Najnowsza publicystyka autora "Michnikowszczyzny". Krajobraz po 2-letniej świętej wojnie między Kaczorem a Donaldem. Nakreślony, jak to u Ziemkiewicza, bez litości, wbrew stadu i pod prąd. Książka wyrosła z sieroctwa po POPiS-ie. Obrachunek ze spadkiem po niedoszłej koalicji, której oczekiwała połowa Polaków. Bezkompromisowa analiza przyczyn i skutków wojny partyjnych wodzów. Ocena Polski...

Książka wyrosła z sieroctwa po POPiS-ie. Obrachunek ze spadkiem po niedoszłej koalicji, której oczekiwała połowa Polaków. Bezkompromisowa analiza przyczyn i skutków wojny partyjnych wodzów. Ocena Polski Kaczyńskich i Rydzyka oraz studniówki Tuska. Rzecz o niewinnym obliczu „likwidatora” Gilowskiej czy Rokity. I o Kaczyńskim, z którym nie wytrzyma nikt, skoro nie wytrwał nawet Dorn. To także rozliczenie z inteligencją tańczącą jak zagra medialna orkiestra. Pod dyktando jej gwiazdorów i etatowych autorytetów, z którymi drugie już dziesięciolecie od odzyskania niepodległości mocujemy się w...kisielu.
Bo zdaniem autora, życie w Polsce to pływanie w basenie napełnionym kisielem: Niby pływasz jak w wodzie, ale każdy ruch kosztuje więcej wysiłku. Jeśli człowiek nie ma wyboru, przywyka. Przestaje zwracać uwagę na ciągły opór i nie dziwi się własnemu zmęczeniu. Do momentu, aż na chwilę znajdzie się w wodzie lub choć tylko popatrzy, jak sobie radzą ci, którzy po prostu pływają.
Taką chwilą olśnienia jest dla Polaka zetknięcie się z Zachodem.

Ida | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Polityka - temat ciężkostrawny. Pan Ziemkiewicz zna go od podszewki i dzieli się z nami obficie swoją wiedzą.
Niby wszystko o czym pisze jest nam w jakiś sposób znane. Niby o tym wiemy, że tam "u góry" tak to działa od lat, ale i tak miejscami może się podnieść ciśnienie.
Książka nie jest nowa, bo napisana już kilka lat temu, ale tak naprawdę nic się nie zmienia. Nawet nazwiska, powtarzające się w tekście, wciąż przewijają się w mediach i każdy, kto ogląda choćby wyłącznie wiadomości/informacje/fakty, świetnie je zna (celowo używam tych różnych nazw, by ktoś nie pomyślał, że sugeruję wyłącznie jeden bardziej rodzimy, czy bardziej zamerykanizowany telewizyjny kanał ;)
I kiedy autor mówi o polskiej polityce, że skupia uwagę publiki na stylu prowadzenia, a nie na jej treści, to znów o tym wiemy, ale kiedy podaje tego przykłady, niestety rusza nerwy, że ta manipulacja tłumami wciąż trwa.

..."Polska demokracja przypomina knajpę, w której możesz wybrać, co chcesz, ale tylko z tego, co...

Konkwistadorrr | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Dla tych wszystkich obeznanych z twórczością R. A. Ziemkiewicza, a szczególnie z jego książkami "Michnikowszczyzna" i "Polactwo" nie będzie tu czegoś zaskakującego. Pomimo tego, że autor "Czasu wrzeszczących staruszków" kilka razy w tej książce podkreśla, że nie chce rozwijać treści zawartych w tych dwóch pierwszych tu przeze mnie przywołanych to kilka razy wątki się pokrywają. Jednak tak to jest umiejętnie napisane, że to nie jest wtórne, a po prostu niezbędne by rozwijać nowe wątki poprzez przypomnienie tego co już wcześniej było gdzieś napisane i dzięki temu czytelnik nie pogubi się w co poniektórych dość zawiłych sprawach polityki Polski współczesnej.
O czym jest ta książka?
Autor skupia się tu mocno na J. Kaczyńskim, na jego historii politycznej. Na powodach jego klęsk, a także sukcesów. Co bardzo mi się podoba to to, że Ziemkiewicz swoje tezy stawia bardzo obiektywnie, wręcz podkreśla to, a jeżeli już pisze coś od siebie to zaznacza to i daje czytelnikowi możliwość tego by...

Dominik | 2014-12-26
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Od dłuższego czasu jestem fanem publicystyki R.A. Ziemkiewicza. Każdego tygodnia śledzę jego felietony zarówno na Interii jak stronie tygodnika "Do rzeczy". W związku z tym przyszedł w końcu czas aby sprawdzić jak autor radzi sobie w dłuższych formach literackich. Okazuje się, że radzi sobie bardzo dobrze. Znany z felietonów lekki i wciągający styl został zachowany również w książce. Autor nie uderza w pompatyczne patriotyczne tony którym ulegają czasem publicyści prawej strony, ponadto daleki jest od prezentowania krzykliwej histerii która to dla odmiany często gości u publicystów "salonu".

Pozycja ta traktuje o dwuletnich rządach PiS i próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego skończyły się tak jak się skończyły. Ponadto prezentuje polityczną drogę Jarosława Kaczyńskiego od mrocznych początków III RP aż do momentu objęcia przez niego funkcji premiera. Autor chcąc dać pełny obraz sytuacji poświęcił także sporo miejsca wielu postaciom od lat znanym ze sceny politycznej. Książka ta...

Konrad Gałęzowski | 2011-05-16
Przeczytana: 15 maja 2011

O ile dawniej miałem Ziemkiewicza za stronniczego w kierunku PiS, to po lekturze tej książki zmieniłem zdanie. Autor stara się zachowywać obiektywnie, tam gdzie jego tezy mają potwierdzenie - cytuje źródła, tam gdzie się domyśla - wyraźnie to zaznacza i podaje różne przesłanki na poparcie swojej wersji poglądów. Nie można odmówić mu bogatej wiedzy historycznej i politycznej. Co prawda nie ze wszystkimi tezami autora trzeba się zgadzać (chyba oczywiste), jednak wg mnie jeśli kogoś interesuje polityka choć w minimalnym stopniu, to powinien się z tą książką zapoznać.

Lidia Sabaudzka | 2016-10-01

Napisana w 2008 roku, lecz wciąż jak najbardziej aktualna.
Jak zwykle w sposób trafny, Ziemkiewicz ukazuje nam nowotwory, toczące Polskę, absurdy i niesprawiedliwości, których codziennie przychodzi nam doświadczać. Wytyka irracjonalne zjawisko chorobliwej, nieobiektywnej nienawiści, kierowanej w stronę Jarosława Kaczyńskiego przez cały światek medialny, grzmiący o "upadku demokracji" (hmm...coś w tej materii się zmieniło?). Pokazuje, że świat tzw. "polskiej" elity "intelektualnej" to po prostu gromada nieudaczników, wepchniętych na wyżyny jeszcze przez poprzednią, reżimową władzę i całkowicie do swojej roli nieprzystosowanych, patrzących z uwielbieniem na Zachód i przyjmujących bezkrytycznie najgorsze rozwiązania tam zastosowane. Nie jest to książka stronnicza, Ziemkiewicz nie ma oporów, aby wytknąć Kaczyńskiemu błędy i stwierdzić, że IV RP była zwykłym klopsem, zakalcem, "rewolucją moralną", która jeszcze bardziej zdeprawowała społeczeństwo...Dalej żyjemy w systemie...

Niby słabsze od "Polactwa" i "Michnikowszczyzny", ale nadal dobre. Dogłębna analiza najnowszej politycznej historii Polski, z położonym dużym naciskiem na "inteligentów" i Jarosława Kaczyńskiego. Wiele zostało już napisane w innych komentarzach i nie chcę wyważać otwartych drzwi - jedyne co mogę dopowiedzieć, to że ten tytuł może być dobrym lekarstwem na prawicowe szurostwo, które snuje wizję samych postkomunistów u władzy i opiera się często na przypadkach wzajemnego krycia pomiędzy przestępcami z różnych partii. Ziemkiewicz pokazuje, że wystarczy dodać jeden proces myślowy i okazuje się, że ukłon jednej frakcji wobec drugiej, to często cios wymierzony w trzecią.

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Dobra, mocna pozycja dla wszystkich, którzy interesują się współczesną historią a nie chcą czerpać o niej wiedzy z GW i Newsweeka.

mts | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Bardzo dobra publicystyka. Mimo, że od wydania książki minęło już kilka lat, to jej wartość wciąż jest duża. Ziemkiewicz ma dar do pisania publicystyki, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę dobrze. "Czas wrzeszczących staruszków" stara się wyjaśnić rządy PiS-u (2005-2007), ale tak naprawdę większa część książki to opis tego, gdzie się znajdujemy w roku 2007 i dlaczego tak jest. Do tego nie zabrakło bezkompromisowej, charakterystycznej dla tego autora, analizy środowiska tzw. michnikowszczyzny i jej histerycznych ataków na braci Kaczyńskich w czasie ich rządów. Dużo można też się dowiedzieć o historii politycznej lat 90. w Polsce.

Osobiście żałuję, że RAZ tak mało analizował dokładne poczynania rządu PiS-u. Żeby książka była bardziej ponadczasowa - autor powinien był bardziej tłumaczyć niuanse. Z drugiej strony mogłoby to być jednak nudne po latach. Autorowi udało się za to uchwycić to, co stanowiło istotę i przyczynę porażki rządów Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba też...

Kubik | 2011-01-27
Przeczytana: 14 grudnia 2009

Bardzo dobra książka z pogranicza publicystyki politycznej, zawierającej też solidne tło historyczne. Cenię Rafała Ziemkiewicza nie tylko za stałość poglądów, za to że potrafi ich bronić nawet wtedy, kiedy nie są popularne, ale też za to, że swoje stanowisko zawsze, ale to zawsze potrafi fantastycznie uargumentować. Nie ma pustych sloganów. Jak coś pisze - zawsze podaje mnóstwo przykładów, wydarzeń, dat, cytatów - czegokolwiek, żeby poprzeć swoją opinię (rzecz jasna, z którą nie musimy się zgadzać). Publicystyka Ziemkiewicza o wiele bardziej mi odpowiada, z punktu widzenia dziennikarsko-warsztatowego, nie mówię o poglądach, niż np. teksty Lisa, Olejnik czy nawet Żakowskiego.

Z książki naprawdę sporo można się dowiedzieć, dzięki czemu lepiej rozumie się naszą scenę polityczną. Czas wrzeszczących staruszków to taki kompendium wiedzy, oczywiście niepełne, bo i takiego zamiaru autor nie miał, nie tylko o IV RP, ale też o tym, jak do niej doszło.

Warto po nią sięgnąć, zwłaszcza że...

Greg Blackbird | 2017-09-04

R.A.Z. poddaje analizie przede wszystkim J. Kaczyńskiego i jego działania. Nie wychwala go pod niebiosa ale dosyć szczerze opisuje wcześniejsze jego działania polityczne i wytyka kilka błędów jakie popełnił. Myślę że jeśli R.A.Z. stwierdza, iż Kaczyński jest przede wszystkim politykiem a dopiero potem, niejako z przymusu politykiem prawicowym to coś znaczy. Książka do polecenia dla każdego napotkanego cyklicznie na kolejnej rodzinnej uroczystości przemądrzałego wujka i każdej znającej się na polityce cioci która musi mieć rację bo przecież ogląda TV i sama widziała co ten Kaczor znowu wyrabia i jak podpala Polskę. Tylko jak ich zmusić do czytania takiej książki i to jeszcze ze zrozumieniem?