Żydówka z Toledo

Toledo, Sefardyjczycy, Feuchtwanger
romans
typ
papier
6,78 (55 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Słynny romans historyczny z czasów średniowiecza: klasyka literatury XX wieku. Pełna namiętności opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i pięknej Żydówki Racheli, opowiedziana z rozmachem na szerokim tle obyczajowym, politycznym i religijnym czasów ostatniej wyprawy krzyżowej. zakochani przez siedem lat przeciwstawiali się rycerstwu i duchowieństwu, nie zadowolonym z pochodzenia królewskiej oblubienicy i szykującym dworski spisek. Wartkiej akcji i szczegółom z życia epoki towarzyszą ponadczasowe refleksje.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2014-02-24

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe grosze w antykwariacie i od razu wzięłam się za lekturę), ale wciąż mam w pamięci pięknie opowiedzianą i łapiącą za serce historię, w której nie ma miejsca na banały i tanie chwyty.
To, zresztą, gwarantuje nazwisko autora, na którym nigdy się nie zawiodłam.

edit3008 | 2012-10-14

Czytałam ją już dość dawno, ale pamiętam że podobało mi się przedstawienie tematu przenikania się kultury arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej europy. Czyta się dość opornie, bo miejscami jest nudna. Jednak ogólne wrażenie "poznawcze" po lekturze pozostaje :) Można przenieść się w tej powieści w epokę wypraw krzyżowych i kultury islamu na półwyspie Iberyjskim.

Henry_Rackham | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka ciekawa, choć ze sporymi dłużyznami. Romans jak romans czyli co kto lubi. Ale opis epoki, ponadczasowe refleksje, oraz mechanizmy rządzące światem bezcenne

efcia | 2013-10-25
Przeczytana: czerwiec 2013

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz też o budowie silnego kraju, o próżności która prowadzi do zguby i o oddaniu jednostki - czasem trudnym, wobec społeczeństwa. Początkowo nudna, wciąga.

Ostatni rozdział już za mną. Wciąż jestem myślami z Rachelą i Jehudą.... Ich losy bardzo mnie poruszyły. " Żydówka z Toledo", początkowo nudna, wciągnęła mnie. Przyznaję, byłam mocno uprzedzona do tej powieści - romans - myślałam, pewnie będzie tandetny. Przez pierwszych osiem rozdziałów przebrnęłam z trudem, po każdym zamykałam książkę i mówiłam sobie : to koniec, dalej nie czytam. Postanowiłam jednak zobaczyć jak rozwinie się akcja i dobrze zrobiłam. Im dalej tym ciekawiej. Minusem tej historii są rozwlekłe opisy, przydługie rozważania i liczne powtórzenia na jakie wciąż natrafiałam ( Rachela " była zalękniona i zamykała się w sobie", przymiotniki " brutalnie", " czołobitnie" wyprowadzały mnie z równowagi, a Alfonso wciąż " szalał" ). Trudno mi stwierdzić czy któregoś z bohaterów lubiłam. Może donię Leonor, ale kiedy ( nie wprost ) kazała zamordować Rachelę i don Jehudę cała moja sympatia do niej wyparowała. Słusznie zasłużyła na karę jaką była obojętność króla ( którego...

Lady-Scorpion | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo mi ciężko ocenić tę książkę, gdyż... Historia ta jest bardzo ciekawa, zainteresowały mnie losy Żydówki, jej ojca, króla... Ale sposób, w jaki autor ją napisał nie przypadł mi do gustu.. Straszne dłużyzny, czasami nudy.
Bardzo lubię postać Donii Leonor ! :)

jossie | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

jacek | 2015-02-06
osa90 | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku