Byłem szczurkiem!... albo Purpurowe pantofelki

Tłumaczenie: Anna Skucińska
Wydawnictwo: Znak
I was a rat!... or the Scarlet Slippers
99groszy

"Byłem szczurkiem!". Tak twierdzi Artur. Być może mówi prawdę. Ale kim jest t e r a z? Straszliwym potworem grasującym w miejskich kanałach? Pół chłopcem, pół szczurem pokazywanym w klatce na jarmarku? Członkiem bandy nieletnich przestępców? Czy zwyczajnym małym chłopcem, choć o nieco szczurzych nawykach? Tylko trzy osoby wierzą w tę ostatnią wersję. I tylko jedna z nich wie, kim Artur...

"Byłem szczurkiem!".

Tak twierdzi Artur. Być może mówi prawdę. Ale kim jest t e r a z?

Straszliwym potworem grasującym w miejskich kanałach?
Pół chłopcem, pół szczurem pokazywanym w klatce na jarmarku?
Członkiem bandy nieletnich przestępców?
Czy zwyczajnym małym chłopcem, choć o nieco szczurzych nawykach?

Tylko trzy osoby wierzą w tę ostatnią wersję. I tylko jedna z nich wie, kim Artur jest naprawdę. Ona też ma swoją tajemniczą historię.

"Życie musuje i burzy się w tej bardzo ludzkiej historii, niesłychanie zręcznie poprowadzonej przez znakomitego autora".
"Bookseller"

"Cudowna opowieść... łącząca elementy baśni, satyry, komedii i pełnego napięcia melodramatu".
"Guardian"

[Znak, 2004]

Katarzyna | 2016-03-07
Przeczytana: 06 marca 2016

Nudna niestety. Bohater ma 8-9 lat, więc przeznaczone dla takich dzieci. Rzecz o niedostosowaniu i tożsamości, ale wykorzystane motywy z Pinokia i Oliwiera Twista. Główny bohater dość wkurzający. Mimo że szerszy oddech jest, jak to u Pullmana, którego kocham i szanuję, to gdybym miała dziecku czytać, zasnęłabym w połowie. Bo pomysł ledwie jest na kilkustronicową baśń, a tu został rozdęty do sporej książeczki.

Jowita Rzajew | 2016-07-16
Calebornia | 2016-04-28