Między wschodem a zachodem. Przez pogranicza Europy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Between East and West. Cross the Borderlands of Europe
wschód, zachód, pogranicze, Europa
literatura faktu

Przez ponad 1000 lat układ europejskich granic dyktował los wielu państw. Region Europy Środkowej podporządkowany był polityce i strategii ścierających się imperiów. Niniejsza książka odkrywa konkurujące i sąsiadujące kultury, religie, nacjonalizmy w obrębie państw „pogranicza”: na Litwie, Białorusi i Ukrainie, przez Kaliningrad nad Bałtykiem do Odessy nad Morzem Czarnym. Anne Applebaum pokazuje siłę przeszłości poprzez doświadczenia podzielonych granicami narodów.
Powinniśmy być wdzięczni Anne Applebaum za tę książkę. Autorce udało się dotrzeć do niezwykłych miejsc i niezwykłych ludzi, a potem opowiedzieć historię w sugestywny, wzruszający sposób. Na kartkach tej świetnej książki, w której czuje się niekiedy ducha Franza Kafki i Brunona Schulza, odżywa dramatyczny świat permanentnie niespokojnych wschodnich rubieży Europy; świat, który ludziom Zachodu wydawać się może bardziej egzotyczny, nieodgadniony i tajemniczy niż dalekie barwne kontynenty naszej planety.
Ryszard Kapuściński

Karambola | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

"Przez tysiąc lat geografia pogranicza wyznaczała jego los. Pogranicze leży na płaskiej równinie, wciśniętej między cywilizacje Europy i Azji. Wschód Polski, zachód Rosji; brak gór, mórz, pustyń i wąwozów zawsze ułatwiały ich podbicie."

"Podróżowanie po tych terenach wymaga nie tylko umiłowania sztuki, architektury czy naturalnego piękna, ale pasji detektywistycznej; na pograniczu istnieje wiele warstw cywilizacji. [...] Podróżny spotkać może człowieka, który urodził się w Polsce, wychował w Związku Radzieckim, a teraz mieszka na Białorusi, nie opuściwszy przy tym nigdy swojej wioski."

"Czemu mam płacić w markach niemieckich za podróż z Polski do Rosji? [...] Może była to historyczna sprawiedliwość; bądź co bądź, Gdańsk był kiedyś niemieckojęzycznym miastem, zwanym Danzig, a Kaliningrad niemieckojęzycznym miastem, zwanym Konigsberg."

"Nie można lubić kogoś, kto mówi innym językiem i stoi na twoim podwórku z karabinem w ręce."

"Kiedy ginie mięczak, zostaje muszla,...

Tur | 2015-02-15

Ciekawa książką ukazująca postsowiecki świat z perspektywy człowieka Zachodu.

banbeata | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Książka w bardzo dobry dla mnie sposób przedstawia zawiłości pogranicza Europy Wschodniej. Czy Wilno jest bardziej litewskie czy polskie.Czy Lwów jest bardziej polski czy ukraiński.A Adam Mickiewicz to Polak, Litwin,Białorusin a może Żyd. Autorka oczywiście nie daje odpowiedzi na te pytania, tylko przedstawia racje ludzi tam mieszkających. Świetny opis ludzi i miejsc.

selvite | 2016-11-28
Agnieszka | 2016-08-03