Ślady rysich pazurów

norcast

Inne wydania

Marta | 2011-05-23
Przeczytana: 21 maja 2011

Jedna z moich lektur dzieciństwa. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po te książki, żeby sprawdzić czy robią na mnie takie samo wrażenie jak wtedy. W tym wypadku mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tak. Już od pierwszych stron poczułam tę magię co wtedy. "Ślady rysich pazurów" to książka, dzięki której pokochałam Bieszczady, chociaż nigdy w nich nie byłam:)
Niestety, jestem ćwierć wieku strsza i trochę mądrzejsza. I przeszkadzała mi wepchnięta tam nachalna komunistyczna propaganda. Wkurzało mnie to, że kapitan Milewski był komunistycznym agitatorem, a jeszcze bardziej wkurzało mnie wrzycanie do jednego worka z bandami UPA polskiej partyzantki walczącej z sowietami. I na to wkurzenie nie pomagało nawet przypominanie sobie w jakich czasach powstała ta książka, i że wtedy nie mogła powstać inna. Starałam się nie zwracać na te elementy uwagi, ale nie zawsze wychodziło. Dletego w ocenie ujęłam jedną gwiazdkę, bo tak byłoby 6:) Jakbym odpowiednio przeredegowała tą książkę byloby super:)

Jarek Kaszuba | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Przeczytana niestety dopiero teraz. A może i stety? Gdybym przeczytał tę książkę w dzieciństwie, na pewno moją uwagę przykułaby przede wszystkim wartka akcja, wszystkie te przygody małego Tomka Milewskiego, jego przyjaźń z żołnierzami, dziwna relacja ze Stefanem i jego odwaga oraz pomysłowość, dzięki którym przysłużył się w walce z nieprzyjacielem Polski. Tak, to są niewątpliwie zalety tej książki i na pewno czytając ją nie można narzekać na nudę.
Z drugiej strony, czytając ją obecnie, gdy posiadam już sporą wiedzę historyczną, skupiłem się na nieco innej rzeczy: mianowicie na komunistycznej propagandzie, wetkniętej czasem mniej, czasem bardziej subtelnie w fabułę powieści. Boli to, że kapitan Milewski, człek ze wszech miar sympatyczny i honorowy, jest komunistycznym agitatorem, popiera PKWN, namawia prosty lud do głosowania 3 razy tak w pamiętnym referendum (w sumie po co się tak trudził, skoro wyniki i tak sfałszowano? No ale o tym Żółkiewska napisać przecież nie mogła). Boli...

Profesorek | 2014-07-19

Przeczytałem to w dzieciństwie.
Pamiętam, że mi się podobała, bo nie rozumiałem jeszcze wielu spraw.
Kiedy chciałem ją przeczytać jakiś czas później, mówiąc, że to bardzo fajna książka, mama powiedziała stanowcze "nie", a kiedy spytałem się dlaczego, nie odpowiedziała. Dzisiaj już wiem.
Komunistyczna propaganda to chyba jedyny wielki minus tej książki.

Roman Dłużniewski | 2016-12-02

Upchana w książce komunistyczna propaganda kiedyś nie przeszkadzała. Dziś doprowadza do pasji. Jak można tak zepsuć sympatyczną w gruncie rzeczy książkę ??

Małgorzata | 2016-04-06
Przeczytana: 30 marca 2016

Książka mi się podobała. Wartka akcja, ciekawie napisana, wciąga i czyta się dobrze.
Oczywiście jak tylko były wspominane niektóre "bandy" pomyślałam, że to pewnie żołnierze wyklęci. Potem, jeszcze w trakcie czytania, usłyszałam opinię, że to czysto propagandowa książka.
Nie wiem na ile to prawda. Jaką inną książkę można było wydać w tamtych czasach?
Wydaje mi się, że tych zakłamań/przemilczeń historycznych jest stosunkowo mało i nie jest to zasadnicza treść książki. Tak jakby autorka chciała napisać ciekawą książkę młodzieżową o w miarę współczesnych sobie czasach, a przy tym nie chciała narazić się władzy.
Poza tym świat widziany oczyma młodego chłopaka ma prawo być bardziej różowy niż był w rzeczywistości.

gloria81 | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WYMIENIĘ
Przeczytana: 09 września 2013

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej pozycji, choć na moim egzemplarzu pisze "lektura szkolna". Przeczytałam mnóstwo książek i obejrzałam wiele filmów osadzonych w realiach II wojny światowej, ale jakoś pierwszy raz trafiłam na taką dziejącą się tuż po niej. Warto dodać, że nie były to wcale czasy lepsze.
Warszawa w gruzach, a Bieszczadzkie wsie drżące ze strachu przed grasującymi tam banderowcami. Sceny jakie się tam rozgrywają są naprawdę straszne!
Lektura, po którą warto sięgnąć choćby ze względu na sympatycznego głównego bohatera.

moniczka_28 | 2011-08-27
Przeczytana: 1992 rok

zawsze będzie mi się kojarzyć z feriami zimowymi 1992r.-po raz pierwszy ją wtedy przeczytałam i szalenie spodobało mi sie jak Tomek jechał do ojca...i co ciekawsze zawsze lubiłam czytać tę książkę słuchając jednocześnie super piosenki pt"You" w wykonaniu zespołu Ten sharp...to po prostu doskonale sie ze sobą komponowało!:-D

Ligota | 2013-04-19

Bardzo spodobała mi się ta książka i podobnie jak użytkownik Marta, również bardzo spodobały mi się Bieszczady, z resztą bardzo lubię góry :). Szczególnie zakończenie mnie urzekło, na którym się wzruszyłam (co raczej mi się nie zdarza przy czytaniu). Szkoda że teraz tego typu książki nie są popularne.

sebogothic | 2013-08-13

Świetna książka dotycząca rzadko wspominanego okresu po II wojnie światowej. Miejsce akcji też rzadko spotykane, bo są nim Bieszczady. Książkę przeczytałem kilka razy i z pewnością do niej wrócę.

Sakarya | 2013-07-17

Ciężko było mi się od niej oderwać choćby na chwilę.