Cudowna podróż Edwarda Tulana

The Miraculous Journey of Edward Tulane
978-83-7236-244-5
Kate DiCamillo, podróż
Pistacia

W pewnym domu na ulicy Egipskiej mieszkał królik, który się nazywał Edward Tulan. Królik był bardzo z siebie zadowolony i miał do tego powody: był własnością Abilene, która troszczyła się o niego, uwielbiała go i kochała. Edward Tulan był jednak wyjątkowo próżny i kochał tylko siebie. W czasie podróży statkiem do Londynu Edward wypadł za burtę i od tego momentu zaczęła się jego niewiarygodna...

Edward Tulan był jednak wyjątkowo próżny i kochał tylko siebie. W czasie podróży statkiem do Londynu Edward wypadł za burtę i od tego momentu zaczęła się jego niewiarygodna podróż – z głębin oceanu w sieć rybacką, z czubka sterty śmieci w pobliże ogniska, przy którym grzali się włóczędzy, od wezgłowia łóżka chorego dziecka na ulice Memphis.
Królik zaznał wiele dobra i zła, spotkał ludzi szczęśliwych i skrzywdzonych przez los, mądrych, ograniczonych, okrutnych, ale też pełnych poświęcenia. Im wszystkim zawdzięcza wspaniałą lekcję życia, której największą wartością jest miłość, przyjaźń, poświęcenie. Ilustracje Bagrama Ibatoulline’a znakomicie oddają nastrój powieści.
W przygotowaniu adaptacja filmowa książki.

[opis wydawcy]

naczynie_gliniane | 2010-06-25

Kate DiCamillo, której pisarstwo poznałam, czytając Dzielnego Despero, ma zdolność konstruowania nieco staromodnych historii. Jej książki mylą czytelnika, który odnosi wrażenie, że zostały napisane sto lat temu, albo i więcej. Autorka stawia na tradycyjny system wartości, nie kombinuje, dobro jest dobrem, zło złem, do tego akcja jej powieści umieszczana jest „dawno, dawno temu”. Cudowna podróż Edwarda Tulana posiada też przewidywalną fabułę – jest jedną z tych opowieści, które – czujemy – dobrze znamy, ale które chcemy wciąż czytać od nowa.

Historia Edwarda Tulana, porcelanowego królika, rozpoczyna się na ulicy Egipskiej. Siedmioletnia dziewczynka, Abilene dostaje na urodziny od babci właśnie Edwarda. Kocha go niezmiernie i traktuje jakby żył i miał uczucia. Rozmawia z nim, przebiera go w wytworne ubrania, sadza obok siebie przy stole. Edward jest zadufany w sobie. Uważa, że uwaga i troska dziewczynki mu się należą. Pewnego dnia Abilene zabiera go też w transatlantycką podróż...

Indestructible | 2014-06-07

Wspaniała książka.. Przeczytana w godzinę, chwyta za serce. Nie potrafię opisać uczuć, które towarzyszyły mi w trakcie odkrywania następnych przygód i tajemnic. Łzy same leciały, smutna opowieść o przerzucanej z rąk do rąk przytulance.Książka warta przeczytania. Polecam zarówno tym młodszym, jak i starszym czytelnikom :) !

BIETKA | 2010-10-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Kapitalna lektura i dla dorosłych i dla dzieci! To nowa klasyka bajek, której fabuła opowiada historię porcelanowego króliczka, Edwarda. Edward zabrany w podróż statkiem do Anglii, wypada przez burtę w morze i odtąd przeżywa niesamowitą, barwną przygodę swego życia. Spotyka wielu ludzi: dobrych i złych, prostych, szlachetnych i egoistów takich, jakim kiedyś był sam...Dzięki metamorfozie zmienia się całkowicie, inaczej patrzy już na ludzi.
Moja siostrzenica, studentka z Irlandii, powiedziała:" już dawno nie czytałam tak pięknej, poruszającej opowieści".:))

Reminiscencja | 2011-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Niesamowicie estetyczna książka. Wydana na dobrym papierze, z poruszającymi wyobraźnię ilustracjami. Po przeczytaniu przejrzałam ją jeszcze kilka razy i, mimo, że wyrosłam już dawno z wieku, w którym nie umiałam czytać i opowiadałam sobie historię na podstawie ilustracji, niczym mała dziewczynka snułam sama sobie opowieść o cudownej podróży porcelanowego królika.
Jeśli będę wychowywać dzieci, to tylko na takich książkach.

kinga | 2012-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepiękna książka, dla młodszych i starszych czytelników.

Każdy z nas z sentymentem wspomina swoją ukochaną zabawkę z dzieciństwa: lalę, pluszowego misia lub jeszcze inne stworzonko. DiCamillo wybrała porcelanowego królika, Edwarda, ukazując jego losy, uczucia, przemianę. Ale nie dajmy się zwieść - Edward Tulan to ja, albo Ty, albo on czy ona. Wybierz się w magiczną podróż w głąb siebie, daj się poprowadzić królikowi z porcelany...

Edward należał do Abilene Tulan. Był oczkiem w głowie kilkuletniej "mamusi". Zawsze sadzany był przy stole podczas rodzinnych posiłków, słuchał opowieści (np. o księżniczce, która nie umiała kochać), Abilene wszędzie zabierała go ze sobą, również na rejs statkiem - i tu zaczyna się tytułowa podróż Edwarda. Dwaj chłopcy bawili się królikiem i , jak to zwykle bywa, zaczęli nim rzucać, cuda wyczyniać, aż, biedny, wypadł za burtę. Abilene była przerażona.

Zabawkę znalazł stary rybak. Podarował ją żonie, Nellie.
Kobieta uszyła dla niego ubranka, nazwała...

witaaminkaa | 2011-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2011

Cudowne opowiadanie.
Na początku myślałam, że to książka dla dzieci, ale po przeczytaniu kilku stron poczułam to coś co książka powinna mieć. Wciągnęła mnie całkowicie i ani się obejrzałam a historia się skończyła. Książka daje do myślenia. Nawet porcelanowy królik może nauczyć się kochać, więc dlaczego my ludzie mamy z tym takie problemy?

gadmara | 2013-09-12
Przeczytana: 2008 rok

Książke pochłonełam w 2 godziny. Cudnie wrażliwa. Świetna i dla dorosłych i dla dzieci.

Alicya Oss | 2015-01-27

Historie, które zapadają w nas głęboko, takie do których wracamy, najczęściej to te które w symboliczny sposób ujmują problem, z którym borykaliśmy się lub taki, z którym nadal się borykamy. One stanowią klucz do naszych wnętrz. "Cudowna podróż Edwarda Tulana", to dla mnie właśnie takie „wysokie C”. To baśń, po przeczytaniu której myślę: O cholera...

Całość: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2015/01/dotyk-swiata-cudowna-podroz-edwarda.html

MimiziaMeow | 2016-04-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2015

Książka dla małych i dużych. Chociaż głównym bohaterem jest zwykły królik, wszystkie przygody i uczucia odczuwamy tak samo jak on, nie jedną łzę uroniłam siedząc zaczytana. Czytałam tą powieść 4-5 razy i za każdym razem odkrywałam coś nowego, zauważałam coś, czego wcześniej mi się zauważyć nie udało. Na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. CUDOWNA książka.

Róża_Bzowa | 2011-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Absolutnie piękna książka, niezwykłe ilustracje.