Opcja niemiecka. Czyli jak polscy antykomuniści próbowali porozumieć się z okupantem

Wydawnictwo: Rebis
historyczna
Porteros

Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawieni antyniemiecko. Wielu polskich polityków i szereg organizacji starało się podjąć kolaborację z Trzecią Rzeszą i u jej boku stworzyć okrojone państwo Polskie. Zwolennikami "Opcji niemieckiej" nie kierowała sympatia do Adolfa Hitlera i jego chorej ideologii, ale zdrowy rozsądek. Uważali, że kompromis z okupantem pozwoli ograniczyć cierpienia ludności cywilnej i skupić wysiłki na walce z największym wrogiem Rzeczypospolitej, jakim był Związek Sowiecki. Mimo patriotycznej motywacji tych ludzi, ich działania stanowią w Polsce temat tabu. Historycy uważają go za niebezpieczny i niewygodny. „Opcja niemiecka” to pierwsza książka, która ujawnia sensacyjne kulisy współpracy Polaków z Trzecią Rzeszą.

źródło opisu: https://www.facebook.com/DWREBIS

źródło okładki: www.rebis.com.pl

emindflow | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

To kolejna książka, którą Piotr Zychowicz rozbija w drobny mak stereotypowe podejście do tematu II wojny światowej dowodząc, że jej skutki dla Polski są efektem błędów popełnionych przez polityków i dowódców wojskowych II Rzeczpospolitej.
I kolejny raz słychać wycie "prawdziwych Polaków" wychowanych na propagandzie PRL oraz następnych 25 lat jedynie słusznego patriotyzmu. Kolejny raz na głowę autora wylewane są kubły pomyj, często przez ludzi, którzy nie zadali sobie trudu przeczytania tej książki. Niewątpliwie zachęca ona, a nawet prowokuje do polemiki, tyle tylko, ze jeśli coś takiego pojawia się w mediach to adwersarze krytykują ją wyłącznie z pozycji emocjonalnych, unikając skwapliwie merytorycznych odniesień.
Trzeba wyjątkowo dużo złej woli, żeby w publicystyce Zychowicza widzieć profanowanie tradycyjnego bohaterstwa Polaków, a nie dostrzegać próby wyciągnięcia wniosków na przyszłość z lekcji historii.
Autor systematycznie wymazuje białe plamy z naszej najnowszej historii...

Bodzepor | 2015-04-29
Przeczytana: 30 marca 2015

Z oficjalnych książek do historii można dowiedzieć się, że po przegranej kampanii wrześniowej polski rząd wycofał się na z góry upatrzone pozycje za granicą aby kontynuować bohaterską walkę, a wszyscy Polacy przez następne 6 lat chórem krzyczeli, że lepiej dać się pozabijać, niż podjąć kolaborację na wzór innych państw podbitych przez Niemców. Okazuje się jednak, że ze strony polskiej wiele razy proponowano współpracę, która miała na celu złagodzenie brutalnej okupacji i odtworzenie państwa w formie wasala III Rzeszy, jednak na przeszkodzie zawsze stawała obłąkana ideologia nazistowska i urażona duma Hitlera, który mścił się na Polsce za odrzucenie jego przedwojennych zalotów.
Pełnych wściekłości, ale za to pozbawionych wartości merytorycznej opinii na temat tej książki polecam nie brać sobie do serca, bo z doświadczenia (tej i poprzednich książek) wiem, że pochodzą one od osobników, którzy jej w ogóle nie przeczytali, a jedynie dostali napadu szału, bo ktoś ośmielił się naruszyć...

Tomek | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 09 lutego 2015

Będąc już po lekturze wszystkich trzech kontrowersyjnych pozycji Piotra Zychowicza, śmiało stwierdzam, że zajmuje on jedno z miejsc, które przeznaczam dla swoich ulubionych autorów.

Choć "Opcja niemiecka" jest książką historyczną, napisana jest w taki sposób, że wywołuje w czytelniku poczucie bezsilności i głębokiego szoku. Tak samo jak poprzednie prace autora, całkowicie zmienia punkt widzenia dotyczący historii Polski, obejmujący okres II Wojny Światowej. Jestem świadomy, że historii uczyłem się w szkole wtedy, kiedy przekazywana przez nauczycieli, nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. Pomimo tego, że czasy się zmieniły, dopiero takie prace jak „Opcja niemiecka” potrafią mi uświadomić na ile, to, co wkładano mi do głowy, mija się z prawdą i jak bardzo jest krzywdzące dla tych, którym los Polski i jej obywateli był bardzo ważny.
Znając szczegóły dotyczące poziomu czytelnictwa w naszym kraju, mogę tylko ubolewać, że „Opcja niemiecka” jak również pozostałe pozycje Piotra...

Gregor | 2014-11-04
Przeczytana: 27 października 2014

Nic w świecie, a tym bardziej w historii nie jest jednoznaczne. Tak właśnie jest z nami, z naszą historią. Nie można żyć w świadomości, że to co nas spotkało musiało się wydarzyć. I basta! Tak musiało być!
Otóż nie. Wątpię, że w panteonie dziejów była nami pisana zagłada. Wątpię w to, że byliśmy skazani na tak straszną historię. Jestem zdania, że to co nas spotkało jest w większej części winą naszych błędów. I tak poczytuję twórczość Piotra Zychowicza - jako odpowiedź, poszukiwanie alternatywnej drogi dla naszych losów. Taka jest rola historii - UCZYĆ, a jeszcze lepiej uczyć i wyciągać wnioski. Warto zastanawiać się czy przesunięcie chociaż jednego trybiku w historii naszych dziejów nie uchroniłby nas od totalnej zagłady, od pasma samych błędów. Przypuszczam, że tak. Tym właśnie zajmuje się Pan Piotr Zychowicz. Prowadzi dyskusję na tematy zdawałoby się "nie do ruszenia" w naszej historii. Zastanawia się, analizuje. Przedstawia szereg bardzo poważnych argumentów.
Cóż robią oponenci...

aandin66 | 2014-11-01

Świetna książka.Okazuje się,że wiele z tego co uczyli/uczą w Polsce na Historii mija się z prawdą a jeszcze więcej jest przemilczane.Warto przeczytać i przemyśleć,a jest co.

Adrian F | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Kolejna świetna książka p. Zychowicza. Powinno się w ten sposób uczyć młodych ludzi historii.

Marcin | 2017-12-10
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Zychowicza "Trzeba było iść ze szwabami na ruskich" część 2 - to tak w dużym skrócie i uproszczeniu. Ale umniejszałbym wartość tej książki gdybym się ograniczył do takiego skrótu. W moim odczuciu to kolejna świetna i poparta logicznym rozumowaniem publikacja Zychowicza. I kolejna kontrowersyjna, wręcz sensacyjna. Ileż to niesamowitych historii zostało zapomnianych, nieodkrytych bądź celowo zatajonych i przemilczanych! Zychowicz (przy pomocy niemieckich historyków) wydobywa je na światło dzienne. Podczas czytania, w głowie wytworzyłem już sobie dziesiątki scenariuszy filmowych... filmów które oczywiście nigdy nie powstaną, ani w patriotycznie poprawnym polskim kinie, ani tym bardziej w historycznie poprawnym Hollywood. Szkoda, ale pomarzyć można, bo te przykłady gdzie dochodziło do porozumienia i rozsądnej współpracy polsko-niemieckiej są naprawdę przeciekawe i fascynujące. Dogadanie się, ograniczanie strat i cierpień, ekonomia krwi! (a nie jakiś "kapitał przelanej krwi")...

wikin | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Zgadzam się z logiką autora. Takie książki są potrzebne. Inne spojrzenie niż uczona w szkołach historia, typu lepiej umrzeć niż żyć na kolanach. To sam sobie umieraj. Ludzie chcą tak zwyczajnie przeżyć i żyć. Idą na mniej lub więcej zgniłe kompromisy. Takie jest życie. Nie sztuką jest zginąć, sztuką jest zabić jak najwięcej wrogów. Cenię autora za rozbijanie spiżowych narodowych mitów, w wyniku których niedużo zabrakło by mówiono o Polakach jak o Prusach czy Jaćwingach. Niestety opcja niemiecka ze względu na Hitlera nie miała żadnych szans. Incydenty współpracy pojawiły się dopiero po wielkim laniu na Łuku Kurskim i tylko lokalnie. Ciekawe jaki następny mit polegnie.

Michał | 2017-04-24

Trzecia książka Zychowicza, którą przeczytałem i na pewno nie ostatnia. Chyba najlepiej napisana. Autor na szczęście stracił trochę młodzieńczej buty na czym zyskała książka. W zasadzie ciąg dalszy obrazu Polski w czasie II WŚ, a raczej błędnych założeń naszych strategów i trzymanie się ich do samego smutnego końca. W tej książce dochodzi jeszcze znaczący czynnik w postaci niechęci Hitlera do Polaków.

Warto.

Nagengast | 2014-10-16

Kolejna książka potwierdzająca obłęd autora.
Rozważania wręcz groteskowe.
Zagorzałym przeciwnikiem tego pseudo historyka Zychowicza, jest pan Piotr Gontarczyk - szanowany i ceniony politolog i historyk. Pozwolę sobie zacytować jego wypowiedź, aby otworzyć oczy czytelnikom:
"Pisanie spokojne i rzeczowe jest wielce pożądane, lecz huku i awantur z tego nie będzie. Co innego, jeśli wpadnie się na pomysł, by temat podkręcić, choćby ostrymi porównaniami czy szokującą terminologią. A więc - bo co nam kto zrobi? - zrobimy z AK „sowieckich kolaborantów", napiszemy, że Armią Krajową dowodził pijak i sowiecki agent, a samo powstanie nazwiemy obłędem. Dorzucimy jeszcze szczyptę inwektyw, dwie łyżki pomówień, pół kilograma plotek z magla i przepis na kipiący kocioł będzie gotowy. A że kogoś zaboli, przecież wszystko dla dobra prawdy i sprawy."
Autorzy takich książek powinni być karani za sianie zamętu i kłamstw.
Postuluję za całkowitym bojkotem tendencyjnych książek Zychowicza.