Ciemna strona miłości

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7785-055-8
literatura polska
ZuzAnka

Małgorzata dzieli swój czas między pracę w kancelarii prawnej a dom, w którym czeka na nią mąż i nastoletnia córka, Sylwia. Jej życie jest zapędzone, czasami kolorowe, czasami szarobure. Nieoczekiwanie otrzymuje list, a wraz z nim w uporządkowane życie Małgorzaty wkrada się nieproszona tajemnica. Agnieszka, silna dwudziestoparolatka, najboleśniejszy czas po utracie rodziców spędza u...

Agnieszka, silna dwudziestoparolatka, najboleśniejszy czas po utracie rodziców spędza u Małgorzaty. Co łączy te dwie kobiety? Dlaczego dziewczyna nie potrafi odkryć tajemnicy mimo przegadanych nocy i spędzonego razem czasu?

"Ciemna strona miłości" pachnie jesienną szarlotką i mieni się kolorami lata. Jest w niej spokój sielskiego Nałęczowa, szum wzburzonego Bałtyku i pośpiech pędzącego miasta. Jest mądrość starszego człowieka i szaleństwo młodości. I jest miłość, ta ulotna i niespełniona i ta, która jest silna i przetrwa wszystko.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Kasiek | 2015-03-20
Przeczytana: 19 marca 2015

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością autorki i równie udane. Po "Miłości w kasztanie zaklętej" spodziewałam się dobrej książki i się nie zawiodłam. Autorka tak skonstruowała fabułę, że nie sposób się w nią nie wciągnąć. Książka porusza aspekt miłości w każdym wieku, od zauroczenia nastolatki, poprzez pierwsze prawdziwe uczucie, do dojrzałej miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Błędy młodości nie pozwalają o sobie zapomnieć, a ich konsekwencje są odczuwalne na każdym etapie życia, chociaż nie zawsze w negatywnym kontekście.
Mimo, że na ogół nie przepadam za ciągłym przeskakiwaniem z wątku na wątek, to w tym przypadku jest to bardzo trafione, ze względu na ich równorzędność. Poprzez liczne retrospekcje, małymi krokami, poznajemy bohaterów i źródło ich rozterek. Akcja jest dynamiczna, a opisy wielu zakątków Polski, w których rzecz się dzieje, malownicze. Wszystko to składa się na bardzo dobrą książkę. Polecam.

Piękna i wzruszająca powieść i mimo że porusza temat dość często opisywany przez różne autorki, czyta się ją z wielkim zainteresowanie.
Małgorzata kiedyś w młodości popełniła, którego owocem była Agnieszka oddana do adopcji osobie, która pomogła jej w trudnych chwilach. Teraz Teresa umiera i prosi Małgorzatę o opiekę nad córką, która nie wie ze była adoptowana.
Niby temat znany, ale sposób w jaki został przedstawiony chwyta za serce, za sprawą bohaterów którzy w różny sposób reagują na odkrytą tajemnicę.
Sama Agnieszka powoli przyzwyczaja się do zmiany miejsca zamieszkania, znajduje pracę jaka kelnerka i poznaje dwóch zainteresowanych nią mężczyzn Kubę i Roberta a gdy przypadkowo odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu jej świat wali się na głowę. Czuje się oszukana i nie wie co ma dalej robić. Dopiero mądre rady ojca Małgorzaty, teraz jej dziadka trochę jej pomagają.
Prócz akcji która dzieje się współcześnie jest również retrospekcja do lat wcześniejszych, przez co możemy lepiej poznać...

Tatiasza Aleksiej | 2017-03-12

Piękna książka :)
Pełna wzruszeń, (łezka w oku zakręciła mi się parę razy) mądrości, uczuć, ciepła, trudnych wyborów.
Pan Maciej dla mnie - rewelacja.
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno nie ostatnie...

Wojciech Gołębiewski | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Na LC 7,62 (236 ocen i 72 opinie). Taki dobry wynik, to wypada poczytać. Na stronie 35 (e-book) szok, gdy Agnieszka oświadcza, że czyta "Alchemika" Coelho po raz dwudziesty drugi. To poważna dewiacja, a dla czytelnika ostrzeżenie, bo na LC ma 5,88.
Następna moja uwaga sto stron dalej: co za wspaniała umiejętność ciekawego pisania o niczym !! Sam kiedyś próbowałem coś napisać, lecz okazałem się mistrzem kondensacji i wszystko mieściłem góra na 10 stronach. A Oleksa nawija o niczym, czyta się lekko i przyjemnie mimo braku akcji.

Około strony 150 naszło mnie, starego dziada, „gdybanie”. A co by było, gdyby młoda Małgosia, zamiast pozorowanego wyjazdu do Szwecji, zwierzyła się ojcu ? No cóż, ta książka by nie powstała.

Równo w połowie na stronie 293, wyznała prawdę Markowi. Podziw mój sięgnął zenitu, bo ja bym nie potrafił wyjść poza stron pięć. ...

Lilian | 2018-01-16
Na półkach: 17_Oleksa, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Nie potrafię tego jednoznacznie określić, bo niby przewidywalna i wyidealizowana fabuła. Raczej nie ma większych zaskoczeń, postacie jak z bajki, dobre, mądre, miłe.
A jednak ta książka jakoś porusza wewnętrzne struny. Jest taka czuła i ciepła, idealna na zimowe wieczory. Otula i wzrusza.

Najbardziej poruszały mnie dialogi Małgorzaty z ojcem. Jego mądrość, rozsądek i czułość. Może bardzo przypomina mi to mojego tatę, więc dlatego tak mnie to rozczulało ...

Wioleta Sadowska | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

"Wydaje nam się, że tyle przed nami, tak wiele mamy planów i tak wiele odkładamy na potem. Nie myślimy o przemijaniu, o tym, że tego potem może już nie być".

Skutki powziętych w przeszłości decyzji, rzutują często na całe nasze życie. Można wyprzeć z codzienności myśli o błędach, jakie były naszym udziałem, jednak od przeszłości po prostu nie da się zwyczajnie uciec. W szczególności od przeszłości, która żyje pod postacią niechcianego dziecka, jako symbolu ciemnej strony miłości.

Monika A. Oleksa to wrażliwa dusza, której pisanie stanowiło od zawsze pasję. Autorka urodziła się i mieszka w Lublinie wraz z dwoma synami i mężem Marcinem. Na co dzień zaraża miłością do języka angielskiego swoich uczniów. Jej debiutem literackim był wydany w 2002 r. zbiór opowiadań pt. "Uśmiech Mima", w 2011 r. opublikowała powieść pt. "Miłość w kasztanie zaklęta". W sieci znajdziecie również blog Moniki A. Oleksy pt. "Magia liter, czar słów".

Małgorzata, prawniczka w kancelarii adwokackiej prowadzi...

Monika | 2012-11-06
Przeczytana: listopad 2012

"Ciemna strona miłości" to bardzo ciepła i mądra lektura.
A tematyka no cóż po prostu życie: miłośc młodzieńcza i niespełniona, miłość dojrzała, która przetrwa wszystko, kłamstwo i rodzinna tajemnica skrywana przez lata.
Subtelna narracja i klimat jaki stworzyła autorka sprawia, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością.
Polecam na długie wieczory w towarzystwie pachnącej jesienią szarlotki.

darkangel | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Miła książka o prawdziwym życiu zwyczajnych ludzi, o rozterkach i problemach życia codziennego i jedna głęboko skrywana w sercu tajemnica Małgorzaty.Pani Monika Oleksa słusznie pisze o "kruchości ludzkiego życia, słusznie wydaje nam się, że tyle przed nami, tak wiele mamy planów i tak wiele odkładamy na potem, nie myślimy o przemijaniu, o tym że tego potem może już nie być..."

korcia | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Główną bohaterką książki jest Małgosia, żona wspaniałego męża Marka i matka przeżywającej trudny okres dojrzewania Sylwii. Ich uporządkowane życie burzy jeden list, z którego to Małgosia dowiaduje się, że jej dawna znajoma Teresa umiera na raka, a druga biologiczna córka Małgosi - Agnieszka - owoc młodzieńczej miłości, będzie miała teraz już tylko ją. Niestety Agnieszka nie wie o istnieniu Małgosi, dotychczas dziewczyna uważała Teresę za swoją matkę. Również rodzina Małgosi nie wie nic o Agnieszce. Od tej chwili życie Małgosi odwróci się do góry nogami, ale czy tylko jej życie? Czy jej bliscy zrozumieją jej dawną decyzję, czy jest jakieś dobre wyjście z tej sytuacji?

Dla mnie była to cudowna lektura, od pierwszych strony nie mogłam opanować wzruszenia, momentami łzy lały się rzęsiście, by za chwilę zmienić się w ciepły uśmiech. Monika zagrała na moich uczuciach, pociągnęła za wiele strun mojej duszy, dotarła do każdego zakamarka mojego ciała, ale przede wszystkim chwyciła mnie...

kajsa | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Kochające się małżeństwo,rodzice jedynaczki. We trójkę stanowią nierozerwalną całość,wzajemnie się wspierają,są dla siebie całym światem.Nagle okazuje się,że to swego rodzaju mistyfikacja,rodzaj nieprawdy.Jak czuje się osoba,której niespodziewanie odebrano tożsamość, poczucie własnego ja?

"Ciemna strona miłości" to książka o szukaniu drogi do samego siebie,o spotkaniu matki i córki,to książka o naszych wyborach, trudnych decyzjach,umiejętności wybaczania,a przede wszystkim o miłości,która wszystko udźwignie i zrozumie.

Według mnie powieść ma kilka słabych punktów,przez co wydaje się mało rzeczywista.Mnie,jedynaczce i matce jedynaczki,trudno było uwierzyć,że dziecko znika na pół roku,a rodzice,skupieni na córce,kochający i wykształceni ludzie łatwo zawierzają wymyślonej na tę okoliczność historyjce.I nijak mają się do tego opisywane czasy,trudności komunikacyjne, bo ja też byłam wtedy młodą dziewczyną.
Kompletnie niezrozumiała dla mnie jest decyzja Agnieszki,dziewczyny rozsądnej,...