśli jacy dorośli byli w tych czasach dzieci 13-15 letnie. Chodzili na przedstawienia teatralne, znali całe sztuki na pamięć jak i niektóre książki, typu "Pan Tadeusz". Czytali masowo, pisali wiersze i mieli jeszcze czas na dziecięce zabawy. To były zupełnie inne czasy i inni nastolatkowie.

Mario | 2012-10-10

Ludzi, którym "Bezgrzeszne lata" przypadają do gustu, chętnie widziałbym w gronie przyjaciół. Makuszyński jest dowodem na to, jak wielką sztuką może być opowiadanie o zwykłych sprawach, jeśli czyni to prawdziwy artysta. Dowodem na to, że pisać łatwą literaturę potrafi wielu wyrobników pióra, lecz pisać łatwą wielką literaturę - tylko nieliczni.

Dominka1 | 2015-05-26

''Bezgrzeszne lata'' Kornela Makuszyńskiego to powieść wyjątkowa. Nie opowiada o przygodach fikcyjnych bohaterów. Nie jest też biografią, w której śledzimy całe życie konkretnej postaci, dowiadujemy się o jego wszystkich uczuciach, rodzinie i każdej przygodzie. Jest to raczej pamiątka dzieciństwa i wczesnej młodości, czasów ,które minęły i dawnego Lwowa.
Książka napisana przepiękną i nieco archaiczną polszczyzną, język w niej jest pełen humoru,barwny. Są w niej fragmenty bardzo zabawne i zdanie ,które wywołują wzruszenie i nostalgię. Przeczytałam te powieść jako mała dziewczynka. Wydaje mi się, że to było moje pierwsze literackie spotkanie z Lwowem. Chyba właśnie dzięki fabule "Bezgrzesznych lat" to miasto kojarzy mi z teatrami ,operą ,młodymi poetami i radością życia. Niesamowite jak różne od dzisiejszych nastolatków rozrywki miała młodzież na początku XX wieku. Tamci chłopcy poza miganiem się od lekcji, pojedynkami o dziewczyny i leniuchowaniem mnóstwo czasu ...

Bożena | 2017-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Książkę przeczytałam ponownie i ponownie wzbudziła ciepłe uczucia w moim sercu. Piękny język, poczucie humoru autora oraz dystans do samego siebie to jest to, co w takich książkach cenię najbardziej.
Kornel Makuszyński był moim ulubionym pisarzem w dzieciństwie. Zaczytywałam się Jego książkami dla młodzieży i oczywiście uwielbiałam Koziołka Matołka. Dosyć dawno odkryłam też książki pisane z myślą o dorosłych czytelnikach, do których należy właśnie omawiana. Myślę, że jako pisarz dla dorosłych jest on zdecydowanie niedoceniany.
"Bezgrzeszne lata" oprócz tego, że nas bawią to niewątpliwie skłaniają do zadumy nad wieloma sprawami, choćby nad tym jak różne było dzieciństwo autora i moje, o współczesnych dzieciach nie wspominając.
Zastanawiam się jak będą wyglądały wspomnienia na temat ściągania dzisiejszych nastolatków. Obawiam się, ze główną rolę odgrywać w niej będzie telefon i wyszukiwarka google. Wiem, że świat się zmienia, ale czy na lepsze?
Dobrze, że są takie książki, które...

PABLOPAN | 2012-04-18

Miałem bardzo mieszane uczucia co do tej książki, jedne fragmenty pochłaniałem i podobały mi się, przez inne brnąłem żółwim tempem. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo pozytywna książka.

ampH | 2014-04-04
Przeczytana: 31 marca 2014

Kornela Makuszyńskiego praktycznie nie trzeba przedstawiać. Autor takich klasyków jak "Szatana z siódmej klasy" już do dziecka bawi i cieszy. "Bezgrzeszne lata" to kolejny przykład jego wspaniałego humoru, który świetnei oddziałuje na wyobraźnię każdego. Jest to zbiór wspomnień z czasów jego młodości, począwszy od wieku lat dziewięciu, na czasach studenckich zakończywszy.

Wspomnienia te podzielone są na rozdziały, opisujące jakieś konkretne zagadnienie - teatr, operę, walki jako dzieci etc. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że część z nich czytałem z ogromnym zaciekawieniem, a w przypadku niektórych rozdziałów chciałem, aby jak najszybciej się skończyły. Czytelnik oczywiście musi być przygotowany na bardzo archaiczny i często trudny do przeczytania język - jest to jednak niewielka cena za tak wspaniałą dawkę literatury.

Autor - jak zwykle w swoich książkach - dostarcza nam ogromną dawkę humoru. W wielu miejscach po prostu parskałem śmiechem i nie mogłem się uspokoić!...

Irząd7miejsce | 2014-02-12
Przeczytana: 04 lutego 2014

Pozycja ta bezceremonialnie weszła w moje życie i podbiła moje serce. Swego rodzaju gra z czytelnikiem odbywa się na dwóch płaszczyznach, z jednej strony książkę odbieramy jako lekki papier, który wywołuje uśmiech na naszych ustach, z drugiej zaś strony ukradkiem z kolejnych wersów wyzierają konkretne opisy rzeczywistości, ówczesnych realiów. Całą sobą chłonęłam opisy szkoły czy (i tutaj z ogromnym wykrzyknikiem, wielkimi literami) Teatru. W trakcie czytania utworu chcąc nie chcąc zestawiałam szkołę dawną i dzisiejszą, Teatr tamtejszy i ... nasz. Zachwyt płynący z kolejnych stron przyprawiał mnie o szybsze bicie serca i wypieki na policzkach. Kunsztem jest opisanie wszystkich tych spraw w tak lekki, przystępny i zabawny sposób, niczym humorystyczna autobiografia, zaczynająca się dość niepozornie. Za to właśnie chylę głowę przed Makuszyńskim, bo najpiękniejsze jest to, że i młodszy i starszy wyciągnie z lektury "Bezgrzesznych lat" coś dla siebie, jeden i drugi co innego, ale w...

buziaczek197 | 2015-12-08
Przeczytana: grudzień 2015

Bardzo fajna książka jak wszystko co napisał Kornel Makuszyński :) "Bezgrzeszne lata" Tak opisuje wszystko Kornel Makuszyński od małego po lata młodzieńcze. Co ujęło mnie w tej książce najbardziej? to, że wymienia tutaj cudownych autorów jak Dickens Karol bardzo ładnie wydana, tylko akurat moje wydanie ma troszeczkę za małe litery, ciągnie się również jednostajnie. Pisał wiersze, ale również w klasie czwartej jak przyznaje robił to znakomicie Leopold Staff. Miał swoje miłości jedną do primabaleriny i innych dziewczyn, ale nic z tego nie wychodziło. Najlepszy rozdział jaki jest w tej książce to "Sztuka podpowiadania.

"Na próżno jędza
w ubraniu księdza
z lodu nas spędza!
W pierwszej b klasie
w zimowym czasie
nikt mu nie da się!!!

Mansfield | 2012-05-31
Przeczytana: 03 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Są to wspomnienia autora z dzieciństwa z końca XIX wieku, które spędził w prowincjonalnym miasteczku Stryj na południowo-wschodnich rubieżach dawnej Polski. Zbiór opowiadań niewielki objętościowo, poprzez doskonały humor i urokliwy styl, magicznie oddaje urok chłopięcych lat.

Pisarz na wstępie przyzywa natchnienie, szuka sposobu na zwierzenia i wdaje się w dialog z promieniem słońca, który w wyobraźni rozgrzewa mu serce i budzi dziecko jakim był kiedyś.

Kolejne etapy dzieciństwa znaczą tytuły rozdziałów, o czym wspomnę w skrócie:
*Cielęcy żywot - autor opisuje okoliczności przyjścia na świat których skutkiem pali się wkrótce całe miasteczko. Już na wstępie jego życie zapowiada się ciekawie, a dalej jest już tylko weselej...
Rozpoczyna się szkoła i okres chłopięcej fascynacji Indianami.Tutaj ogień też daje znać o sobie, a sprawy przybierają dramatyczny obrót zakończony cytatem "Już byłem u wielkiego Manitou" (bliski śmierci ;-))
Widziane z perspektywy dorosłości...