SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Lech Wałęsa, SB, PRL
historia
Krzysiek W

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski – relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika „Bolka”, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania historii Lecha Wałęsy, nie aspiruje jednak do miana pełnej biografii tego polityka ani też opisania całokształtu działań SB wobec jego osoby.

Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – historyk, autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (II nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. i wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.) oraz Tadeusz Katelbach (1897–1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.).

Piotr Gontarczyk (ur. 1970 r.) – politolog, autor wielu artykułów, recenzji i polemik. Opublikował m.in. Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941–1944, Warszawa 2003 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2004 r.) oraz Tajny współpracownik „Święty”. Dokumenty archiwalne sprawy Mariana Jurczyka, Warszawa 2005, współautor opracowania źródłowego Marzec 1968 w dokumentach MSW, Warszawa 2008.

Moja generalna ocena książki jest bardzo pozytywna. Autorzy włożyli w jej przygotowanie mnóstwo wysiłku i pasji, co zaowocowało dobrymi rezultatami. Na szczególną uwagę zasługują następujące zalety pracy: wnikliwe przeprowadzenie poszukiwań źródłowych, a jest to zabieg dzisiaj czasem lekceważony przez niektórych historyków. […] Kwerenda źródłowa to dopiero pierwszy etap działań historyka. Autorzy wykonali wszakże w sposób udany kolejne zadanie, to znaczy przeprowadzili krytyczny rozbiór materiału źródłowego.
z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Wstrząsnęło mną uzasadnienie Sądu Apelacyjnego z 11 sierpnia 2000 r. w sprawie lustracyjnej Lecha Wałęsy, doskonale zresztą przeanalizowane w rozdziale siedemnastym. Owo uzasadnienie może egzemplifikować rozziew pomiędzy wirtualną rzeczywistością kreowaną ze względu na bieżącą politykę, a rzeczywistością, której ujawnienie jest wręcz obowiązkiem historyka.
z recenzji prof. dr. hab. Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN)

Autorzy wykonali ogromną pracę badawczą, zbierając i konfrontując tysiące źródeł rozmaitej proweniencji – nie tylko z materiałów operacyjnych SB (za niezwykle cenne uważam na przykład wprowadzenie do analiz fragmentów zapisów stenograficznych ze spotkań Lecha Wałęsy z załogami zakładów regionalnych struktur MKZ jesienią 1980 r.). To przede wszystkim nadaje ich studium ciężar gatunkowy odpowiedni do rangi sprawy, którą badają.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Nowaka (profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Ta książka nie jest aktem oskarżenia młodego robotnika, który ongiś zdradził swoich kolegów i do dziś nie potrafi „stanąć w prawdzie”. Ta książka w istocie jest aktem oskarżenia zakłamanych elit III RP, które – tworząc system odmowy wiedzy – przez lata nie pozwoliły Nobliście wyzwolić się z pułapek postkomunizmu.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Zybertowicza (profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

• Uroki

6,3 (10 ocen i opinii)
Tylko w mojej głowie
Sharon M. Draper

8,83 (6 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Szkielet białego słonia
Iza Klementowska

6,33 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Koval | 2012-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że książka nie jest biografią Lecha Wałęsy. Jest za to naukową próbą wyjaśnienia złożonej kwestii relacji i związków Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa oraz związanych z tym konsekwencji. Praca składa się z dwóch zasadniczych części: rozdziałów opisujących dzieje sprawy Lecha Wałęsy oraz aneksów – źródłowego i ilustracyjnego.
W pierwszej części poddano analizie dokumenty SB dotyczące Wałęsy oraz w szerszym kontekście omówiono sprawy związane z losami archiwaliów SB na jego temat już w wolnej Polsce. Dzieje sprawy Wałęsy po 1990 roku przedstawiono na tle zjawisk politycznych i wydarzeń, które – zdaniem autorów – mogły mieć bezpośredni lub pośredni związek z przeszłością legendarnego przywódcy „Solidarności”. Przystępując do pisania książki, podzielono pracę nad częścią biograficzno-analityczną – okres do 1990 roku opracowany został przez Sławomira Cenckiewicza, zaś po 1990 – Piotra Gontarczyka.

Lech Wałęsa – słynny przywódca Międzyzakładowego...

Paulus | 2015-06-25
Na półkach: Inne, Posiadam, Przeczytane

Przebrnięcie przez setki dokumentów i notatek służbowych tego tomu nie przychodzi łatwo. Wymaga co najmniej tyle samozaparcia, ile wykazuje Lech Wałęsa; wciskając nam od lat z uporem maniaka że nie był agentem - ba! nawet mówi że sam obalił komunizm. Serio...?

Ogromny szacunek za wytrwałość i profesjonalizm autorów; którzy przeczesując tony akt, wyłuskują najmniejsze poszlaki. Tu nic nie jest pozostawione ich subiektywnej opinii - na wszystko jest kwit.

Choć wielu jest z nią nie po drodze; to książka ta jest bardzo potrzebna. Jak nie teraz to za 50-ąt lat, aby pewne trudne sprawy postawić jasno w historii tego kraju. I choć trochę ją odkłamać - taki prezent dla następnych pokoleń.

rodzynidas | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Niezwykle rzeczowa książka, potwierdzająca kwestie, o których wiadomo od dawna. Wart odnotowania jest ogrom pracy, który w napisanie pozycji włożyli autorzy.
Pozycja jednakże nie dla wszystkich, jest to bardzo wnikliwa analiza materiałów źródłowych. Solidnie przygotowana książka naukowa dotykająca niezwykle niewygodny temat.
To książka nie tylko dotyczy Lecha Wałęsy - to także zwróceniem uwagi na problem lustracji, dekomunizacji, której nigdy w Polsce nie przeprowadzono w wystarczającym stopniu.

Karo | 2016-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Świetna robota, doskonale udokumentowana (na ile pozwoliły dość trudne czasy i skomplikowana dziedzina) pozycja dla wszystkich, którzy nie wierzą, że Lech Wałęsa był Bolkiem. Poza tym można poznać pewien zarys historii, a także to jaki ma wpływ na dzień dzisiejszy. Dzięki temu materiałowi łatwiej jest zrozumieć dalsze kroki niektórych "bohaterów" sceny politycznej, których możemy oglądać w telewizji odkąd pojawiliśmy się na świecie (w moim przypadku rok 90)
Zdecydowanie polecam, choć łatwo nie jest.

Daniel | 2015-12-30
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Mocne, proste, surowe nawet- tak bym tę książkę opisał. Lubisz historię, ciekawostki bez większej psychologii, chcesz więcej dowiedzieć się o ikonie solidarności, ta książka jest dla Ciebie. Finito

mietek112 | 2016-03-29
Na półkach: Z 2016 roku, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2016

Zabrałem się za tę książkę, ponieważ nigdy wcześniej nie interesowałem się historią wydarzeń Sierpnia 80, historią Solidarności i Lacha Wałęsy. Nie ukrywam, iż do sięgnięcia po tę pozycję pchnęły mnie ostatnie wydarzenia wokół Prezydenta. Ważne - nie przeczytałem jej aby ocenić "winę" Lecha Wałęsy. Ja chciałem tylko wiedzieć i przez to nie oceniam postawy Prezydenta i innych osób zamieszanych w wydarzenia opisane w tej książce. Przyjmuję je tak jak są. Jest to w końcu historia.
Praca, którą wykonali panowie Cenckiewicz i Gontarczyk jest olbrzymia. Wiele szczegółów, pełny porządek w zebraniu dokumentów, wnikliwa analiza. Opisują wiele wątków pobocznych, które mają wyjaśnić czytelnikowi, przybliżyć, zarys wydarzeń.
Z pewnością jest to książka, która pokazuje wiele różnych faktów, które można wyciągnąć z dostępnych dokumentów. Pytanie, ile jeszcze rzeczy nie wiedzieli autorzy, a dalej my - czytelnicy. Pewnie wielu rzeczy już nie zobaczy światła dziennego.
Jakby nie patrzeć, jest to...

Michał_K-ski | 2016-05-20
Maciej | 2016-03-11