Tajemnica prezbitera

Wydawnictwo: Carta Blanca
The Prester Quest
literatura faktu
Adam B

W XII w. w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły - Prezbiter Jan, `najwyższy władca` - opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem. Papież Aleksander III, zaintrygowany mityczną krainą, napisał list do Jana. Posłańcem uczynił swojego medyka - Mistrza Filipa. Choć nikt tak naprawdę nie wiedział, gdzie znajdowało się królestwo tajemniczego monarchy ani czy w ogóle istniało, Mistrz Filip nie dał się zniechęcić. Wyruszył z Wenecji i ślad po nim zaginął. Kilkaset lat później Nicholas Jubber znajduje kopię listu Aleksandra III, a potem - zafascynowany średniowieczną historią - postanawia dokończyć misję Mistrza Filipa i po ponad ośmiuset latach dostarczyć papieski list do adresata. Zaczyna swą podróż w Wenecji, a kończy w Etiopii. Po drodze w zabawny, oryginalny, a czasami nawet ekscentryczny sposób opisuje obyczaje, ludzi, zagmatwaną historię miejsc, jakie odwiedza, oraz próbuje zrozumieć sens dawnej legendy.

Łukasz Kuć | 2011-01-07
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Dwóch przyjaciół wyrusza z Rzymu, zaś celem ich wędrówki jest królestwo Jana Prezbitera - Abisynia, czyli Etiopia. Pretekstem do podróży jest pismo papieża do tegoż władcy, inspiracją zaś niejaki Mistrz Filip - posłaniec Ojca Świętego. Autor opisuje swoją podróż, którą odbywał w roku 2001, próbując wczuć się w osobę średniowiecznego papieskiego posłańca. W tym sensie jest to także książka o historii, o średniowieczu, którym autor jest zafascynowany. Warto dodać, że dzieło niepozbawione jest dozy humoru (brytyjskiego).

Viola-Przemo | 2012-03-04
Przeczytana: 26 grudnia 2011