Smok w herbie. Królowa Bona.

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-11914-9
historyczna
Sunniva

Smok w herbie to powieść historyczna. Powieść ukazuje nam panoramę panowania ostatnich Jagiellonów. Postacią główną jest tu królowa Bona. Widzimy tu portret kobiety "rządnej i mądrej, gwałtownej i namiętnej, ale prze nikogo nie kochanej..."

ardnaskela | 2016-11-22

Bardzo lubię prozę Haliny Auderskiej. W wersji historycznej również się sprawdza. Na podstawie tej książki powstał scenariusz doskonałego serialu
Królowa Bona. Polecam nie tylko miłośnikom historii.

Przeczytałam tę powieść wiele lat temu, ale wciąż mam w pamięci jej treść (na pewno utrwaloną też przez serial z rewelacyjną rolą Aleksandry Śląskiej).

Gdy patrzę na "Smoka w herbie" z perspektywy czasu i wielu innych historycznych powieści, jakie miałam okazję przeczytać, dochodzę do wniosku, że przydałoby się wznowienie poparte odpowiednim marketingiem i można by zrobić z tej książki bestseller na miarę hitów autorstwa pani Gregory czy naszej rodzimej Czarneckiej.

Halinie Auderskiej na pewno udało się pokazać fragment ważnej dla Polski historii w sposób przystępny i interesujący. Wyrazista kreacja energicznej Bony czyni z niej heroinę z berłem w garści i odmitologizowuje tę postać, której przypięto łatkę wrednej i żądnej sławy trucicielki.
Bona na pewno nie jest tu pokazana jako postać jednoznaczna, wzbudza emocje i kontrowersje, ale dzięki temu zapada w pamięć i daje do myślenia. Trudno nie zastanowić się nad motywami jej politycznych decyzji, zaborczą miłością do syna czy...

Pearon | 2014-05-23
Przeczytana: 22 maja 2014

Jest to zgrabnie napisana powieść o Bonie - królowej Polski z italskiego rodu Sworzów. Od samego początku pobytu w "Polszcze" Bona stara się "presto" wpływać na politykę państwa tworząc własne stronnictwo i wykorzystując z wpływu, jaki ma na króla. Jest bardzo zdeterminowana aby zapewnić Jagiellonom dziedziców.
Halina Auderska przedstawia tytułową bohaterkę jako silną, stanowczą, nie znoszącą sprzeciwu furiatkę i rządną władzy kobietę. Bohaterka jest przenikliwa i niezwykle inteligentna, a swoją inteligencję wykorzystuje do osiągania celów, sięgając często po takie środki jak przekupstwo, intryga czy podstęp. Trudno tak nakreśloną postać polubić. Swoim postępowaniem i charakterem nie tylko irytuje króla, sługi czy szlachtę, ale częsta samego czytelnika.

Jednak pod tym pancerzem siły odkryć można kobietę, która kocha i pragnie miłości tylko nie potrafi tego okazać. Z każdą decyzją, czy wybuchem gniewu staje się coraz samotniejsza. W pewnym momencie nawet jej ukochany i oddany syn...

Bardzo lubię tę książkę, a nakręcony na jej podstawie serial wręcz uwielbiam.
Nie lubię jednak tytułowej bohaterki - nie lubię, a przede wszystkim nie rozumiem. Nie rozumiem, jak kobieta tak inteligentna, wykształcona i obdarzona taką przenikliwością i zmysłem politycznym mogła popełniać tak kardynalne błędy.

Alannada | 2016-07-24

Co wiecie o królowej Bonie z rodu Sworzów, żonie Zygmunta Starego z dynastii Jagiellonów? Zapewne nauczyciel powiedział wam o niej przy okazji lekcji o szesnastowiecznej Polsce. Zapewne brzmiało to mniej więcej tak: „Żoną Zygmunta Starego była Bona, zawdzięczamy jej jarzyny. A tymczasem hołd pruski odbył się...” Przynajmniej mi tak opisano tę królową. Jakąż radość odczułam, kiedy znalazłam tę książkę (Znalazłam ją, bo miała smoka w tytule, a jak wiadomo - jest smok - jest okejka).
Powieść o życiu jednej z władczyń Polski zaczyna się od jej przyjazdu do kraju jej przyszłego małżonka. - możemy poznać Bonę jako młodą italską arystokratkę, mającą tylko mgliste pojęcie o Polsce i Zygmuncie. Potem zaś fabuła podąża za losami młodej królowej, która musiała odnaleźć się w nowej dla niej rzeczywistości, jaką był polityczny świat polskiego dworu.
Z czasem Bonaaczęła coraz lepiej rozumieć zachowanie szlachty, robiła sobie wrogów i zjednywała przyjaciół. Jej związek z Zygmuntem był ciekawie...

feljus | 2014-09-07

Fajnie napisana historia życia Włoszki na polskim tronie -słynnej królowej Bony. Dobrze się czyta.Polecam wszystkim wielbicielom powieści historycznej!

Paula | 2016-01-16
Przeczytana: 05 stycznia 2016