Okładka książki Żydówka z Toledo

Toledo, Sefardyjczycy, Feuchtwanger
romans
typ
papier
6,79 (52 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Słynny romans historyczny z czasów średniowiecza: klasyka literatury XX wieku. Pełna namiętności opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i pięknej Żydówki Racheli, opowiedziana z rozmachem na szerokim tle obyczajowym, politycznym i religijnym czasów ostatniej wyprawy krzyżowej. zakochani przez siedem lat przeciwstawiali się rycerstwu i duchowieństwu, nie zadowolonym z pochodzenia królewskiej oblubienicy i szykującym dworski spisek. Wartkiej akcji i szczegółom z życia epoki towarzyszą ponadczasowe refleksje.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2014-02-24

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe grosze w antykwariacie i od razu wzięłam się za lekturę), ale wciąż mam w pamięci pięknie opowiedzianą i łapiącą za serce historię, w której nie ma miejsca na banały i tanie chwyty.
To, zresztą, gwarantuje nazwisko autora, na którym nigdy się nie zawiodłam.

edit3008 | 2012-10-14

Czytałam ją już dość dawno, ale pamiętam że podobało mi się przedstawienie tematu przenikania się kultury arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej europy. Czyta się dość opornie, bo miejscami jest nudna. Jednak ogólne wrażenie "poznawcze" po lekturze pozostaje :) Można przenieść się w tej powieści w epokę wypraw krzyżowych i kultury islamu na półwyspie Iberyjskim.

Henry_Rackham | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka ciekawa, choć ze sporymi dłużyznami. Romans jak romans czyli co kto lubi. Ale opis epoki, ponadczasowe refleksje, oraz mechanizmy rządzące światem bezcenne

efcia | 2013-10-25
Przeczytana: czerwiec 2013

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz też o budowie silnego kraju, o próżności która prowadzi do zguby i o oddaniu jednostki - czasem trudnym, wobec społeczeństwa. Początkowo nudna, wciąga.

Lady-Scorpion | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo mi ciężko ocenić tę książkę, gdyż... Historia ta jest bardzo ciekawa, zainteresowały mnie losy Żydówki, jej ojca, króla... Ale sposób, w jaki autor ją napisał nie przypadł mi do gustu.. Straszne dłużyzny, czasami nudy.
Bardzo lubię postać Donii Leonor ! :)

jossie | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

jacek | 2015-02-06

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica