Żydówka z Toledo

Okładka książki Żydówka z Toledo Lion Feuchtwanger
Okładka książki Żydówka z Toledo
Lion Feuchtwanger Wydawnictwo: Świat Książki literatura obyczajowa, romans
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału:
Die Jüdin von Toledo
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324710584
Tłumacz:
Jacek Frühling
Tagi:
Toledo Sefardyjczycy Feuchtwanger
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
94 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
333
142

Na półkach: ,

Tym razem Lion Feuchtwanger zabiera nas w czasy wypraw krzyżowych, do Hiszpanii, na dwór króla Kastylii, Alfonsa VIII. Opisuje nam miłość tegoż chrześcijańskiego króla i Żydówki Racheli, córki jego doradcy finansowego. Nie jest to miłość łatwa, bo jest to czas walk chrześcijan z niewiernymi, czas prześladowań Żydów. Król przedstawiony w powieści jest osobą zagubioną, bo z jednej strony jako rycerz powinien dążyć do świętej wojny z Arabami, z drugiej natomiast zdaje sobie sprawę, ze czas pokoju pozwala na wzrost gospodarczy i bogacenie się jego kraju.
Autor w tle romansu króla z Rachelą przedstawia nam ówczesną sytuację polityczną i religijną Hiszpanii, kraju zamieszkującego przez ludność różnych wyznań i posługujących się różnymi językami. Na kartach powieści występują trzy ciekawe postacie, przedstawiciele trzech różnych kultur, chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. I właśnie przykłady tych osób ukazują, że można wzajemnie się szanować i podziwiać bez względu na wyznanie.
Podsumowując, „Żydówka z Toledo” to piękna książka o zabronionej miłości ukazanej na tle ważnych wydarzeń historycznych.

Tym razem Lion Feuchtwanger zabiera nas w czasy wypraw krzyżowych, do Hiszpanii, na dwór króla Kastylii, Alfonsa VIII. Opisuje nam miłość tegoż chrześcijańskiego króla i Żydówki Racheli, córki jego doradcy finansowego. Nie jest to miłość łatwa, bo jest to czas walk chrześcijan z niewiernymi, czas prześladowań Żydów. Król przedstawiony w powieści jest osobą zagubioną, bo z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , , ,

Niedoceniana książka niemieckiego autora, Liona Feuchtwangera, wydana w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. Znakomita powieść historyczna, o świetnie zachowanych proporcjach pomiędzy prawdą a fikcją, wielką i małą historią oraz fabułą, opisanymi realiami oraz trafnymi przemyśleniami autora, włożonymi w usta wielu postaci.
Akcja rozgrywa się pod koniec XII wieku, a dokładniej kończy się w jakiś czas po bitwie pod Alarcos w 1195 roku. Miejscem akcji jest średniowieczna Kastylia, przede wszystkim Toledo i okolice, czasem Burgos a także pole wspomnianej bitwy. W tle mamy prześladowania Żydów przez chrześcijan (we Francji i Niemczech, wcześniej także w wizygockiej Hiszpanii) oraz przez … muzułmanów w emiracie Sewilli. Zaś bohaterowie wywodzą się ze wszystkich społeczności – Jehuda, Rachela i Alazar, Efraim i Beniamin z żydowskiej, Almansur, Muza i Saad z islamskiej oraz cały zastęp koronowanych i nie tylko postaci chrześcijańskich – w tym słynna – chociażby z ekranizowanego „Lwa w zimie” – Eleonora Akwitańska. I trzeba przyznać, że autor jest sprawiedliwy – oddaje każdemu to, co w nim dobre i złe. Nie ma jednoznacznie negatywnych postaci, chociaż najbliżsi są temu arcybiskup i Gutierre de Castro. Wszystkie społeczności miały swoje wady i zalety – mimo, iż chrześcijanie stali wówczas na najniższym stopniu rozwoju nauki i sztuki. Ale za to – jak zauważył Muza – szli w górę, w odróżnieniu od pozostałych.
Postacie są z krwi i kości, w tym kobiece - bardzo wyraziste. Raczej nie zaskakują, ale – poza tytułową Rachelą – można je świetnie zrozumieć. No i sam główny motyw – niby romansowy, ale jednak znacznie ciekawszy.
Wielka powieść o historii, mieszaniu się kultur i konfrontacji pomiędzy nimi, o przemijaniu i trwaniu, nostalgii i wielkości zmian, wreszcie o roli nauki i rozumu z jednej, a uczuć z drugiej strony. Lekcja historii, historiozofii, psychologii i religioznawstwa, podana w atrakcyjnej i łatwej do czytania formie. Nie ma ani nadmiaru dat, ani nazwisk, ani wydarzeń. Za to widać procesy i historyczne i decyzyjne. Jedynie parę drobnych odstąpień od wydarzeń historycznych, za to niesamowite pogłębienie pozostałych.
Niestety, przekład nie dorósł do oryginału. Brak konsekwencji w pisowni imion własnych – skoro Henryk, a nie Enrique, to powinien być Alfons, a nie Alfonso. Eleonora Akwitańska (albo Alienor z Akwitanii - jak chce Regine Pernaud) występuje jako Ellinor de Guyenne, a jej córka – też Eleonora – jako Leonor. To samo dotyczy słowa „szosa”, kojarzącego się z asfaltem a nie ubitą drogą, zaś „arabskich chrześcijan” określa się u nas jako „Mozarabów”. Z kolei Aman to Haman we wszystkich głównych przekładach Biblii na polski. Niewątpliwie znajomości języka ze strony tłumacza nie dorównała jego wiedza historyczna, szkoda. Tym niemniej powieść dla miłośników klasyki literackiej historii, romansów, dobrych powieści historycznych i w ogóle świetnej literatury.

Niedoceniana książka niemieckiego autora, Liona Feuchtwangera, wydana w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. Znakomita powieść historyczna, o świetnie zachowanych proporcjach pomiędzy prawdą a fikcją, wielką i małą historią oraz fabułą, opisanymi realiami oraz trafnymi przemyśleniami autora, włożonymi w usta wielu postaci.
Akcja rozgrywa się pod koniec XII wieku, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
326
241

Na półkach: ,

„Żydówka z Toledo” - Lion Feuchtwanger to jedna z lepszych książek historycznych jakie przeczytałem.
Napisana pięknym językiem i niezwykle ciekawa pod względem historycznym. Nie klasyfikowałbym tej powieści jako typowy romans. W książce jest szerokie tło obyczajowo - polityczne i wspaniale pokazane panujące wówczas stosunki wśród chrześcijan, muzułmanów, żydów w średniowiecznej Europie. Powieść godna polecenia, mimo że chwilami może czytelnika znudzić.

„Żydówka z Toledo” - Lion Feuchtwanger to jedna z lepszych książek historycznych jakie przeczytałem.
Napisana pięknym językiem i niezwykle ciekawa pod względem historycznym. Nie klasyfikowałbym tej powieści jako typowy romans. W książce jest szerokie tło obyczajowo - polityczne i wspaniale pokazane panujące wówczas stosunki wśród chrześcijan, muzułmanów, żydów w ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
214
163

Na półkach: ,

“Żydówka z Toledo” należy do klasyki literatury XX wieku. Jest to opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i Żydówki Racheli. Ojciec Racheli wraz z synem i córką przyjechali z Sewilli do Toledo, gdzie don Jehuda odzyskał zamek po swoich przodkach. Został doradcą króla w sprawach finansowych. Pierwsze spotkanie Króla i Racheli nie było zbyt udane, chociaż zachowanie Racheli zaintrygowało Króla. Jednak po kilku spotkaniach Rachela zafascynowała go, oczarowała. Król zamieszkał z Rachelą w zamku, którego wystrój zaprojektowała Rachela. Alfonso był bardzo zakochany w Racheli, ale jednocześnie był porywczy i czasami brutalny. Rachela ufała mu i wierzyła, że nie zostawi jej bez pomocy, nie do końca jednak tak było. Ojciec Racheli był mądrym człowiekiem i do pewnego czasu udawało mu się powstrzymać Króla od rozpoczęcia wojny (tak powszechnej w tamtych czasach świętej wojny). Alfonso miał jednak wielu doradców, nie sprzyjających jego miłości do żydowskiej kochanki, a tym samym potępiających jego zdradę. Król był walecznym rycerzem, chciał walczyć i chociaż najbliżsi, a wśród nich don Jehuda odradzali mu tę wojnę, to jednak postąpił inaczej.
Książkę czyta się dobrze, chociaż czasami denerwowały mnie przydługie opisy, rozważania. Niemniej jednak zaciekawia historia Hiszpanii i dzieje Króla Alfonsa VIII, który poprzez swoje działania otworzył drogę do zjednoczenia wszystkich hiszpańskich księstw w jedno państwo.

“Żydówka z Toledo” należy do klasyki literatury XX wieku. Jest to opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i Żydówki Racheli. Ojciec Racheli wraz z synem i córką przyjechali z Sewilli do Toledo, gdzie don Jehuda odzyskał zamek po swoich przodkach. Został doradcą króla w sprawach finansowych....

więcej Pokaż mimo to

avatar
256
10

Na półkach:

Bardzo bardzo dobra książka, jestem pod wrażeniem, romans jak romans, mechanizmy polityczne opisane są genialnie

Bardzo bardzo dobra książka, jestem pod wrażeniem, romans jak romans, mechanizmy polityczne opisane są genialnie

Pokaż mimo to

avatar
253
142

Na półkach:

Fajne, mam ochotę poczytać więcej wzdłuż i wszerz (i o Hiszpanii/Półwyspie Iberyjskim, i o czasach don Jehudy). Pop historia w bardzo dobrym wydaniu.

Fajne, mam ochotę poczytać więcej wzdłuż i wszerz (i o Hiszpanii/Półwyspie Iberyjskim, i o czasach don Jehudy). Pop historia w bardzo dobrym wydaniu.

Pokaż mimo to

avatar
706
193

Na półkach: , , ,

Powieść, o której pisałam w mojej pracy magisterskiej :). Mam sentyment, na pewno, stąd maksymalna ocena.Jeśli kogoś, jak mnie wtedy, interesują wzajemne relacje ludzi różnych narodowości i religii, którzy żyją na jednej ziemi i muszą ze sobą wytrzymywać, to jest to... Tak było dawno temu w Hiszpanii, kiedy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi mieszkali w jednym kraju i tak, coraz bardziej, jest dziś... No i romans ;). Ja czytałam tylko po niemiecku... nie mogę uwierzyć, że odnalazłam polską wersję, szkoda, że niedostępna :(

Powieść, o której pisałam w mojej pracy magisterskiej :). Mam sentyment, na pewno, stąd maksymalna ocena.Jeśli kogoś, jak mnie wtedy, interesują wzajemne relacje ludzi różnych narodowości i religii, którzy żyją na jednej ziemi i muszą ze sobą wytrzymywać, to jest to... Tak było dawno temu w Hiszpanii, kiedy chrześcijanie, muzułmanie i żydzi mieszkali w jednym kraju i tak,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: ,

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe grosze w antykwariacie i od razu wzięłam się za lekturę),ale wciąż mam w pamięci pięknie opowiedzianą i łapiącą za serce historię, w której nie ma miejsca na banały i tanie chwyty.
To, zresztą, gwarantuje nazwisko autora, na którym nigdy się nie zawiodłam.

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
14

Na półkach:

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz też o budowie silnego kraju, o próżności która prowadzi do zguby i o oddaniu jednostki - czasem trudnym, wobec społeczeństwa. Początkowo nudna, wciąga.

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1002
571

Na półkach: ,

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    178
  • Przeczytane
    135
  • Posiadam
    62
  • Ulubione
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Powieść historyczna
    5
  • Średniowiecze
    4
  • 2008
    3
  • Judaica
    3
  • Audiobooki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żydówka z Toledo


Podobne książki

Przeczytaj także