Żywa i martwa

Prozami
2021-05-18
2021-05-18
literatura polska

Poruszone są trudne tematy, a to stawia zawsze poprzeczkę bardzo wysoko.
Robi wrażenie dobrze przygotowanej merytorycznie powieści, dobrze poprowadzona narracja, ocena zdarzeń jest oczywista, a autorka daje szansę każdej postaci na obronę, jest psychologiczny wgląd, ale - dla mnie czegoś tu brak. Nie wiem co ma u mnie pozostać po przeczytaniu, nie czułam emocji autorki, nie widziałam jej przemyśleń, nie słyszałam jej.
I jest też czegoś za dużo: nagromadzenie wypaczeń, poruszanie kilku tematów tabu w jednej powieści, czyni ją mniej realną.
Dobra, warta przeczytania, ale czułam niezrealizowany potencjał na świetną powieść. Trochę szkoda.

Poruszone są trudne tematy, a to stawia zawsze poprzeczkę bardzo wysoko.

Taką oto niespodziankę ostatnio z biblioteki przyniosłam. Tak, audiobook, nowość na moich półkach.
Taka forma, czytania/słuchania ma swoje plusy ma swoje minusy. Plusem jest to, że można sobie go włączyć o ile ma się odpowiedni sprzęt, praktycznie wszędzie, czy to pranie czy sprzątanie, gotowanie, gra i czyta i czas umila. Minusem jest to, że książkę czytają sama skończyła bym w max 5 h, a tu ponad 13h.

Pierwsze spotkanie z Autorką i jest po prostu świetnie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że aż tak mnie poruszy. Tematyka bardzo ciężka, nie chcę spojlerować w związku z czym dość trudno zagłębiać się w opisie. Na pewno mocno oddane emocje, przeniesienia w czasie również spełniły pozytywną rolę. No cóż, naprawdę polecam z zastrzeżeniem, że bardzo porusza i ma piorunujące działanie.

Historia opisana w powieści porusza dogłębnie. Czytanie boli. Nie da się przejść obojętnie obok losu Kamili i Mai. Ta powieść zostanie we mnie długo. Fabuła opowiada o szkolnej psycholożce Iwonie, która stara się pomóc Mai, uczennicy z problemami. Z biegiem czasu okazuje się, że te problemy są naprawdę poważne, a klucz do ich rozwiązania leży w przeszłości i wiąże się z losami nieżyjącej matki dziewczyny-Kamili, a także jej ojca i babci.

Autorka umie stworzyć niepokojący klimat psychologicznego thrillera. Czytane strony wstrząsają, wzbudzają przerażenie, niepokój, rozpacz i wstręt, ale nie można się od książki oderwać.

To druga powieść Magdaleny Zimniak, która przeczytałam. Pierwszą było "Jezioro cierni". Czytałam dawno. Nawet nie pamiętam szczegółów fabuły. Za to doskonale pamiętam klimat niepokoju, jaki ta książka we mnie wzbudziła. Teraz było dokładnie tak samo. Fabuła poruszyła w mojej duszy najgłębsze warstwy.

Magdalena Zimniak wtrąca ze strefy komfortu, pokazuje, że świat czasem naprawdę jest zły, a ludzie potrafią być potworami, choć na nich nie wyglądają. Autorka wprowadza nas w świat kruchej ludzkiej psychiki. Pokazuje, jak ciężko czasem znieść to, co nas spotyka. Jak trudno radzić sobie z traumą. Zakończenie pokazuje jednak, że zawsze jest nadzieja.

Gorąco polecam, ale tylko tym, którzy nie boją trudnych książek, bo czytanie tej powieści to nie rozrywka.

Ja na pewno sięgnę po inne książki pisarki.

Mimo, że nie lubię książek, w których akcja nie dzieje się hronologicznie... ta mnie zaciekawiła . Sklada się ona z kawałków, które jak puzzle składamy w calosc. Przeskoki czasowe bywają jednak irytujące.  żeby zrozumieć Maję, jej historię oraz tajemnicę śmierci jej matki musimy poskładać calą historię z różnych perspektyw. Bardzo dobrze się te tajemnice odkrywa. Świetna pozycja...choc ciezka...!!polecam...

Siedemnastoletnia Maja wychowywana jest przez ojca. Matka umarła, gdy Maja była bardzo mała. Nie pamięta jej. Zna tylko miłość ojca.
Po wakacjach spędzonych u babki w Stanach Zjednoczonych, dziewczyna diametralnie się zmienia. Po normalnej, radosnej nastolatce zostaje tylko wspomnienie. Maja zamyka się w sobie, opuszcza się w nauce, odsuwa od siebie przyjaciół, popada w dziwny marazm.
Zmianę w jej zachowaniu z niepokojem obserwuje szkolna pani psycholog (nie cierpię słowa psycholożka). Zgłębiając sytuację rodzinną Mai odkrywa mroczne sekrety, które wpłyną także na jej życie. I nie będzie to wpływ pozytywny...

"Żywa i martwa" to pierwsza książka Magdaleny Zimniak, jaką miałam okazję przeczytać. Trafiłam na nią zupełnym przypadkiem. I po raz chyba pierwszy w życiu nie mam pojęcia, co napisać po przeczytaniu.
Ta książka jest ohydna, porusza najbrudniejsze z brudnych tematy rodzinnych relacji. Chorych relacji! Przedstawia świat, który normalnemu człowiekowi nie mieści się w głowie. Niewyobrażalną krzywdę zadaną dziecku.
To książka, która gwałci wszelkie moralne prawa, zadaje ból, niszczy poczucie bezpieczeństwa.
To książka, po której ciężko się pozbierać. Zostaje w głowie i zmusza do zastanowienia. Napisana lekkim, przystępnym językiem nastoletniej uczennicy, rozwala emocjonalnie na milion kawałków.

Książkę oceniam 10/10 i polecam wszystkim chcącym przeżyć wstrząs. Ogrom emocji gwarantowany!

Maja jest przekonana o własnej śmierci, ale nadal musi funkcjonować w świecie żywych. Zmarłej w tragicznych okolicznościach matki nie pamięta, a ojciec nie radzi sobie z chorobą córki. Tymczasem szkolna psycholożka, zaangażowana w pomoc nastolatce, zaczyna otrzymywać wiadomości z pogróżkami. Komuś zależy, by kobieta przestała interesować się Mają i jej rodziną. Co zdarzyło się w Stanach? Czy klucz do teraźniejszości tkwi w przeszłości? Czy Maja ma jeszcze szanse na ratunek? Ta powieść jest jak cios między oczy. Zachwieje waszym spokojnym światem, a mimo to nie oderwiecie się od niej, dopóki nie przewrócicie ostatniej strony.
Historia opowiadana w dwóch płaszczyznach czasowych: przeszłość i teraźniejszość. Na dodatek z pozycji kilku bohaterów: Kamila - matka nastoletniej dziś Mai, sama Maja - główna bohaterka, Zuzanna - postać drugoplanowa, Iwona - nieustępliwa pani psycholog z prawdziwym powołaniem do zawodu. No i John; Amerykanin zakochany w Polce, ale czy na pewno?
Mam bardzo ambiwalentne uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony - czytało się błyskawicznie; połknęłam właściwie w jeden wieczór i następny dzień. Z drugiej - przez większą część tej opowieści nie wszystko mi się kleiło. Więcej pytań niż odpowiedzi. Chaos. Co się stało Mai i dlaczego jest taka, jaka jest? Dopiero pamiętnik Johna ujawniony na końcu naświetla całą sprawę i wątki rozwijane od początku tej historii nabierają sensu. John, ty...padalcu 😳 Temat poruszany w książce wychodzi poza wszelką skalę. Brutalny, odpychający, potworny; najgorsze jest to, że takie rzeczy faktycznie dzieją się gdzieś na świecie, może nawet w tej chwili.
Jeszcze taka osobista dygresja: też nazywam się Kamila i nie toleruję zdrobnień swojego imienia. A "Kama" to już w ogóle doprowadza mnie do furii; tutaj zaś było to nagminnie używane 😬
Ocena: 7/10

Molestowanie przenoszone z pokolenia na pokolenie raportowanie wszystkiego. Tajemnice z przeszłości. Ciężko napisać więcej bo będzie spolier książki. Gorąca polecam super książka.

Dosyć ciekawie skonstruowana fabuła, choć niekiedy nudnawa. Duży plus za ciekawy wątek (Zespół Cotarda). W sumie książka mi się podobała, choć to raczej nie pozycja z rodzaju "kiedyś sięgnę po nią ponownie".

Nie dokończyłam jej. Ma takie świetne opinie, a mnie mega znużyła. Przewidywalna i do tego irytujące skakanie z przeszłości w teraźniejszość.

Dodaj cytat z książki Żywa i martwa