SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Okładka książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gontarczyk
Okładka książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii
Sławomir CenckiewiczPiotr Gontarczyk Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
historia
Instytut Pamięci Narodowej
2008-01-01
2008-01-01
Lech Wałęsa SB PRL

Książka legenda która obaliła legendę która legendarnie "obaliła" komune co okazało legendą.

jak na książkę historyczną z przypisami zajmującymi czasami ponad połowę strony baaardzo ciekawa i wciągająca. Warto przeczytać. Nie! Trzeba przeczytać i warto później oglądnąć parę wywiadów, które przy okazji ukazywały się wtedy w telewizji. Człowiek ma wtedy inną perspektywę. Rzetelna praca autorów ze źródłami. Żadnego gdybania i domysłów. Fakty czarno na białym. Wnioski niech każdy wyciąga sam.

Cóż mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest wolność i trzeba pisać nawet niewygodne dla legendy fakty. Ale był koło tego taki szum jakby ta legenda miała się całkowicie zawalić. Co Wałęsa zrobił dobrego mam nadzieje zostanie na pokolenia, a co do złego pozostanie niesmak i wstyd. Świadczy to też o naszej skomplikowanej historii. Książka rzetelnie udokumentowana.

Książka, która wywołała burzę w Polsce.

Rzetelna i solidna monografia prezentująca nieznane fakty z życiorysu przywódcy ''Solidarności". I jak słusznie zauważył prof. Andrzej Zybertowicz: ''Ta książka nie jest aktem oskarżenia młodego robotnika, który ongiś zdradził swoich kolegów i do dziś nie potrafi stanąć w prawdzie. Ta książka w istocie jest aktem oskarżenia zakłamanych elit IIIRP, które- tworząc system odmowy wiedzy- przez lata nie pozwoliły Nobliście wyzwolić się z pułapek postkomunizmu".

Na Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka wylał się hejt, osądzano ich od czci i wiary, nienawistnie przyklejając im epitet ''policjantów pamięci". To pejoratywne określenie na stałe weszło do języka polskiego.

Media mainstreamowe wytaczały potężne armaty. Skowyt Tomasza Lisa czy Adama Michnika jeszcze długo był słyszalny.

Książka, która wywołała burzę w Polsce.

Kawał solidnej historyczno-dokumentalnej roboty. Ogromne uznanie dla autorów za dokopanie się do wielu dokumentów, z których część została usunięta, jako niewygodna. Rozumiem, że są osoby, dla których Lech Wałęsa, to bohater, ale przed faktami nie uciekniemy. Rozumiem, że niektórzy mogą czuć się urażeni, ale dokument to dokument, nie da się go podważyć. Zresztą sam P. Wałęsa nie do końca zaprzecza swojej przeszłości. Problem polega na tym, że nie potrafimy sobie radzić z niewygodnymi informacjami, a przecież nawet w życiu codziennym mamy do czynienia z mniejszymi lub większymi rozczarowaniami dotyczącymi chociażby najbliższych. Więc skąd to oburzenie jeśli chodzi o osoby publiczne? To też są ludzie tacy jak my z krwi i kości, też mają swoje słabości, też popełniają błędy, więc w czym problem?
Polecam.

Cel: zdyskredytować WIELKIEGO POLAKA. Podsuwam następne postacie, dużo lątwiejsze, do oplucia: Mickiewicz, Piłsudski, Dmowski... no i LGBT Iwaszkiewicz i Gombrowicz plus Dąbrowska z Konopnicką

Dobra, widać że autor naprawdę się postarał

albowiem opiera się raczej tylko na dokumentach
Warto przeczytać

Dobra książka.

Dobra książka.

Książka ma swój ciężar gatunkowy, to rozprawa naukowa a nie esej czy dokument fabularyzowany.
Dla ludzi pamiętających tamte czasy, pamiętających atmosferę i nocne Polaków rozmowy może być pewnym zaskoczeniem. Pokazuje bowiem i udowadnia jak wielki był wpływ służb na życie w PRL. A do tego każdy fakt jest udokumentowany i nie pozostawia wątpliwości. Wątpliwości gdy się pojawiają są dyskutowane i analizowane pod różnym kątem.
Moim zdaniem bardzo rzetelna książka, której nie można zanegować, nawet jeśli nie chce się przyjąć do wiadomości postawionych tez.
Gwiazdki odejmuję za początkowe rozdziały dotyczące rodziny, dzieciństwa i młodości Lecha Wałęsy. Uważam, że są zbędne i nie wpływają w sposób istotny ani na jego działania w wieku dorosłym ani nie pomagają w analizie psychologicznej.

Biografią tej pozycji nazwać nie można, przed czym przestrzegają nawet autorzy opracowania. Jest to natomiast praca, która z dużą dozą prawdopodobieństwa przedstawia istotny epizod w życiu Lecha Wałęsy. Sam zainteresowany niezdarnie próbuje się przed tymi zarzutami bronić, choć fakty przedstawione w tej książce (mają potwierdzenie w dokumentacji państwowej, zresztą przedstawionej w postaci scanów),które były prezydent chciał zatuszować – chyba mogę tak stwierdzić – kradnąc dokumenty, skutecznie mogą utwierdzić czytelnika w postawionej tezie.

Śledząc doniesienia TW „Bolek” w latach 1970-1976, dostrzec można pewne epizody życiowe, które pokrywają się z historią Lecha Wałęsy. Zwolnienie z pracy, działalność w stoczni, pewne smaczki, typu rozmowa z konkretnym dziennikarzem, a nawet konkretnymi osobami w cztery oczy. I moim zdaniem tu warto skierować swoje wysiłki, składając zapytanie (o ile pamięć nie zawodzi),czy niektórzy bohaterowie tamtych czasów pamiętają rozmowy osobiste, które przeprowadzali, według doniesień TW „Bolek”, z nim samym. Od nich jest najprostsza droga do prawdy. Chociaż jak pamiętam z doniesień „Bolka”, prowadził on taką rozmowę z H. Lenarciakiem, który sam stwierdził w filmie dokumentalnym „Plusy dodatnie, plusy ujemne” Grzegorza Brauna, że nie ma wątpliwości co do agenturalności Lecha Wałęsy. Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego sam prezydent podczas urzędowania dwukrotnie zwracał się o wypożyczenie mu akt TW „Bolek”, które zwrócił później zdekompletowane?

• Historyczne
  • Ebooki