Zgłosuj na książki roku 2017

Upalne lato Marianny

Cykl: Upalne lato (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
wojna, lato, warszawa
Natalia

Ostatnie lato Marianny to stylowo opisana historia pierwszej miłości osiemnastolatki żyjącej w spokojnym dworze na wsi mazowieckiej. Mamy lato 1939 roku i choć wokół mówi się już tyle o wojnie, dla dziewczyny liczą się jedynie jej uczucia, których obiektem i celem jest poznany w Warszawie, a potem zjawiający się w sąsiedztwie, młody wykładowca prawa. Opowieść utkana została ze wspomnień...

Opowieść utkana została ze wspomnień dziadków Autorki. Osadzona w barwnych czasach ich młodości i zbudowana z retrospektyw dawno przebrzmiałych emocji, a jednak – jak sądzę – niezwykle współczesna. Bo Marianna, jak każdy dorastający człowiek ma nieokiełznany apetyt na życie. I jak wszyscy pragnienie dotknąć tabu – bez względu na cenę. Taka chęć zrozumienia własnej cielesności i odnalezienia miejsca w świecie często kończy się rozczarowaniem, niemniej jest nieodłącznym elementem dorastania. Nieodłącznym i ponadczasowym.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/upalne-lato-marianny/

allison | 2016-02-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 21 lutego 2016

Po przeczytaniu "Upalnego lata Marianny" mam mieszane odczucia.
Treść na pewno jest ciekawa i sprawia, że trudno oderwać się od lektury, jednak styl wydał mi się nieco infantylny, momentami napuszony, zwłaszcza wówczas, gdy tytułowa bohaterka snuje rozważania na temat miejsca kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Szkoda, bo problematyka jest ważna i ponadczasowa.
Jednocześnie, mimo tego niedojrzałego stylu, są w książce świetne fragmenty - to przede wszystkim nastrojowe, barwne, plastyczne opisy przyrody. Pod względem klimatycznym nieco przypominały mi one "Nad Niemnem", nie są jednak odtwórcze i bardzo dobrze komponują się z przeżyciami bohaterów.

Opowiedziana historia nie jest banalna, jednak pod koniec robi się zbyt ckliwa i melodramatyczna. Nie przepadam za takimi zmianami i w moich oczach bardzo one zaszkodziły fabule.
Ogólnie jestem lekturą tej powieści usatysfakcjonowana, czego najlepszym dowodem jest to, że sięgnęłam po drugi tom sagi.

Anna | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Która z nas nie przeżywała pierwszych fascynacji kolegą ze szkoły, czy podwórka, nie skrywała uczuć do starszego kolegi brata, żyła w przekonaniu, że obiekt naszych westchnień to ten jedyny, wymarzony, z którym chcemy być aż po grób.
Jest upalne lato 1939 roku. Marianna Borucka, niebawem studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, spędza te dni w rodzinnym majątku niedaleko Kamieńczyka koło Wyszkowa. Jej myśli zaprząta wspomnienie młodego mężczyzny, którego przypadkiem spotkała podczas pobytu w stolicy.
Los sprawia, że właśnie w te strony wraz z krewnym miejscowego proboszcza - Zenkiem, przyjeżdża jego przyjaciel - Zygmunt Jasieński, obiekt westchnień i marzeń Marianny. Ich ponowne spotkanie nie obędzie się bez komplikacji, rozczarowań, zawiedzionych nadziei.
Książka bardzo mądra, życiowa i choć umieszczona w przedwojennej Polsce, nie traci nic na aktualności. To historia rodzącego się pierwszego dziewczęcego uczucia, fascynacji, zauroczenia mężczyzną, który już coś w życiu...

kajsa | 2012-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Urokliwa,wzruszająca,czasami bardzo smutna historia o czasach,które jak liść zdmuchnęła wojna.
Upalne lato 1939roku,okres szczególny dla młodej Marianny Boruckiej.Właśnie dostała się na studia prawnicze,wkracza śmiało w dorosłość,przeżywa pierwsze miłosne uniesienie.
Portret Marianny różni się od wizerunku kobiet tamtych czasów.To niepokorna dziewczyna,która łamie konwenanse,otwarcie artykułuje swe racje,nie boi się podejmować ryzyka. Ma wiele marzeń,pragnień,o które postanawia zawalczyć. Jednocześnie wiele w niej naiwności ,za którą poniesie konsekwencje.
Tym ,co zrobiło na mnie szczególne wrażenie,jest atmosfera czasów przedwojennych ukazana przez autorkę. Pisarka przedstawiła ten miniony świat niezwykle sugestywnie.Jest w książce uroda polskiej wsi,są zasady,wartości,które należy kultywować,ale są też problemy,skrywane tajemnice,niewygodne zdarzenia, które lepiej było przemilczeć,zamieść pod dywan.
Cały czas mimo sielskości czuć zbliżającą się wojnę...i o niej pewnie będzie...

książek: 1955
Marta | 2013-08-22
Przeczytana: 18 lipca 2013

„Upalne lato Marianny” Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak to niespodziewanie dobra, prawdziwa i ponadczasowa powieść o pierwszej miłości i jej konsekwencjach. Autorka utkała swoją opowieść na kanwie wspomnień jej dziadków, a „Upalne lato Marianny” jest pierwszym tomem rodzinnej sagi.

Wakacje 1939 roku. W powietrzu czuć wojenne niepokoje, ale na wsi życie płynie swoim własnym, leniwym rytmem. Osiemnastoletnia Marianna i jej najlepsza przyjaciółka Krystyna przygotowują się do wyjazdu na studia do Warszawy. Letni spokój dziewcząt zostaje zmącony, gdy do wsi przyjeżdżają letnicy – Zenon, w którym od lat potajemnie kocha się Krysia oraz jego przyjaciel Zygmunt, który okazuje się być przyszłym wykładowcą Marie na wydziale prawa. W ciągu dwóch miesięcy naiwna i rozkapryszona panna Marianna przejdzie szybki kurs dorastania i dowie się, że wszystko ma swoją cenę.
Marianna to trochę naiwna i rozpieszczona panienka z dobrego domu. Do samego końca jakoś nie udało mi się jej polubić. Dziewczyna ma...

Marta Ginter | 2016-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Inna książka Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak "Nie lubię kotów" bardzo przypadła mi do gustu, dlatego postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść tej autorki.

Nie byłam zachwycona pierwszymi stronami "Upalnego lata Marianny". Książka zapowiadała się jako przeciętne romansidło. Główna bohaterka zakochuje się od pierwszego wejrzenia w przypadkowo spotkanym mężczyźnie. Zbieg okoliczności sprawia, że spędza on wakacje w jej rodzinnej miejscowości. Okazuje się, że jako doktorant prawa będzie jej przyszłym wykładowcą, więc uczucia, które między nimi pojawiają się, są zakazane.

W trakcie lektury zmieniłam zdanie i dostrzegłam, że ta książka to coś zdecydowanie więcej niż romans. Autorka pisze o nierównych szansach w kształceniu się, o niechcianych ciążach i niebezpiecznych aborcjach, mężach znęcających się nad żonami. W 1939 r. niektóre kobiety zdobywały już wyższe wykształcenie, ale na prowincji chciano je widzieć tylko jako żony, matki i służące mężczyzn. Marianna postanawia się wyrwać z...

Iwona | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Czegoś innego spodziewałam się po tej książce. Czas wybrany przez autorkę na tło powieści - lato 1939 roku - sugerował ścisły związek z wydarzeniami, które miały nastąpić za kilka tygodni. Początek powieści był obiecujący. Osiemnastoletnia Marianna, po dostaniu się na upragnione studia (nie, nie z powodu umiłowania nauki, ale raczej, żeby zakosztować dorosłego życia, wyrwać się z domu) spędza wakacje w rodzinnej posiadłości na Mazowszu. Obrazek piękny, sielankowy, do tego opisany ładnym językiem. Beztroskie, wydawałoby się, życie zostaje zakłócone przyjazdem dwóch letników z Warszawy - młodych mężczyzn, którzy zawrócą w głowie głównej bohaterce i jej przyjaciółce. Nie czuje się grozy nadchodzącej wojny, jedynie pojedyncze osoby wspominają o możliwości jej wybuchu. Mam wrażenie, że gdyby akcja książki działa się kilka lat wcześniej, nie miałoby to żadnego wpływu na przesłanie powieści.

Bo jest to powieść o budzącej się seksualności młodej dziewczyny, dojrzewaniu do miłości....

kasandra_85 | 2012-10-17
Przeczytana: październik 2012

malineczka74 | 2012-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2012

Po najnowszą powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze miałam ochotę na poznanie prozy tej autorki, którą na blogach chwalą, po drugie staram się czytać każdą sagę rodzinną jaką tylko wypatrzę, bo to mój ulubiony gatunek, skusił mnie filmik Wydawnictwa MG - tutaj możecie obejrzeć http://www.youtube.com/watch?v=ciiohUVDiuk&feature=player_embedded
i z chęcią powróciłam do czasów młodości moich dziadków, czasów, które znam z ich opowieści, a które były tak inne od dzisiejszej rzeczywistości !
Od samego początku powieść mnie zauroczyła na całego i na ławce w lipcowym słońcu pochłaniałam lekturę strona po stronie. To było bardzo niesamowite przeżycie przenieść się do tamtych czasów, tamtego lata, które ponoć było wyjątkowo piękne i upalne, zajrzeć do ziemiańskiego dworku na Mazowszu, gdzie mieszkała tytułowa bohaterka Marianna. Niedaleko Wyszkowa miał bowiem swoje dobra ojciec Marianny Aleksander - wdowiec mający dwójkę dzieci, któremu żona zmarła...

izabela81 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Główna bohaterka marzy o miłości, wolności, dorosłości, prowadzeniu ciekawego i barwnego życia. Choć w książce mamy rok 1939, to dzisiejsze osiemnastolatki chyba także mają podobne marzenia. To książka o odkrywania dorosłości i kobiecości. Ale to także nostalgiczna, wręcz sensualna książka o życiu w obliczu nadchodzącej wojny, o silnych kobietach. Autorka pokazuje nam świat kobiet i świat mężczyzn. Za postawą Marianny pragnie nam pokazać, że kobiety nie powinny być uległe wobec świata mężczyzn, którym wszystko uchodzi na sucho, a tylko kobietom wymierza się karę za występki/błędy, które popełniły z mężczyznami. Autorka porusza też problem śmierci najbliższych, przemocy, aborcji, wiary.

Jeśli szukacie nostalgicznej, klimatycznej, ponadczasowej i prawdziwej powieści - to tu taką dostaniecie.

"Pragnie wbić mocne zęby we wszystkie smaki młodości - aż sok poznania spłynie jej po brodzie."

nieperfekcyjnie | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

W życiu każdego przychodzi nagle taki czas, kiedy człowiek uświadamia sobie, że to odpowiednia pora na zmiany. Aby nie stać ciągle w miejscu trzeba przeć do przodu, oby nie na oślep i po trupach. Najczęściej młodzi ludzie wykazują ogromny apetyt na życie, pragnąć posmakować tego, co do tej pory było nieznane, nie bacząc na konsekwencje, które, prędzej czy później, ukażą się na horyzoncie. Jednak często smak życia okazuje się niezwykle cierpki, zupełnie odbiegając od wcześniejszych wyobrażeń...

Lato 1939 roku zapowiada się nadzwyczaj ekscytująco dla osiemnastoletniej Marianny Boruckiej, zwanej przez bliskich Marie, odważnej, krnąbrnej, temperamentnej oraz wyzwolonej, jak na tamte czasy, dziewczynie. Główna bohaterka wybiera się na studia prawnicze do Warszawy, aby tam rozkoszować się studenckim życiem, pozbawionym nadzoru nader opiekuńczego ojca, a także gosposi Gabrieli, której czujne oko potrafi wychwycić...