W Europie. Podróże przez dwudziesty wiek

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
In Europa. Reizen door de twintigste eeuw
978-83-06-03108-9
literatura faktu
Ula

Czwartego stycznia 1999 roku pisarz i dziennikarz Geert Mak wyruszył w podróż po Europie śladami najważniejszych wydarzeń XX wieku. Był w Verdun i Berlinie, Sankt Petersburgu i Londynie, Warszawie i Budapeszcie, Srebrenicy i Czarnobylu. Rozmawiał z ludźmi, którzy doświadczyli wojen, przeżyli rewolucje i wypędzenia. Czytał dawne gazety, szukał informacji we wspomnieniach i listach. Zapisem tej...

Zapisem tej podróży jest książka "W Europie". Mak łączy w niej relację historyczną z reportażem, pokazuje przemiany polityczne i społeczne na przykładzie losów konkretnych ludzi. Oddając głos naocznym świadkom wydarzeń, odkrywa cierpienie i radość, o których nie dowiemy się z podręczników historii. Jego książka to niepowtarzalne świadectwo dziejów Europy XX wieku.

skinnylove | 2016-10-18

Książka Maka to idealne połączenie historii i podróży. Podróży nie byle jakiej bo przez cały XX wiek. Na ponad 700 stronach znajdziemy najważniejsze fakty historyczne, nazwiska postaci znanych lub mniej znanych, mnóstwo ciekawostek, anegdot i dygresji. Jest to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii ale bogactwo treści sprawia, że każdy może dowiedzieć się z niej czegoś nowego.

Czy jest to książka na miarę XX wieku? Myślę, że tak. Stanowi dobre podsumowanie minionego wieku w Europie i tego co po nim pozostało.

Ula | 2010-09-27
Na półkach: Przeczytane, Holenderskie
Przeczytana: 10 września 2010

Bardzo ciekawa książka, jednak przez pewne nieścisłości historyczne straciła dla mnie nieco na wiarygodności. W Holandii, gdzie "W Europie" było bestsellerem, dyskutowano o możliwym naginaniu/koloryzowaniu przez autora niektórych faktów do założonej przez niego tezy. Ale z tym chyba można spotkać się u większości autorów tego typu literatury ;)

joana12 | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

POLECAM!
Nie jestem miłośnikiem historii, a przynajmniej tej ze szkolnej ławki (z milionami dat do zapamiętania). Do przeczytania tej pozycji przekonała mnie koleżnka, która podobnie jak ja "nie ma głowy do dat". Jestem jej szalenie wdzięczna:) Pomimo tego, że książkę czytałam bardzo długo (musiałam kolejne rozdziały "przetrawić") to zaszczepiła ona we mnie ciekawość, i co najważniejsze, inne spojrzenie na historię. Dzięki formie reportażu czytelnik może być częścią decydujących dla świata wydarzeń z przeszłości.

Książka była dla mnie podróżą w czasie, fascynującą lekcją historii dzięki której lepiej rozumiem obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej.

EiK | 2016-01-12

Przystępna nawet dla abnegatów historycznych lektura naświetlająca jak historia nas kulturowo kształtuje, jaka jest przewrotna i jak się lubi powtarzać.

wojni | 2014-08-31
grassolusi | 2013-11-10