Willa

Wydawnictwo: JanKa
978-83-62247-03-5
literatura polska, kobieta

„Willa” to przede wszystkim mocne wizerunki kobiet oraz pasjonująca dramatyczna historia, a właściwie dwie: historia miłości i świętej zdrady Ewy oraz historia samopoznania i wyzwalania się Marzeny; pierwsza jest żoną komunistycznego dygnitarza, druga - popularnego pisarza, by nie powiedzieć celebryty. Wątki biegną równolegle, a najważniejsze zdarzenia dzieli niewiele ponad trzydzieści lat, okres jednego pokolenia; splatają się w ten sposób, nakładają się na siebie czas matek i czas córek. Czy dzieje się to przypadkiem? Czy też losami kobiet rządzi jakieś przeklęte fatum, jakieś przemożne prawo psychologiczne? Może zatruty polityką PRL-owski pejzaż (symbolizowany przez tytułową willę) nie dawał szans na czystą prawdziwą miłość? Może naznaczył tragiczną skazą i pokolenie dzieci? Jedno wydaje się pewne: gdyby stary Szekspir żył w dwudziestym wieku, Werona jako miejsce akcji „Romea i Julii” miałaby z pewnością konkurencję w Gdańsku lub Warszawie.
Wzajemnej niechęci włoskich rodów dorównywała nienawiść między władzą a opozycją, podsycając tym samym namiętność do niejednego szlachetnego buntownika... Magdalena Zimniak nie tworzy powieści politycznej, lecz psychologiczną, buduje świat jak z horroru, w którym relacje między bliskimi przepełnia niepewność i lęk, podejrzliwość i przemoc; budzi też jednak nadzieję, że piekielny krąg nie musi trwać wiecznie, a jego przełamanie jest możliwe.

ewula | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Kiedy brałam do ręki powieść pod tytułem,,Willa" nie spodziewałam się aż takich emocji i wrażeń.Czytelnika niesamowicie wciąga tragiczna historia Ewy i Marzeny.Dwie kobiety,dwie historie które łączy wspólny mianownik:mąż tyran i oprawca.Momentami wiało grozą!Z czystym sumieniem polecam!

Madi | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Świetnie napisana powieść-wciąga,porusza i oddaje mnóstwo emocji .
Dwie kobiety,dwie historie, dwa różne czasy i JEDNA piwnica.
Powieść ciężka,pokazująca trudną miłość-chorą,obsesyjną ,rządzącą się innymi prawami, pokazująca relację kata i ofiary oraz trwanie w związku z przymusu, szantażu i strachu.
Powieść naładowana emocjami,z mocną psychologiczna analizą , o mrocznym klimacie i z tajemnicą w tle,i choć napisana jest drobnym maczkiem czyta się ją lotem błyskawicy.

aerien | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013

Czapki z głów i na kolana. Bardzo bardzo dobra książka, dwie świetnie splecione ze sobą historie nieszczęśliwych kobiet uwikłanych w toksyczne związki z szaleńcami. A wszystko przepięknym stylem. I trochę duchów. Świetna, godna polecenia rzecz. Długo nie mogłam się pozbierać po tej lekturze.

Tomek | 2015-05-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 15 maja 2015

Bardzo dobrze ocenione przeze mnie „Białe róże dla Matyldy” autorstwa Magdaleny Zimniak skłoniły mnie do sięgnięcia po jedną z wcześniejszych powieści tej pisarki. Jak wspomniałem w mojej opinii dotyczącej „Białych róż…”, książka ta była dla mnie niewątpliwie miłym zaskoczeniem, dlatego też, gdy zapoznałem się z przeważnie pochlebnymi recenzjami innych powieści Magdaleny Zimniak, wyobrażałem sobie, że również one zdobędą moje serce. Mój wybór padł na tę zatytułowaną „Willa” - opowiadającą o splecionych ze sobą, dramatycznych losach dwóch kobiet, uwięzionych w szponach toksycznych związków. Szykowałem się zatem na ekscytującą powieść psychologiczną z doskonale zarysowanymi portretami bohaterów i wyśmienicie opowiedzianą mroczną historią, osadzoną w realiach Polski Ludowej.

Kiedy rozpocząłem lekturę, byłem zadowolony z dokonanego wyboru i dość szybko wnikałem w świat przedstawiany przez autorkę. Zacząłem nawet odczuwać niepokój, którym zarażała tytułowa willa - martwiłem się o...

| 2011-03-31
Przeczytana: 31 marca 2011

Magdalena Zimniak napisała, w mojej czysto subiektywnej opinii, bardzo dobrą powieść psychologiczną mocno zakotwiczoną w realiach PRL-owskiej Polski.
Najważniejszymi bohaterkami powieści są kobiety, dwie niezwykle silne, pomimo kobiecej kruchości, osobowości i ich dramatyczne przeżycia. Akcja toczy się dwupłaszczyznowo czyli w Polsce socjalistycznej, w której przyszło żyć Ewie i trzydzieści lat później w realiach Marzeny.
Losy obydwu kobiet splotły się z niezwykłą siłą w pewnym specyficznym domu. Muszę się przyznać, że nie mogłam uciec od jednoznacznych skojarzeń z Lśnieniem autorstwa, mówiąc swojsko, Stefka Króla, czyli sławnego Stephena Kinga. Wracając do głównego wątku… Ten jakże wyjątkowy dom w spokojnej dzielnicy Żoliborza, a właściwie okazała willa pierwotnie własność PRL-owskiego ważniaka, męża Ewy po latach trafia w posiadanie męża Marzeny. Pomimo, że pierwotni mieszkańcy odeszli, jak to powiedziałby Indianin do krainy wiecznych łowów, willa nadal przechowuje żywe obrazy z...

Nina | 2015-05-29
Przeczytana: 25 maja 2015

To moje trzecie spotkanie z tą autorką i równie udane jak dwa poprzednie. Niezmiernie wciągająca historia. Ja z czystym sumieniem polecam wszystkie pozycje tej autorki.

Izuś | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Tytułowa Willa to dom z bogatą historią. Niedawno wprowadziła się do niej Marzena wraz z mężem. Mogłoby się wydawać, że będzie to ich wspólne miłosne gniazdko. Niestety tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1968 roku skutecznie wpływają na ich psychikę. Ciepły i kochający choć bardzo zazdrosny i kontrolujący Artur-mąż Marzeny z dnia na dzień staje się agresywny. Bije żonę i zamyka ją w piwnicy. Marzena zaś zamknięta w piwnicy doświadcza dziwnych halucynacji związanych z Ewą, która kiedyś była mieszkanką willi.

Ewa to zakochana w Maćku nastolatka,która za sprawą intrygi jest zmuszona porzucić go i wyjść za Piotra swojego wuja. Ten grozi jej, że jeżeli piśnie choć słówko swojej rodzinie bądź komukolwiek miłość jej życia zniknie ( w końcu ludzie czasem znikają).
Ewa nie widząc wyjścia zgadza się na małżeństwo ze znienawidzonym Piotrem. Razem z nim zamieszkuje w willi. Za sprawą różnych tragicznych wydarzeń życie Ewy nie przypomina tego,które sobie wymarzyła. Choroba jaka ją...

Małgorzata Warda | 2013-06-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka, która doskonale oddaje mechanizmy przemocy w rodzinie, jednocześnie nie dając łatwych rozwiązań. Bardzo podobał mi się portret bohaterki, która jest niejednoznaczna i może budzić wiele kontrowersji.
Klimat tak naładowany emocjami, że aż mi się włoski elektryzowały na skórze, gdy czytałam o ciemnej piwnicy, w której bohaterka nigdy nie była sama....

Kakunia | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 listopada 2015

Willa.
silne wizerunki niekoniecznie aż tak bardzo silnych kobiet (a na pewno nie od razu, nie od pierwszego czytania).
siła wpływów dygnitarzy PRL-u.
siła uczuć młodzieży, siła uczuć osób dojrzałych.
miłość i nienawiść, splatające się razem.
rozrzut czasowy - tu współczesność, tam lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX w., ale historie splatające się z chwili na chwilę coraz bardziej.

mniej więcej od połowy książki domyślałam się, kto jest dla kogo kim, ale byłam ciekawa zakończenia, które - w sumie - nie zaskoczyło mnie zbytnio samą treścią, ale mogłoby nieco bardziej kompletne być. tu aż się prosi jeszcze jeden krótki rozdział, ale - może wtedy byłoby zbyt cukierkowo? nie wiem.

MarysiaS | 2010-11-24
Przeczytana: listopad 2010

Książka mnie po prostu zauroczyła. Po paru stronach zostałam wciągnięta bez reszty. Wiarygodne postacie, mroczny klimat, tajemnica - wszystko mi się podoba