Willa

Wydawnictwo: JanKa
978-83-62247-03-5
literatura polska, kobieta

„Willa” to przede wszystkim mocne wizerunki kobiet oraz pasjonująca dramatyczna historia, a właściwie dwie: historia miłości i świętej zdrady Ewy oraz historia samopoznania i wyzwalania się Marzeny; pierwsza jest żoną komunistycznego dygnitarza, druga - popularnego pisarza, by nie powiedzieć celebryty. Wątki biegną równolegle, a najważniejsze zdarzenia dzieli niewiele ponad trzydzieści lat, okres jednego pokolenia; splatają się w ten sposób, nakładają się na siebie czas matek i czas córek. Czy dzieje się to przypadkiem? Czy też losami kobiet rządzi jakieś przeklęte fatum, jakieś przemożne prawo psychologiczne? Może zatruty polityką PRL-owski pejzaż (symbolizowany przez tytułową willę) nie dawał szans na czystą prawdziwą miłość? Może naznaczył tragiczną skazą i pokolenie dzieci? Jedno wydaje się pewne: gdyby stary Szekspir żył w dwudziestym wieku, Werona jako miejsce akcji „Romea i Julii” miałaby z pewnością konkurencję w Gdańsku lub Warszawie.
Wzajemnej niechęci włoskich rodów dorównywała nienawiść między władzą a opozycją, podsycając tym samym namiętność do niejednego szlachetnego buntownika... Magdalena Zimniak nie tworzy powieści politycznej, lecz psychologiczną, buduje świat jak z horroru, w którym relacje między bliskimi przepełnia niepewność i lęk, podejrzliwość i przemoc; budzi też jednak nadzieję, że piekielny krąg nie musi trwać wiecznie, a jego przełamanie jest możliwe.

ewula | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Kiedy brałam do ręki powieść pod tytułem,,Willa" nie spodziewałam się aż takich emocji i wrażeń.Czytelnika niesamowicie wciąga tragiczna historia Ewy i Marzeny.Dwie kobiety,dwie historie które łączy wspólny mianownik:mąż tyran i oprawca.Momentami wiało grozą!Z czystym sumieniem polecam!

Aga CM | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Historia tu opowiedziana jest tak samo mroczna, jak okładka tej książki. Poznajemy losy dwóch kobiet, żyjących w różnych czasach. Fabuła co rusz przeskakuje z 1998 roku do 1967/1968. Na początku może to trochę rozpraszać, ale po jakimś opowieść tak wciąga, że przestaje to przeszkadzać. Połączenie wielu gatunków także nie ułatwia tu odbioru. Sprawia wręcz, że ma się poczucie coraz większego zagubienia. Trudno bowiem zaszufladkować utwór autorstwa Magdaleny Zimniak. Jedni odnajdą tu elementy powieści psychologicznej, inni kryminału, pozostali wątki społeczno-historyczne a może nawet odrobinę horroru. I dlatego właśnie "Willa" tak ciekawi. Dodatkowo każda kolejna strona przynosi następną podpowiedź w kwestii rozwiązania tajemnicy sprzed lat. Cały czas zastanawiałam się, co też łączy główne bohaterki. Czy są one spokrewnione?...

Mimo że książka napisana została dość sprawnym stylem, poruszane tu tematy nie powodują, że czyta się jej łatwo i płynnie. Opisana tu przemoc, próby...

aerien | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013

Czapki z głów i na kolana. Bardzo bardzo dobra książka, dwie świetnie splecione ze sobą historie nieszczęśliwych kobiet uwikłanych w toksyczne związki z szaleńcami. A wszystko przepięknym stylem. I trochę duchów. Świetna, godna polecenia rzecz. Długo nie mogłam się pozbierać po tej lekturze.

Tomek | 2015-05-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 15 maja 2015

Bardzo dobrze ocenione przeze mnie „Białe róże dla Matyldy” autorstwa Magdaleny Zimniak skłoniły mnie do sięgnięcia po jedną z wcześniejszych powieści tej pisarki. Jak wspomniałem w mojej opinii dotyczącej „Białych róż…”, książka ta była dla mnie niewątpliwie miłym zaskoczeniem, dlatego też, gdy zapoznałem się z przeważnie pochlebnymi recenzjami innych powieści Magdaleny Zimniak, wyobrażałem sobie, że również one zdobędą moje serce. Mój wybór padł na tę zatytułowaną „Willa” - opowiadającą o splecionych ze sobą, dramatycznych losach dwóch kobiet, uwięzionych w szponach toksycznych związków. Szykowałem się zatem na ekscytującą powieść psychologiczną z doskonale zarysowanymi portretami bohaterów i wyśmienicie opowiedzianą mroczną historią, osadzoną w realiach Polski Ludowej.

Kiedy rozpocząłem lekturę, byłem zadowolony z dokonanego wyboru i dość szybko wnikałem w świat przedstawiany przez autorkę. Zacząłem nawet odczuwać niepokój, którym zarażała tytułowa willa - martwiłem się o...

macierzanka | 2011-03-31
Przeczytana: 31 marca 2011

Magdalena Zimniak napisała, w mojej czysto subiektywnej opinii, bardzo dobrą powieść psychologiczną mocno zakotwiczoną w realiach PRL-owskiej Polski.
Najważniejszymi bohaterkami powieści są kobiety, dwie niezwykle silne, pomimo kobiecej kruchości, osobowości i ich dramatyczne przeżycia. Akcja toczy się dwupłaszczyznowo czyli w Polsce socjalistycznej, w której przyszło żyć Ewie i trzydzieści lat później w realiach Marzeny.
Losy obydwu kobiet splotły się z niezwykłą siłą w pewnym specyficznym domu. Muszę się przyznać, że nie mogłam uciec od jednoznacznych skojarzeń z Lśnieniem autorstwa, mówiąc swojsko, Stefka Króla, czyli sławnego Stephena Kinga. Wracając do głównego wątku… Ten jakże wyjątkowy dom w spokojnej dzielnicy Żoliborza, a właściwie okazała willa pierwotnie własność PRL-owskiego ważniaka, męża Ewy po latach trafia w posiadanie męża Marzeny. Pomimo, że pierwotni mieszkańcy odeszli, jak to powiedziałby Indianin do krainy wiecznych łowów, willa nadal przechowuje żywe obrazy z...

Nina | 2015-05-29
Przeczytana: 25 maja 2015

To moje trzecie spotkanie z tą autorką i równie udane jak dwa poprzednie. Niezmiernie wciągająca historia. Ja z czystym sumieniem polecam wszystkie pozycje tej autorki.

Izuś | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Tytułowa Willa to dom z bogatą historią. Niedawno wprowadziła się do niej Marzena wraz z mężem. Mogłoby się wydawać, że będzie to ich wspólne miłosne gniazdko. Niestety tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1968 roku skutecznie wpływają na ich psychikę. Ciepły i kochający choć bardzo zazdrosny i kontrolujący Artur-mąż Marzeny z dnia na dzień staje się agresywny. Bije żonę i zamyka ją w piwnicy. Marzena zaś zamknięta w piwnicy doświadcza dziwnych halucynacji związanych z Ewą, która kiedyś była mieszkanką willi.

Ewa to zakochana w Maćku nastolatka,która za sprawą intrygi jest zmuszona porzucić go i wyjść za Piotra swojego wuja. Ten grozi jej, że jeżeli piśnie choć słówko swojej rodzinie bądź komukolwiek miłość jej życia zniknie ( w końcu ludzie czasem znikają).
Ewa nie widząc wyjścia zgadza się na małżeństwo ze znienawidzonym Piotrem. Razem z nim zamieszkuje w willi. Za sprawą różnych tragicznych wydarzeń życie Ewy nie przypomina tego,które sobie wymarzyła. Choroba jaka ją...

Kakunia | 2015-11-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2015

Willa.
silne wizerunki niekoniecznie aż tak bardzo silnych kobiet (a na pewno nie od razu, nie od pierwszego czytania).
siła wpływów dygnitarzy PRL-u.
siła uczuć młodzieży, siła uczuć osób dojrzałych.
miłość i nienawiść, splatające się razem.
rozrzut czasowy - tu współczesność, tam lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX w., ale historie splatające się z chwili na chwilę coraz bardziej.

mniej więcej od połowy książki domyślałam się, kto jest dla kogo kim, ale byłam ciekawa zakończenia, które - w sumie - nie zaskoczyło mnie zbytnio samą treścią, ale mogłoby nieco bardziej kompletne być. tu aż się prosi jeszcze jeden krótki rozdział, ale - może wtedy byłoby zbyt cukierkowo? nie wiem.

Małgorzata Warda | 2013-06-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka, która doskonale oddaje mechanizmy przemocy w rodzinie, jednocześnie nie dając łatwych rozwiązań. Bardzo podobał mi się portret bohaterki, która jest niejednoznaczna i może budzić wiele kontrowersji.
Klimat tak naładowany emocjami, że aż mi się włoski elektryzowały na skórze, gdy czytałam o ciemnej piwnicy, w której bohaterka nigdy nie była sama....

MarysiaS | 2010-11-24
Przeczytana: listopad 2010

Książka mnie po prostu zauroczyła. Po paru stronach zostałam wciągnięta bez reszty. Wiarygodne postacie, mroczny klimat, tajemnica - wszystko mi się podoba