Naga małpa przed telewizorem. Popkultura w świetle psychologii ewolucyjnej

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
978-83-60807-85-9

W naukowy, ale dowcipny, sposób autorzy analizują współczesne zjawiska kultury popularnej z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej. A psychologia ewolucyjna twierdzi, że umysł człowieka nie zmienił się od czasu, gdy przemierzał on sawanny. Tak więc człowiek żyje w stworzonej przez siebie cywilizacji, w której nie potrafi się odnaleźć. A kultura popularna jest odzwierciedleniem naszego pradawnego umysłu."Twórcą historii i twórcą kultury był ten sam umysł, którego początki sięgają afrykańskiej sawanny. Przez wszystkie te lata ludzkie tęsknoty, namiętności, archetypy, to wszystko co stanowi żywotną tkankę każdej kultury, jej rdzeń poruszało się w ramach jednego i tego samego spektrum. Opowieści i mity od wieków stanowiły pożywny deser dla umysłu i tak już pozostanie. Przynajmniej tak długo, jak długo Homo sapiens nie zniknie z powierzchni Ziemi".

Hator | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Książka napisana iście młodzieżowym językiem. Jej mocną stroną jest zwięzłe streszczenie podstaw psychologii ewolucyjnej zawarte w pierwszym rozdziale książki. Szczególnie zaciekawiło mnie ewolucyjne wyjaśnienie zjawiska kiczu jako tej formy sztuki, która bezwiednie żeruje na naszych instynktach, bez angażowania świadomych obszarów umysłu. Dużego plusa daję za przedstawienie ewolucyjnych podstaw teorii piękna. Nieco gorzej oceniam sposób przestawienia zagadnień związanych z tytułowym tematem. Autorzy przeskakują tu często pomiędzy telewizyjno-filmowymi wątkami bez zachowania ciągłości wywodu. W tej części książki płytkie myśli przeplatają się z aż nazbyt odważnie postawionymi tezami. Słabo prezentują się niektóre fragmenty książki, w których autorzy próbują sprzedać nam gotowe recepty na sukces. Ale jako całość książka jest jak najbardziej godna polecenia.

virginia75 | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kupić
Przeczytana: 10 lutego 2014

Po książkę sięgnęłam z powodu dość interesującego tytułu. Całość nieco mnie zawiodła. Książka właściwie o wszystkim i o niczym. Pojawia się sporo przydatnych informacji, jednak chwilami autorzy mówiąc kolokwialnie "leją wodę". W szczególności przeszkadzał mi w niektórych miejscach zbyt frywolny styl wypowiedzi jednego z autorów. Ów styl bardziej nadaje się na bloga bądź wypowiedz na forum niż na pracę akademicką jak nazwane zostało w kilku miejscach to "dzieło".

Nioy | 2016-09-18
nodir | 2016-06-20