Drobne ustroje

Krajowa Agencja Wydawnicza
1980-01-01
1955-01-01
dziecięce przygodowe

Autorkę znam i (nadal) cenię, spodziewałem się dobrej i lekkiej beletrystyki, a niestety, książka do mnie nie trafiła. Nie rozśmieszyły mnie losy rodziny Andrzeja i Janka, nie wzruszyły; obchodziłem to dookoła, jako czytelnik stałem obok. Być może osoby które lubią dzieci będą świetnie się bawiły podczas tej lektury.
Napisane jest to bardzo zgrabnie, wysokich umiejętności literackich Zientarowej nie mogę odmówić. Niemniej tematyka daleko odbiega od moich zainteresowań. Perypetie rodziny z dwojgiem dzieci: siedmioletnim Andrzejem i pięcioletnim Jankiem jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu, że dzieci mieć nie chcę.

Napisane jest to bardzo zgrabnie, wysokich umiejętności...

Uwielbiałam tę książkę w dzieciństwie i czytałam ją wiele wiele razy, bo miałam ją w swojej dziecięcej biblioteczce. Myślę, że i dzisiaj podobałaby się dzieciom, dorośli mogą śmiało ją podsunąć swoim pociechom.

Przezabawna książeczka, pamiętam, jak mamie było trudno zachować powagę, gdy mi ją czytała 😁
Zwariowane, mega aktywni i pełne pomysłów dzieci, skąd ja to znam...

Zwariowane, mega aktywni i pełne pomysłów dzieci, skąd ja to znam...

"Dziecko dla średnio zaawansowanych" Leszka Talki w realiach lat 50.

"Dziecko dla średnio zaawansowanych" Leszka Talki w realiach lat 50.

Książka mojego dzieciństwa, uwielbiam te historyjki z głębokiego PRL-u przy których śmieję się na głos do dzisiaj. Przy okazji niezła lekcja historii oraz wielki szacunek do autorki, że potrafiła przemycić absurd tamtych czasów nie narażając się władzy.

Przegladając biblioteczkę na LC nowego znajomego trafiłam na "Drobne ustroje". Przeczytałam. Fantastyczna, relaksująca. Uchachałam się zacnie. Już wiem, że się jej nie pozbędę, tylko odłożę i wrócę za 10 lat.

Przeczytane kilkukrotnie w wieku kilkunastu lat. Pamiętam że uśmiech nie schodził mi z twarzy.

Książka o dzieciach i niewątpliwie skierowana do młodszych czytelników. Ja sam jako dziecko czytałem „Drobne ustroje” na okrągło. Na przemian z „Dziećmi z Bullerbyn” i „Muminkami”. Na ponowną lekturę teraz, w dorosłym życiu, natchnął mnie serial „Wojna domowa”, który niedawno sobie od pierwszego do ostatniego odcinka odświeżyłem (na marginesie, duet Kwiatkowska – Janowska to po prostu majstersztyk).

Nie jest tajemnicą przecież, że Maria Zientarowa, autorka „Drobnych ustrojów” to też autorka scenariusza do „Wojny domowej”. I nie trzeba było wnikliwie wczuwać się w serial, żeby odnaleźć podobieństwa serialu z książką – chociażby metoda wyrobu domowych konfitur, perypetie z pewnym czarnym pudlem czy narzekania na rozkopaną Warszawę. Było to w obu przypadkach. Pewne sceny z książki obejrzałem w skali jeden do jednego w serialu, sentyment odżył i musiałem wrócić do książki.

„Drobne ustroje” dzieją się w zupełnie innych czasach niż obecnie, jest to czas głębokiego PRLu, ale jest to książka tak urocza i zabawna, że uważam, że dzieciaki powinny ją czytać. A nawet mieć ją jako lekturę, może nie w całości (bo pewne aspekty byłyby zapewne trudne do zrozumienia) ale chociażby fragmentarycznie. Bowiem uważam, że warto by dzieciaki ją znały. Żadne to arcydzieło, nie jest to wybitny przykład literatury dziecięcej. Ale podejrzewam, że podczas lektury mogą bawić się dobrze. Dorośli zresztą też, zwłaszcza ci, którzy wiedzieli i lubią „Wojnę domową”. Bardzo szybko wyłapią ten specyficzny humor autorki.

Przezabawna , czytałam kilka razy w dzieciństwie.
Za każdym razem pękałam ze śmiechu.

Przezabawna , czytałam kilka razy w dzieciństwie.
Za każdym razem pękałam ze śmiechu.

Uwielbiam tego rodzaju poczucie humoru. Gorąco polecam, na pewno poprawi nastój.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci
  • Sielskie
  • Przeczytane w formie cyfrowej

Dodaj cytat z książki Drobne ustroje