Tygrysi księżyc

literatura dziecięca
Egmont Polska
2009-01-01
2009-01-01

Drobny złodziejaszek bez zasad przez przypadek staje na drodze bóstwu, które powierza mu misję i od tej chwili jego życie się zmienia. Przeżywa przygody, które zmieniają jego życie, spotyka osoby, które na nowo kształtują jego charakter. Staje się bohaterem niezłomnym, poznaje smak przyjaźni, doświadcza bezinteresownej pomocy, poznaje co to współczucie, miłość, troska o innych, nie tylko o siebie. Zmienia się. Paradoksalnie na swojej przemianie coś zyskuje, ale i coś bezpowrotnie traci.
Piękna, porywająca historia tocząca się na dwóch płaszczyznach, by na koniec połączyć się w jedność. Książka ukazuje nam Indie tętniące życiem, pełne wierzeń i bóstw, bogate w swej różnorodności, barwne i przepełnione aromatami. Bardzo wciągająca lektura.

Piękna baśń! Dawno takiej nie czytałam, porwała mnie bardziej niż historie 1000 i 1 nocy.

Cudna książka! Ponadczasowa baśniowa opowieść o magii miłości i przyjaźni.

Cudna książka! Ponadczasowa baśniowa opowieść o magii miłości i przyjaźni.

2041

Chyba jestem zbyt przyziemną realistką, żeby zrozumieć ten baśniowo - magiczny przekaz książki.

Na półkach: , , , , , ,

Zapraszam! https://shiracoffeebook.blogspot.com/?m=1

Zapraszam! https://shiracoffeebook.blogspot.com/?m=1

Bardzo przyjemnie się czyta, świetnie wprowadza w świat Indii, pozwala lepiej poznać kulturę, religię i zwyczaje hindusów a nawet sposób ubioru ich ubioru czy nawet codzienność na ulicach. Warta polecenia opowieść o tym że jednak można się zmienić.

"Recenzja" pochodzi z bloga http://czytaniejestmagiczne.blogspot.com/

Tygrysi Księżyc znalazłam w bibliotece szkolnej. Nigdy nie słyszałam o tej powieści, ale urzekła mnie okładka i opis. Jako, że lubię książki, których akcja rozgrywa się w egzotycznych krajach, postanowiłam przeczytać tę pozycję. Wtedy nie wiedziałam, jak bardzo pokocham tą lekturę.
Styl Antoni Michaelis jest niezwykle barwny. Autorka czaruje słowem. Jej sposób pisania mnie uwiódł i z każdą stroną, byłam pod coraz większym wrażeniem. Pisarka jest przykładem tego, że można pisać "poetycko", a za razem prosto i zrozumiale dla każdego.
Powieść podzielona jest na cztery części, a każda z nich zakończona jest historią opowiadaną przez kobietę o turkusowych oczach. Safia została kupiona jako dziewica przez bogatego kupca Ahmeda Mudhiego. Dzięki temu zabiegowi książka została urozmaicona i przez to poznajemy życie w hinduskim haremie.
Farhad oraz Nitish przez całą książkę przechodzą przemianę. Piękną przemianę. Z postaci wycofanych, zamkniętych na ludzi stają się wspaniałymi przyjaciółmi, wspierającymi się w każdej chwili. Ja z ogromną przyjemnością i z uśmiechem na twarzy obserwowałam ewolucję bohaterów.
Tygrysi księżyc to bajeczna powieść, o miłości, przyjaźni , zaufaniu, poznawaniu siebie oraz pokonywaniu własnych słabości. W książce tej rzeczywistość miesza się z fikcją. Autorka świetnie wykreowała bohaterów, z którymi bardzo się zżyłam, oraz ukazała rzeczywistość Indii która większości ludzi kojarzy się z barwnymi strojami rodem z Bollywoood i aromatycznym jedzeniem. Jednak Indie to państwo kontrastów, w którym jedni walczą o przetrwanie, a inni pławią się w luksusach. Państwo w którym panuje ogromna niesprawiedliwość. Państwo całkowicie inne od wszystkich europejskich. Państwo, którego większość ludzi się boi. Państwo wielu religii. Państwo w którym konkurują ze sobą różne kultury. W powieści tej autorka w przystępny sposób, świetnie wytłumaczyła wszystkie te aspekty, tak, aby każdemu człowiekowi chociaż odrobinę przybliżyć zwyczaje tego fascynującego kraju. Trzeba docenić to jaki wielki trud w to włożyła. Antonia Michaelis nie pozyskała tych informacji z pierwszej lepszej internetowej strony, lecz musiała albo być w Indiach, albo spędzić wiele godzin, na pozyskiwaniu informacji o tym regonie.
Tygrysi księżyc to książka przy której płakałam, śmiałam się, ale przede wszystkim rozmyślałam nad niesprawiedliwością panującą na tym świecie ( muszę tu wspomnieć, że nie jestem typem filozofa). Antonia Michaelis stworzyła powieść inną niż wszystkie. Głęboką, pouczającą, poruszającą i przede wszystkim mimo swojej baśniowości prawdziwą. Nie jest to książka, którą czyta się szybko, nie pochłoniemy jej w jeden dzień. Autorka nie posiada lekkiego pióra. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to pozycja, która spodoba się każdemu. Jest to książka dla osób, które lubią czytać o egzotycznych krajach, chcą poznać ich kulturę. Dla osób, którym nie przeszkadza to, że książkę czyta się wolno. Dla osób, które docenią to jak wyjątkowa ona jest.
Mimo wszystko polecam ją każdemu. Mam nadzieję, że jak ją przeczytasz to chociaż przez chwilę zatrzymasz się i przemyślisz to co autorka chciała Ci przekazać.

"Recenzja" pochodzi z bloga http://czytaniejestmagiczne.blogspot.com/

Styl Antoni Michaelis...

Magiczna.Oddałam się jej bez reszty, otuliła mnie swoją historią.Jedna z pereł, która wzbogaci moją kolekcję.

Polecam wszystkim, którzy potrafią odnaleźć w sobie dziecko i zatracić się w magii baśni poprzetykanej rzeczywistością jak złotą nicią.

Bajka,to była bajka.Ale są bajki,że szkoda czytać.I te,że szkoda nie przeczytać.
Indie początek wieku XIX.Początki kolonizacji Brytyjskiej.
Rawena zostaje uprowadzona przez demona.Na jej ratunek rusza Farhad.I piękny biały tygrys Nitishu.
I teraz się zaczyna fantastyczna przygoda.Przemierzamy ten piękny,acz momentami niesamowity kraj.
Czujemy zapachy.Oglądamy obrazki,które chyba tylko są możliwe tylko w Indiach.
Po to,by dopiąć celu.
Tygrysi Księżyc.To książka smakująca zapachami i melodią Indii.
Niesamowita przygoda.

Indie początek wieku XIX.Początki kolonizacji Brytyjskiej.
Czujemy zapachy.Oglądamy obrazki,które...

Tygrysi księżyc to barwna, ponadczasowa historia miłości i przyjaźni, małości i wielkości człowieka, w której baśń splata się z rzeczywistością. Antonia Michaelis swoją opowieścią porywającą jak wiatr, płynącą jak rzeka i płonącą jak ogień w mistrzowski sposób przenosi czytelnika w oszałamiająco barwny świat Indii z początku XIX wieku. Świat pełen kolorów i zapachów, mrocznych świątyń, rytualnych pochówków w nurtach Gangesu, cienistych ogrodów i zabójczych piasków pustyni. Świat, w którym bajeczne bogactwa graniczą z nędzą. Ta pełna magicznych przygód książka opowiada o księżniczce, córce Kryszny, uprowadzonej przez potężnego króla demonów Rawanę, oraz dwóch dzielnych bohaterach, Farhadzie i niezwykłym białym tygrysie Nitishu, którzy spiesząc jej na ratunek, odbywają niesamowitą podróż. Farhad ma tylko miesiąc na ocalenie księżniczki. Aby wypełnić to niebezpieczne zadanie, musi pokonać żywioły i zdobyć Krwawy Kamień klejnot o niezwykłych właściwościach.

Antonia Michaelis oczarowała mnie wpierw swoją najgłośniejszą książką 'Baśniarz', smutną historią, gdzie fantazja splata się z brutalną rzeczywistością. 'Tygrysi księżyc' w tej kwestii jest niemal identyczny z wyżej wspomnianą książką. Książka podobnie toczy się dwutorowo, z jednej strony mamy Rakę, dziewczynę, którą kupił sobie jak nowy samochód pewien majętny kupiec, bo się mu spodobała i zapragnął ją mieć tylko dla siebie. Ważne były dla niego także zapewnienia jej rodziców o tym, że ten piękny towar to nówka sztuka, nowa żona na pewno jest dziewicą, prawda jest jednak zgoła inna i dziewczyna jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności radża zachorował i przez pewien czas noc poślubna została odwleczona w czasie. W haremie Raka poznaje młodego eunucha zajmującego się gołębiami władcy i przy okazji jest ulubieńcem wszystkich kobiet tam mieszkających. Tutaj zaczyna się inna strona tej opowieści, nocami dziewczyna snuje baśń, którą słucha młody eunuch. Historia, którą opowiada mu Raka jest o młodym złodziejaszku, Farhadzie i białym tygrysie, Nitishu. Nicpoń, który, na co dzień zajmuje się okradaniem ludzi na targu zostaje wyznaczony przez boga Krysznę, aby uratował jego córkę z rąk króla demonów. Obydwoje przeżywają wiele niesamowitych przygód i to właśnie ta część jest najmocniejszą stroną tej książki.

Cała historia jest jak indyjska wersja 'Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy' i na pewno nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Pamiętam, że udało mi się ją zdobyć za szalone 8 złotych w jednej z księgarni internetowych na wyprzedaży i na pewno za te niesamowitą historię jest warta o wiele więcej. Widać też dokładnie, że autorka doskonale zna Indie i jej obyczaje, wszystko opisała z ogromną dbałością o szczegóły, ale tak, żeby nie znużyły one czytelnika, niczego nie za wiele ani nie za mało. Dzięki temu zagłębiając się w świat tej książki możemy poczuć magię tego niesamowicie fascynującego kraju. Mogę tylko gorąco polecić te książkę każdemu, kto potrzebuje natychmiastowej ucieczki od szarego świata za oknem do pełnego barw i akcji.

• Indie