Żydówka z Toledo

tłumaczenie
Jacek Frühling
Die Jüdin von Toledo
Toledo, Sefardyjczycy, Feuchtwanger

Słynny romans historyczny z czasów średniowiecza: klasyka literatury XX wieku. Pełna namiętności opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i pięknej Żydówki Racheli, opowiedziana z rozmachem na szerokim tle obyczajowym, politycznym i religijnym czasów ostatniej wyprawy krzyżowej. zakochani przez siedem lat przeciwstawiali się rycerstwu i duchowieństwu, nie zadowolonym z pochodzenia królewskiej oblubienicy i szykującym dworski spisek. Wartkiej akcji i szczegółom z życia epoki towarzyszą ponadczasowe refleksje.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

• Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Nasza własna wyspa
  • Ślepy trop
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pani Noc

7,38 (58 ocen i opinii)
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Philippa Gregory

7,75 (4 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,14 (14 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

7 (2 ocen i opinii)
Pani Noc
Cassandra Clare

8,63 (341 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
allison | 2014-02-24

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe grosze w antykwariacie i od razu wzięłam się za lekturę), ale wciąż mam w pamięci pięknie opowiedzianą i łapiącą za serce historię, w której nie ma miejsca na banały i tanie chwyty.
To, zresztą, gwarantuje nazwisko autora, na którym nigdy się nie zawiodłam.

edit3008 | 2012-10-14

Czytałam ją już dość dawno, ale pamiętam że podobało mi się przedstawienie tematu przenikania się kultury arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej europy. Czyta się dość opornie, bo miejscami jest nudna. Jednak ogólne wrażenie "poznawcze" po lekturze pozostaje :) Można przenieść się w tej powieści w epokę wypraw krzyżowych i kultury islamu na półwyspie Iberyjskim.

Henry Rackham | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka ciekawa, choć ze sporymi dłużyznami. Romans jak romans czyli co kto lubi. Ale opis epoki, ponadczasowe refleksje, oraz mechanizmy rządzące światem bezcenne

efcia | 2013-10-25
Przeczytana: czerwiec 2013

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz też o budowie silnego kraju, o próżności która prowadzi do zguby i o oddaniu jednostki - czasem trudnym, wobec społeczeństwa. Początkowo nudna, wciąga.

Rachela | 2015-04-26
Przeczytana: 17 maja 2015

Ostatni rozdział już za mną. Wciąż jestem myślami z Rachelą i Jehudą.... Ich losy bardzo mnie poruszyły. " Żydówka z Toledo", początkowo nudna, wciągnęła mnie. Przyznaję, byłam mocno uprzedzona do tej powieści - romans - myślałam, pewnie będzie tandetny. Przez pierwszych osiem rozdziałów przebrnęłam z trudem, po każdym zamykałam książkę i mówiłam sobie : to koniec, dalej nie czytam. Postanowiłam jednak zobaczyć jak rozwinie się akcja i dobrze zrobiłam. Im dalej tym ciekawiej. Minusem tej historii są rozwlekłe opisy, przydługie rozważania i liczne powtórzenia na jakie wciąż natrafiałam ( Rachela " była zalękniona i zamykała się w sobie", przymiotniki " brutalnie", " czołobitnie" wyprowadzały mnie z równowagi, a Alfonso wciąż " szalał" ). Trudno mi stwierdzić czy któregoś z bohaterów lubiłam. Może donię Leonor, ale kiedy ( nie wprost ) kazała zamordować Rachelę i don Jehudę cała moja sympatia do niej wyparowała. Słusznie zasłużyła na karę jaką była obojętność króla ( którego...

ginewra | 2015-10-29
Przeczytana: 1999 rok

Powieść, o której pisałam w mojej pracy magisterskiej :). Mam sentyment, na pewno, stąd maksymalna ocena.Jeśli kogoś, jak mnie wtedy, interesują wzajemne relacje ludzi różnych narodowości i religii, którzy żyją na jednej ziemi i muszą ze sobą wytrzymywać, to jest to... Tak było dawno temu w Hiszpanii, kiedy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi mieszkali w jednym kraju i tak, coraz bardziej, jest dziś... No i romans ;). Ja czytałam tylko po niemiecku... nie mogę uwierzyć, że odnalazłam polską wersję, szkoda, że niedostępna :(

Lady-Scorpion | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo mi ciężko ocenić tę książkę, gdyż... Historia ta jest bardzo ciekawa, zainteresowały mnie losy Żydówki, jej ojca, króla... Ale sposób, w jaki autor ją napisał nie przypadł mi do gustu.. Straszne dłużyzny, czasami nudy.
Bardzo lubię postać Donii Leonor ! :)

jossie | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

Atriasa | 2016-04-29
Nobliszka | 2016-04-17