Naga małpa przed telewizorem. Popkultura w świetle psychologii ewolucyjnej

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
978-83-60807-85-9

W naukowy, ale dowcipny, sposób autorzy analizują współczesne zjawiska kultury popularnej z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej. A psychologia ewolucyjna twierdzi, że umysł człowieka nie zmienił się od czasu, gdy przemierzał on sawanny. Tak więc człowiek żyje w stworzonej przez siebie cywilizacji, w której nie potrafi się odnaleźć. A kultura popularna jest odzwierciedleniem naszego pradawnego umysłu."Twórcą historii i twórcą kultury był ten sam umysł, którego początki sięgają afrykańskiej sawanny. Przez wszystkie te lata ludzkie tęsknoty, namiętności, archetypy, to wszystko co stanowi żywotną tkankę każdej kultury, jej rdzeń poruszało się w ramach jednego i tego samego spektrum. Opowieści i mity od wieków stanowiły pożywny deser dla umysłu i tak już pozostanie. Przynajmniej tak długo, jak długo Homo sapiens nie zniknie z powierzchni Ziemi".

Hator | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Książka napisana iście młodzieżowym językiem. Jej mocną stroną jest zwięzłe streszczenie podstaw psychologii ewolucyjnej zawarte w pierwszym rozdziale książki. Szczególnie zaciekawiło mnie ewolucyjne wyjaśnienie zjawiska kiczu jako tej formy sztuki, która bezwiednie żeruje na naszych instynktach, bez angażowania świadomych obszarów umysłu. Dużego plusa daję za przedstawienie ewolucyjnych podstaw teorii piękna. Nieco gorzej oceniam sposób przestawienia zagadnień związanych z tytułowym tematem. Autorzy przeskakują tu często pomiędzy telewizyjno-filmowymi wątkami bez zachowania ciągłości wywodu. W tej części książki płytkie myśli przeplatają się z aż nazbyt odważnie postawionymi tezami. Słabo prezentują się niektóre fragmenty książki, w których autorzy próbują sprzedać nam gotowe recepty na sukces. Ale jako całość książka jest jak najbardziej godna polecenia.

Ludi | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Książka ciekawa, ale za bardzo wedle mojego gustu zaprawiona natywizmem. Autorzy owszem, przedstawiają wiele ciekawych koncepcji, niestety w żaden sposób nie odwołując się do faktu, że większość z nich to nadal koncepcje. W efekcie mamy książkę, która krzyczy "ludzie, nie łudźcie się, wszystko jest zdeterminowane, a wy jesteście wszyscy tacy sami!". Uważam, że taki determinizm w dzisiejszych czasach jest mocno naiwny, stąd obcięcie ładnych kilku punktów. Nie przepadam też za lekceważeniem i próbami "dobrodusznego ośmieszenia" równorzędnych, solidnych metodologicznie podejść i wyników innych badań, które komplikują tezy autorów i są przez to widziane jako niepożądane. Do jedynie pięciu gwiazdek dodaję jeszcze jedną, za dobry i prosty wstęp do psychologii ewolucyjnej, niezbędny w tego typu książce popularnonaukowej.

Nioy | 2016-09-18
nodir | 2016-06-20