Pogromca Snów i inne opowieści o stworzeniu świata

Tłumaczenie: Magdalena Heydel
Wydawnictwo: Znak
Dreamfighter and other creation tales
Pogromca, Snów
dona

Książka jednego z najwybitniejszych współczesnych brytyjskich poetów, męża Sylvii Plath, napisana dla własnych dzieci. Pogromca Snów to zbiór opowiadań o tym, jak Pan Bóg stwarzał zwierzęta, jak kształtowała się ich tożsamość i jak poszukiwały swojego miejsca w świecie - a jednocześnie opowieść o dorastaniu człowieka i odkrywaniu prawdy o sobie. Mądra, przewrotna i pięknie napisana - dla czytelników w każdym wieku.

Zbiór opowiadań jest podzielony na 3 części, w zależności od wieku czytelników dla których jest przeznaczony. Opowiadania interpretujące powstawianie zwierząt, tłumaczące ich wygląd lub cechy są skierowane do 5-latków. To kreatywne, ciepłe i zabawne historyjki, w których można docenić niczym nieskrępowaną wyobraźnię Hughes'a. Niektóre opowiadania aż proszą się o ilustracje, np. w stylu Emilii Dziubak.

Opowieści o początku świata i ostatnia część, tytułowy Pogromca snów i inne opowiadania o stworzeniu świata są w zamierzeniu autora odpowiednie dla dzieci od lat 8.(część II) i od lat 10.(część III). W moim odczuciu, jeśli dzieci w tym wieku miałyby je czytać, to tylko z dorosłymi, którzy potrafiliby mądrze i cierpliwie porozmawiać z młodym czytelnikiem na tematy poruszane w opowiadaniach. W przeciwnym razie historie albo pozostaną źle zrozumiane, albo na przykład, zinterpretowane w sposób dyskryminujący jedną lub drugą płeć i utrwalą dyskusyjne wzorce i przekonania.

Sama idea...

Fawellotte | 2012-08-14

Cóż za wtopa z tą książka. A mówili "nie oceniaj książki po okładce", a ja nawet nie spoglądając na streszczenie, nawet nie zaglądając do środka, pożyczyłam książkę... z bajkami na dobranoc! No i teraz mam problem z jej ocenieniem. Dla mnie ta książka była np. nudna, ale z drugiej strony jest przydatna, bo jak czytałam ją swojej siostrzenicy to była jak dla niej bardzo ciekawa i ona toby pewnie ją oceniała 10/10. Postanowiłam więc zsumować nasze opinie. Tzn. 2+10:2 = 6.

Jeśli jesteś matką z dzieckiem od 2-10 lat, ta książka serio może Ci się przydać. Ale serio nie wiem co ona robiła w dziale 13-15 lat... Powinna być albo w jednym z działów dla dorosłych, poradników, albo w dziale dla dzieci od 3-8 lat, bo tam chyba pasowała by najlepiej. Na moje nieszczęście trafiła jednak do nieodpowiedniego działu... No cóż jednym słowem obciach. Mogłam chociaż przeczytać streszczenie z końca książki...

Ale bądź co bądź, bajeczki zawarte w tej książce są pomysłowe, dzieci z chęcią ich...

Faustyna Jasek | 2013-11-25
Przeczytana: 2013 rok

Książka jest przeznaczona raczej do małych czytelników choć jeśli to prawda nie powinni dawać brutalnych opisów. Jest to jednak książka napisana z humorem i pomysłowością, którą cenię u autorów.

EwaJulia | 2016-08-01
książek: 2015