Drewniany różaniec

Wydawnictwo: Ha!art
978-83-61407-81-2
literatura polska

Inne wydania

Powieść ta zyskała sławę polskich sióstr Magdalenek. Zakopane, lata trzydzieste dwudziestego wieku. Pochodząca z ubogiej rodziny dziewczynka trafia do sierocińca prowadzonego przez siostry felicjanki. Spędza tam dwa długie lata, które okazują się dla niej piekłem na ziemi. W zakładzie panuje głód, wychowankom doskwierają rozmaite choroby, a brud strychu, na którym mieszkają, silnie kontrastuje z czystością i schludnością pobliskiego kościoła. zakonnice, z siostrą Modestą na czele, dbają o posłuszeństwo swoich podopiecznych, używając drewnianego różańca do wymierzania uderzeń w gołe plecy dziewczynek.Autobiograficzna powieść Natalii Rolleczek ukazała się po raz pierwszy w ciemną noc polskiego stalinizmu w 1953 roku. Opatrzona adnotacją Książka zatwierdzona przez Ministerstwo Oświaty jako pożądana w bibliotekach licealnych pismem OC-459-53 z dnia 23 września 1953 miała kilka wydań i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych oręży walki komunistycznego państwa z Kościołem katolickim. Książka ukazała się także w wielu republikach ZSRR. W 1964 roku Ewa i Czesław Petelscy na podstawie powieści Natalii Rolleczek nakręcili film Drewniany różaniec.

źródło opisu: opis autorski

annaroza | 2016-10-09
Przeczytana: 1988 rok

Kolejna książka, która wywarła na mnie wielkie wrażenie w dzieciństwie. Choć dziś niestety niewiele z niej pamiętam. Pozycja składała się z trzech części (opowiadań) zawartych w jednym tomie. Jedna z części była o wakacjach, które bohaterka wraz z siostrą Łucją spędziła na wsi u jakichś bogaczy (może krewnych?). Z drugiej pamiętam tylko spotkania jakiejś organizacji, klocki do koronek i jabłka nabijane gwoździami. Trzecia to właśnie tytułowy "Drewniany różaniec" i to właśnie on najbardziej mnie poruszył, ale dziś najbardziej pamiętam dziewczynkę, która 'szeleści'.

Magda | 2014-09-12

Przerażająca opowieść dziewczynki przebywającej w sierocińcu sióstr zakonnych. Na mnie zrobiła duże wrażenie. Opisane w niej wydarzenia (prawdziwe czy nie) muszą pozostać w pamięci. Z innego źródła wiem ,że niestety taki obraz przytułków w tamtych czasach nie był niczym odosobnionym. Praca ponad siły, niedojadanie, brak jakichkolwiek cieplejszych relacji między zakonnicami a ich wychowankami to życie codzienne sierot pokazane przez Natalię Rolleczek.
Nie jest to może arcydzieło literackie, jednak temat i przedstawienie go bardzo ciekawe.
Szkoda że książka dawno nie była wznawiana.

zacofany-w-lekturze | 2011-04-01
Przeczytana: 29 marca 2011

Czternastoletnia Natalia trafia do prowincjonalnego sierocińca prowadzonego przez siostry felicjanki. Czeka ją tu głód, chłód i praca ponad siły. Dzieli swój ponury los z kilkudziesięcioma dziewczynkami w różnym wieku i tak jak one szybko uczy się zdobywać jedzenie, którego ciągle brakuje, i walczyć o ścierkę i szczotkę, niezbędne do wykonania prac porządkowych wyznaczonych przez opiekunki. Na krnąbrne i nieposłuszne sieroty spadają kary: dodatkowe obowiązki albo razy linijką lub drewnianym różańcem. Natalia za brak pokory niemal od razu zostaje obarczona zadaniem sprzątania kościoła; to robota ponad jej siły. Zrozpaczona dziewczynka posuwa się do desperackiego kroku, aby uniknąć tej harówki.
Nigdy chyba nie przestanie mnie dziwić to, jak rozmaicie można odbierać tę samą książkę zależnie od wieku, nastroju czy wręcz pory roku. Jako nastolatek czytałem "Drewniany różaniec" przede wszystkim jako opowieść o hipokryzji i obłudzie. Zakonnice głodziły, biły i poniżały swoje wychowanki,...

allison | 2011-04-22

Jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Przeczytałam ją jako 10 - latka i przez wiele miesięcy byłam nią bardzo poruszona, bo jako dziecko zupełnie inaczej wyobrażałam sobie życie w tzw. ochronce prowadzonej przez zakonnice.
Wróciłam do tej powieści jako licealistka, odebrałam ją wtedy w bardziej dojrzały sposób, ale nadal byłam pod ogromnym wrażeniem.
Po latach miałam okazję rozmawiać z kobietą, która była wychowywana w takim miejscu - jej wspomnienia bardzo przypominały opowieść N. Rolleczek.

Grażyna | 2012-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

"Drewniany różaniec" to opowieść Natalki o pobycie w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Jak smutne było dzieciństwo w takim miejscu.Oprócz głodu ,wycieńczenia przez pracę wykonywaną ponad siły małych dziewczynek ,dochodziły także bardziej uciążliwe kary za przewinienia,które oceniały zakonnice. Często karą było bicie dziewczynek drewnianym różańcem.Natalka zdecydowała się na natarcie oczu denaturatem chcąc w ten sposób uniknąć swojego obowiązku sprzątania małego kościółka.Ten obowiązek był dla niej wyjątkowo uciążliwy.Fałszywa pobożność....i obraz sióstr zakonnych nie taki jaki oczekiwałoby się od tych osób..........
Wzruszyła mnie ta książka -pamiętam,że dawno temu oglądałam film i też zrobił na mnie wrażenie...ale wolę czytać bo wtedy lepiej pracuje wyobraźnia..........

Ewa | 2010-09-18
Przeczytana: 2006 rok

Posiadam bardzo stare wydanie "Drewnianego różańca". Nie wiem jak opisywana tu książka wygląda, ale ta którą ja mam w swojej biblioteczce składa się z trzech części; pierwsza z nich opowiada o wakacjach u "jaśnie pani baronowej" na wsi,na które "zaproszono" Natalię i jej siostrę, Łucję. Kolejna - dotyczy "Koła Młodych Polek", inicjatywy bogatej szlachcianki, pani Krystyny. Bardzo szybko Łucja staje się jej ulubienicą, jednakże dziewczyna jest zbyt dumna, aby spełniać względem hrabianki rolę posługaczki. W końcu, ostatni z rozdziałów powieści traktuje o wspominanym wcześniej sierocińcu. Książka jest dość wstrząsająca, nie wiem na ile jest to historia autobiograficzna, a na ile autorka dała się ponieść swojej fantazji - jednak nawet jeśli tylko niektóre z opisanych epizodów wydarzyły się naprawdę to i tak sierociniec ten bardziej przypominał więzienie o zaostrzonym rygorze niż miejsce, w którym powinny dorastać dziewczęta. Książkę polecam, bo warto przeczytać.

Ewa-Książkówka | 2010-04-05
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2010

Czytając recenzję na temat tej książki spodziewałam się, że mocno mnie wciągnie i szybko ją skończę zafascynowana opisem przeżyć autorki. Mój zapał chyba ostudził wywiad z autorką umieszczony przez rozpoczęciem się fabuły książki, który zdradzał, że w rzeczywistości niektóre z opisywanych faktów były przez nią lekko naciągane. Spodziewałam się literatury faktu a przeczytałam fakty poplątane z fantazją. Nie do końca o to mi chodziło aczkolwiek książka sama w sobie jest dobrą i wartościową lekturą.

Książkowo_czyta | 2011-10-15
Przeczytana: 2004 rok

Przerażający obraz ochronki prowadzonej przez osoby konsekrowane uświadamia nam, iż niestety nie dla każdego nawet jest to osoba duchowna, Bóg = miłosierdzie, pomoc najbardziej potrzebującym etc.

kamyk576 | 2013-08-13

Książką tą podarował mi dziadek bardzo dawno temu. Książka tak jak lektura. Nie wciągnęła mnie tak bardzo , ale dobrze jest :)

Beata Zych | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

DREWNIANY RÓŻANIEC Natalii Rolleczek to książka, na którą długo czekałam... I niestety co naprawdę rzadko mi się zdarza - nie dotrwałam do końca. Jak dla mnie książka napisana bardzo chaotycznie, w trakcie czytania pogubiłam się kilkanaście razy w bohaterkach i akcji. Wywiad z autorką jak dla mnie - powinien znaleźć się na końcu książki, ponieważ lekko zniechęca, gdy czyta się na wstępie, że niektóre z historii są nieco podkolorowane. Co prawda do końca pozostało mi zaledwie 30 stron, ale po przeczytaniu kolejnych dwóch odkładałam ze znudzeniem. Jest mi bardzo przykro ale tę pozycję literacką nie poleciłabym nikomu... :(