Okładka książki Żydówka z Toledo

Toledo, Sefardyjczycy, Feuchtwanger
romans
typ
papier
6.78 (45 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Słynny romans historyczny z czasów średniowiecza: klasyka literatury XX wieku. Pełna namiętności opowieść o miłości kastylijskiego króla Alfonsa VIII i pięknej Żydówki Racheli, opowiedziana z rozmachem na szerokim tle obyczajowym, politycznym i religijnym czasów ostatniej wyprawy krzyżowej. zakochani przez siedem lat przeciwstawiali się rycerstwu i duchowieństwu, nie zadowolonym z pochodzenia królewskiej oblubienicy i szykującym dworski spisek. Wartkiej akcji i szczegółom z życia epoki towarzyszą ponadczasowe refleksje.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
allison | 2014-02-24

Wzruszająca historia miłości, która pokonuje społeczne i religijne uprzedzenia - dużo tu miejsca na wzruszenia, ale nie tandetne i łzawe, lecz pełne przemyśleń.
Autor doskonale odmalował historyczne realia epoki, co w połączeniu z wątkiem miłosnym sprawia, że całość czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Czytałam tę powieść dawno temu (kupiłam ją za przysłowiowe grosze w antykwariacie i od razu wzięłam się za lekturę), ale wciąż mam w pamięci pięknie opowiedzianą i łapiącą za serce historię, w której nie ma miejsca na banały i tanie chwyty.
To, zresztą, gwarantuje nazwisko autora, na którym nigdy się nie zawiodłam.

książek: 2040
edit3008 | 2012-10-14

Czytałam ją już dość dawno, ale pamiętam że podobało mi się przedstawienie tematu przenikania się kultury arabskiej, żydowskiej i hiszpańskiej europy. Czyta się dość opornie, bo miejscami jest nudna. Jednak ogólne wrażenie "poznawcze" po lekturze pozostaje :) Można przenieść się w tej powieści w epokę wypraw krzyżowych i kultury islamu na półwyspie Iberyjskim.

Henry_Rackham | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka ciekawa, choć ze sporymi dłużyznami. Romans jak romans czyli co kto lubi. Ale opis epoki, ponadczasowe refleksje, oraz mechanizmy rządzące światem bezcenne

efcia | 2013-10-25
Przeczytana: czerwiec 2013

Opowieść o miłości pomiędzy królem a poddaną - żydówką. Brzmi banalnie. Ta historia jest inna. Książka w neisamowity sposób opisuje połączenie, przenikanie się a także kontrasty w średniowiecznej europie pomiędzy kulturą żydowską, chrześcijańska i muzełmańską. Dodatkowym atutem jest rys psychologiczny postaci. Książka w gruncie rzeczy jest nie tylko historią o miłości, lecz też o budowie silnego kraju, o próżności która prowadzi do zguby i o oddaniu jednostki - czasem trudnym, wobec społeczeństwa. Początkowo nudna, wciąga.

Lady-Scorpion | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo mi ciężko ocenić tę książkę, gdyż... Historia ta jest bardzo ciekawa, zainteresowały mnie losy Żydówki, jej ojca, króla... Ale sposób, w jaki autor ją napisał nie przypadł mi do gustu.. Straszne dłużyzny, czasami nudy.
Bardzo lubię postać Donii Leonor ! :)

jossie | 2013-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Nie spodziewałam się, że książka, która zawiera w sobie tak wiele historycznych faktów, więcej niż samego romansu, którego się spodziewałam, tak potrafi mnie wciągnąć. Kiedy już nawet doszło do niego, nie potrafiłam się doczekać, kiedy tok wydarzeń wróci do spraw państwowych.
Musze przyznać, że jedyne co pomijałam, to fragmenty np. Biblii, czy pieśni.

Ren | 2014-08-11

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku