Pijani Bogiem

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
reportaż, Pakistan, podróżnicza
literatura faktu

Pijani Bogiem, owoc wyjazdów dziennikarza i podróżnika Maxa Cegielskiego do Pakistanu w latach 2000–2004, to pełna reporterskiej pasji i oryginalnych obserwacji opowieść o barwnym i trudnym do przeniknięcia świecie pakistańskiego islamu, a szczególnie jego mistycznego, bardzo żywego w Pakistanie odłamu: sufizmu. Odwiedzając rodzinę Sainów, bębniarzy z Lahore, którzy grają tradycyjną muzykę...

Odwiedzając rodzinę Sainów, bębniarzy z Lahore, którzy grają tradycyjną muzykę podczas sufickich ceremonii religijnych, autor zanurza się coraz głębiej w różnorodność muzułmańskiego świata – tego konserwatywnego i tego postępowego, tego racjonalnego i tego poszukującego prawdy w doświadczeniu mistycznym.
Unikając ograniczającej i – szczególnie po 2001 roku – obciążonej stereotypami perspektywy przybysza z Zachodu, Max Cegielski ukazuje odcienie pakistańskiej religijności i tradycyjnej kultury, przedstawia jej przywódców i opiekunów duchowych, mędrców sprzed wieków, ascetów i świętych, przy których grobowcach wciąż gromadzą się wierni, by wpadać w modlitewny trans.
Tego świata nie da się ogarnąć od razu. Cegielski wraca zatem wielokrotnie do braci-bębniarzy, uczestniczy wraz z nimi w pielgrzymkach i uroczystościach, za każdym razem odkrywając nowy fragment prawdy o nich i ich rzeczywistości. Te powroty to zarazem metafora całego kontaktu z Pakistanem, niepojmowalnym przy pierwszych spotkaniach, a potem stopniowo otwierającym się i wyjaśniającym, ale też rozgałęziającym się w nieskończoność.

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/pijani-bogiem-1.html

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/pijani-bogiem-1.html

Łukasz | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

niewątpliwie po lekturze reportażu Maxa Cegielskiego moja wiedza o islamie i jego odłamach znacząco się wzbogaciła. Autor zagłębia się w ciężki i zdecydowanie nieznany w Polsce temat, ale w ten sposób stworzył wręcz naukowe opracowanie, które jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fascynatów islamu i Pakistanu i wszystkiego co z tym tematami związane.
Pozycja skierowana przede wszystkim dla osób znających już po części tematykę islamu co sprawia, że krąg odbiorców jest ograniczony.

orchisss | 2012-05-23
Przeczytana: 22 maja 2012

Moje nieokiełznane zafascynowanie tematyką muzułmańską nie jest tajemnicą dla Czytelników tego bloga. W miarę możliwości staram się czytać sporo, a szczególną radość sprawiają mi książki autorstwa osób takich jak ja - zainteresowanych islamem, którzy obserwują, przyglądając się z boku, bez zamiaru zmiany religii. Mimo, że już dawno sprawiłam sobie "Oko świata" Maxa Cegielskiego, czeka ono na swoją kolej. Przypadkowo natrafiłam na "Pijanych Bogiem". I spotkanie okazało się nadzwyczaj pouczające.

Maxa Cegielskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pisarz, dziennikarz, podróżnik, muzyk, animator kultury. Obecnie można go słuchać codziennie w Radiu Roxy i oglądać TVP Kultura. 11 września 2001 roku zastał go w miejscu najmniej odpowiednim w tamtym momencie. Gdzieś na pograniczu Afganistanu i Pakistanu, w samym centrum fundamentalizmu islamskiego, pojawia się człowiek z Zachodu - taki mamy obraz po owych wydarzeniach. To, co opisuje Max Cegielski łamie ten stereotyp. Chciałabym na...

Michał | 2010-06-21
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Interesująco napisany reportaż. Pozwala lepiej zrozumieć mentalność i życie ludzi z tamtego rejonu. Warto przeczytać

LordRuthven | 2014-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 marca 2014

Ciężko się to czytało. Tematyka w gruncie rzeczy ciekawa, ale książka napisana bez polotu, bez werwy.

Michał Jakiś | 2013-02-11

Tematyka bardzo ciekawa, ale pisownia Maxa zupełnie do mnie nie trafia. Strasznie się męczyłem czytając tę książkę. Daje 5 tylko dlatego, że ciekawią mnie inne kultury.

Istas | 2012-02-08
Przeczytana: 07 maja 2007