SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
7,87 (110 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
28
8
31
7
26
6
7
5
5
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788360464748
liczba stron
752
słowa kluczowe
Lech Wałęsa, SB, PRL
kategoria
historia
język
polski
dodał
Krzysiek W

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski – relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika „Bolka”, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania...

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski – relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika „Bolka”, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania historii Lecha Wałęsy, nie aspiruje jednak do miana pełnej biografii tego polityka ani też opisania całokształtu działań SB wobec jego osoby.

Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – historyk, autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (II nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. i wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.) oraz Tadeusz Katelbach (1897–1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.).

Piotr Gontarczyk (ur. 1970 r.) – politolog, autor wielu artykułów, recenzji i polemik. Opublikował m.in. Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941–1944, Warszawa 2003 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2004 r.) oraz Tajny współpracownik „Święty”. Dokumenty archiwalne sprawy Mariana Jurczyka, Warszawa 2005, współautor opracowania źródłowego Marzec 1968 w dokumentach MSW, Warszawa 2008.

Moja generalna ocena książki jest bardzo pozytywna. Autorzy włożyli w jej przygotowanie mnóstwo wysiłku i pasji, co zaowocowało dobrymi rezultatami. Na szczególną uwagę zasługują następujące zalety pracy: wnikliwe przeprowadzenie poszukiwań źródłowych, a jest to zabieg dzisiaj czasem lekceważony przez niektórych historyków. […] Kwerenda źródłowa to dopiero pierwszy etap działań historyka. Autorzy wykonali wszakże w sposób udany kolejne zadanie, to znaczy przeprowadzili krytyczny rozbiór materiału źródłowego.
z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Wstrząsnęło mną uzasadnienie Sądu Apelacyjnego z 11 sierpnia 2000 r. w sprawie lustracyjnej Lecha Wałęsy, doskonale zresztą przeanalizowane w rozdziale siedemnastym. Owo uzasadnienie może egzemplifikować rozziew pomiędzy wirtualną rzeczywistością kreowaną ze względu na bieżącą politykę, a rzeczywistością, której ujawnienie jest wręcz obowiązkiem historyka.
z recenzji prof. dr. hab. Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN)

Autorzy wykonali ogromną pracę badawczą, zbierając i konfrontując tysiące źródeł rozmaitej proweniencji – nie tylko z materiałów operacyjnych SB (za niezwykle cenne uważam na przykład wprowadzenie do analiz fragmentów zapisów stenograficznych ze spotkań Lecha Wałęsy z załogami zakładów regionalnych struktur MKZ jesienią 1980 r.). To przede wszystkim nadaje ich studium ciężar gatunkowy odpowiedni do rangi sprawy, którą badają.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Nowaka (profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Ta książka nie jest aktem oskarżenia młodego robotnika, który ongiś zdradził swoich kolegów i do dziś nie potrafi „stanąć w prawdzie”. Ta książka w istocie jest aktem oskarżenia zakłamanych elit III RP, które – tworząc system odmowy wiedzy – przez lata nie pozwoliły Nobliście wyzwolić się z pułapek postkomunizmu.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Zybertowicza (profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (312)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 306
Koval | 2012-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że książka nie jest biografią Lecha Wałęsy. Jest za to naukową próbą wyjaśnienia złożonej kwestii relacji i związków Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa oraz związanych z tym konsekwencji. Praca składa się z dwóch zasadniczych części: rozdziałów opisujących dzieje sprawy Lecha Wałęsy oraz aneksów – źródłowego i ilustracyjnego.
W pierwszej części poddano analizie dokumenty SB dotyczące Wałęsy oraz w szerszym kontekście omówiono sprawy związane z losami archiwaliów SB na jego temat już w wolnej Polsce. Dzieje sprawy Wałęsy po 1990 roku przedstawiono na tle zjawisk politycznych i wydarzeń, które – zdaniem autorów – mogły mieć bezpośredni lub pośredni związek z przeszłością legendarnego przywódcy „Solidarności”. Przystępując do pisania książki, podzielono pracę nad częścią biograficzno-analityczną – okres do 1990 roku opracowany został przez Sławomira Cenckiewicza, zaś po 1990 – Piotra Gontarczyka.

Lech Wałęsa – słynny przywódca Międzyzakładowego...

książek: 1706
Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 listopada 2016

O tej książce napisano już wszystko. I nikt nie odważył się powiedzieć, że książka jest fałszywa, zmyślona. / Nikt, oprócz LW /. Nie było żadnego procesu. Autorom zarzucano, że "niewłaściwie interpretują", "nieodpowiednio podchodzą"... A książka jest po prostu do bólu prawdziwa.

książek: 190
Paulus | 2015-06-25

Przebrnięcie przez setki dokumentów i notatek służbowych tego tomu nie przychodzi łatwo. Wymaga co najmniej tyle samozaparcia, ile wykazuje Lech Wałęsa; wciskając nam od lat z uporem maniaka że nie był agentem - ba! nawet mówi że sam obalił komunizm. Serio...?

Ogromny szacunek za wytrwałość i profesjonalizm autorów; którzy przeczesując tony akt, wyłuskują najmniejsze poszlaki. Tu nic nie jest pozostawione ich subiektywnej opinii - na wszystko jest kwit.

Choć wielu jest z nią nie po drodze; to książka ta jest bardzo potrzebna. Jak nie teraz to za 50-ąt lat, aby pewne trudne sprawy postawić jasno w historii tego kraju. I choć trochę ją odkłamać - taki prezent dla następnych pokoleń.

książek: 342
rodzynidas | 2012-06-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Niezwykle rzeczowa książka, potwierdzająca kwestie, o których wiadomo od dawna. Wart odnotowania jest ogrom pracy, który w napisanie pozycji włożyli autorzy.
Pozycja jednakże nie dla wszystkich, jest to bardzo wnikliwa analiza materiałów źródłowych. Solidnie przygotowana książka naukowa dotykająca niezwykle niewygodny temat.
To książka nie tylko dotyczy Lecha Wałęsy - to także zwróceniem uwagi na problem lustracji, dekomunizacji, której nigdy w Polsce nie przeprowadzono w wystarczającym stopniu.

książek: 231
Karo | 2016-01-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Świetna robota, doskonale udokumentowana (na ile pozwoliły dość trudne czasy i skomplikowana dziedzina) pozycja dla wszystkich, którzy nie wierzą, że Lech Wałęsa był Bolkiem. Poza tym można poznać pewien zarys historii, a także to jaki ma wpływ na dzień dzisiejszy. Dzięki temu materiałowi łatwiej jest zrozumieć dalsze kroki niektórych "bohaterów" sceny politycznej, których możemy oglądać w telewizji odkąd pojawiliśmy się na świecie (w moim przypadku rok 90)
Zdecydowanie polecam, choć łatwo nie jest.

książek: 500
martolina | 2016-12-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2016

zaczęłam nietypowo bo od końca, czyli od dokumentów na które powołują się autorzy, a następnie przeczytałam część autorską
niestety muszę przyznać że książka jest stronnicza, autorzy wybierają z dokumentów tylko istotne dla ich poglądu zapisy, a gdy funkcjonariusze SB nie wpisują się w ich ramy mówią po prostu że się pomylili, a brak dokumentów to argumenty za współpracą LW z SB

wyrazy uznania za ogromną ilość przeanalizowanych dokumentów

książek: 288
Krzysztof1993 | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2017

Biografią tej pozycji nazwać nie można, przed czym przestrzegają nawet autorzy opracowania. Jest to natomiast praca, która z dużą dozą prawdopodobieństwa przedstawia istotny epizod w życiu Lecha Wałęsy. Sam zainteresowany niezdarnie próbuje się przed tymi zarzutami bronić, choć fakty przedstawione w tej książce (mają potwierdzenie w dokumentacji państwowej, zresztą przedstawionej w postaci scanów), które były prezydent chciał zatuszować – chyba mogę tak stwierdzić – kradnąc dokumenty, skutecznie mogą utwierdzić czytelnika w postawionej tezie.

Śledząc doniesienia TW „Bolek” w latach 1970-1976, dostrzec można pewne epizody życiowe, które pokrywają się z historią Lecha Wałęsy. Zwolnienie z pracy, działalność w stoczni, pewne smaczki, typu rozmowa z konkretnym dziennikarzem, a nawet konkretnymi osobami w cztery oczy. I moim zdaniem tu warto skierować swoje wysiłki, składając zapytanie (o ile pamięć nie zawodzi), czy niektórzy bohaterowie tamtych czasów pamiętają rozmowy osobiste,...

książek: 236
mietek112 | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Z 2016 roku
Przeczytana: 25 marca 2016

Zabrałem się za tę książkę, ponieważ nigdy wcześniej nie interesowałem się historią wydarzeń Sierpnia 80, historią Solidarności i Lacha Wałęsy. Nie ukrywam, iż do sięgnięcia po tę pozycję pchnęły mnie ostatnie wydarzenia wokół Prezydenta. Ważne - nie przeczytałem jej aby ocenić "winę" Lecha Wałęsy. Ja chciałem tylko wiedzieć i przez to nie oceniam postawy Prezydenta i innych osób zamieszanych w wydarzenia opisane w tej książce. Przyjmuję je tak jak są. Jest to w końcu historia.
Praca, którą wykonali panowie Cenckiewicz i Gontarczyk jest olbrzymia. Wiele szczegółów, pełny porządek w zebraniu dokumentów, wnikliwa analiza. Opisują wiele wątków pobocznych, które mają wyjaśnić czytelnikowi, przybliżyć, zarys wydarzeń.
Z pewnością jest to książka, która pokazuje wiele różnych faktów, które można wyciągnąć z dostępnych dokumentów. Pytanie, ile jeszcze rzeczy nie wiedzieli autorzy, a dalej my - czytelnicy. Pewnie wielu rzeczy już nie zobaczy światła dziennego.
Jakby nie patrzeć, jest to...

książek: 84
Jurek | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Książka ma swój ciężar gatunkowy, to rozprawa naukowa a nie esej czy dokument fabularyzowany.
Dla ludzi pamiętających tamte czasy, pamiętających atmosferę i nocne Polaków rozmowy może być pewnym zaskoczeniem. Pokazuje bowiem i udowadnia jak wielki był wpływ służb na życie w PRL. A do tego każdy fakt jest udokumentowany i nie pozostawia wątpliwości. Wątpliwości gdy się pojawiają są dyskutowane i analizowane pod różnym kątem.
Moim zdaniem bardzo rzetelna książka, której nie można zanegować, nawet jeśli nie chce się przyjąć do wiadomości postawionych tez.
Gwiazdki odejmuję za początkowe rozdziały dotyczące rodziny, dzieciństwa i młodości Lecha Wałęsy. Uważam, że są zbędne i nie wpływają w sposób istotny ani na jego działania w wieku dorosłym ani nie pomagają w analizie psychologicznej.

książek: 16
Daniel | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Mocne, proste, surowe nawet- tak bym tę książkę opisał. Lubisz historię, ciekawostki bez większej psychologii, chcesz więcej dowiedzieć się o ikonie solidarności, ta książka jest dla Ciebie. Finito

zobacz kolejne z 302 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd