Seks, narkotyki i czekolada

Okładka książki Seks, narkotyki i czekolada Paul R. Martin
Okładka książki Seks, narkotyki i czekolada
Paul R. Martin Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Spectrum
Sex, Drugs and Chocolate
Muza
2010-09-08
2010-09-08
Anna Dzierzgowska
seks narkotyki czekolada przyjemność

W mojej ocenie jest to opowieść o narkotykach i uzależnieniach ogólnie. Przytłaczająca większość poruszanych tematów nie oscyluje wokół wyjaśniania zjawiska ludzkiej przyjemności, a bardziej skupia się na zagrożeniach z ich czerpania. Często przewijają się cukier, alkohol, narkotyki, które przebijają się w książce na pierwszy plan, chowając inne mniej godne uwagi rzeczy.

Nie jest książką wspierającą hedonizm, autor bardzo chłodnym tonem wyraża się o tym nurcie, przedstawiając raczej stonowaną wersję. Mimo to, bardzo dobrze nakreśla ten nurt.
Autor bierze pod szkiełko także naukowe wyjaśnianie pewnych przyczyn, które wywołują przyjemność. Mamy tutaj więc całkiem dobrze wyłożoną stronę przyczynowo-skutkową.
Chyba zabrakło mi w tym wszystkim esencji, czym jest ta przyjemność ot tak. Pełno jest opisów tego co sprawia, że takowymi się czujemy, jak tytularne seks, narkotyki i czekolada, opisane różne ciekawe sylwetki osób szczególnie pod tym względem zagubionych i pochłoniętych.

Znajdziemy tutaj raczej odpowiedz na to, czym ludzkie przyjemności mogą się stać, jeśli nieodpowiednio będziemy ich używać.

Na półkach: , , , , , ,

PRZYJEMNOŚĆ
O przyjemnościach.
Bardzo przyjemnie napisana.
Trzymam pod ręką, na półce z ulubionymi ('mało ale często' będę nadużywał ;) )

PRZYJEMNOŚĆ
O przyjemnościach.
Bardzo przyjemnie napisana.
Trzymam pod ręką, na półce z ulubionymi ('mało ale często' będę nadużywał ;) )

Książkę wymęczyłam do końca, spodziewając się naiwnie, że może na kolejnej stronie, w kolejnym rozdziale autor skończy z tą skrótowością, banałami i kliszami i w końcu opisze zjawisko przyjemności z szerszej, naukowej perspektywy. Nic takiego się nie stało. Trochę się powtarza, trochę próbuje być wyluzowany na modłę amerykańską. Ja po tej lekturze wiem niewiele więcej niż wiedziałam przed wzięciem książki do ręki.

Angielskojęzyczne wydanie miało jeszcze podtytuł, który mówi wszystko o treści — "The Science of Pleasure". Książka opowiada o przyjemności obserwowanej okiem naukowca. Składa się z czternastu rozdziałów.

Pierwszy to wprowadzenie: definicje, zerknięcie na historię. Drugi rozdział poszukuje powodów, dla których jesteśmy w stanie odczuwać przyjemność. Trzy kolejne omawiają zjawiska wymienione w tytule. Szósty przedstawia mechanizmy odpowiadające za to miłe uczucie, a następny nakreśla sylwetki siedmiu znanych osób, które w poszukiwaniu doznań posunęły się wyjątkowo daleko. Ósmy rozdział analizuje przeciwieństwa przyjemności: nudę, nieszczęście i ból. Kolejny poświęcony został uzależnieniom, a dziesiąty — masturbacji. Dwa następne rozdziały mówią o najpopularniejszych używkach oraz zachowaniach sprawiających przyjemność. Trzynasty koncentruje się na zakazach i innych próbach skłaniania innych ludzi do ograniczenia przyjemności. Ostatni zawiera kilka praktycznych rad na temat maksymalizowania satysfakcji.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/09/seks-narkotyki-i-czekolada-sama.html

Niezwykle ciekawa książka. W dogłębny sposób opisuje używki, z których ludzie korzystają od tysiącleci. Analizuje również proces popadania w uzależnienia. Pokazuje, że nie zawsze to co pragniemy sprawia nam przyjemność, a to co jest dla nas przyjemne, nie zawsze nam służy. Polecam każdemu, kto chce lepiej poznać ludzką naturę, uniwersalne mechanizmy zachowań, a także poszerzyć swoją samoświadomość.

Gorąco polecam. Gdybym mogła, dałabym tej pozycji 11 gwiazdek. Kocham hedonizm <3

Popularnonaukowe dzieło napisane przyjemnym i przystępnym językiem. Gratka dla pasjonatów zarówno psychologii, socjologii, historii jak i biologii oraz chemii. Polecam!

Prosto, zrozumiale i z przymrużeniem oka o tym, jak mózg nami rządzi. Gorąco polecam laikom takim jak ja.

Do trzech źródeł przyjemności wymienionych w tytule, trzeba dodać jeszcze przyjemność, którą jest sama lektura tej książki. Autor zgrabnie, przejrzyście i efektownie przedstawia tajniki życia pełnego przyjemności, które nie musi oznaczać spalania się w nałogach i rozpuście, po którym zostaje wrak człowieka. O nie, to było by za proste. Paul Martin celuje jednak o kilka poprzeczek wyżej i serwuje nam, niczym wyśmienitą truskawkę w czekoladzie, systematyczną, lecz nie pozbawioną swady, opowieść o przypadłościach przyjemności, jej ciemnych i jasnych stronach. Na koniec zdradza najważniejszą tajemnicę - "mało, ale często" – niczym przepustkę do krainy wiecznej szczęśliwości.
Polecam zniszczonym przez nadmiar przyjemności jak i tym zgorzkniałym przez ich permanentne wyrzekanie się:)

Wielki przewodnik po hedoniźmie przez stulecia, katalog uciech i przyjemności zarówno drobnych, jak i najbardziej wyuzdanych i wysublimowanych. Wiele informacji zawartych w książce zaskakuje - jakim cudem zrodziły się jednostki czerpiące satysfakcję z tak dziwnych zachowań? Książka naświetla portrety ludzi znanych z... przyjemności, obrazowo przedstawia na przykład praktyki brutalnych cesarzy rzymskich. Autor wysycił swoją książkę interesującymi ciekawostkami i historyjkami, czyta się ją bardzo przyjemnie. Daje też kilka wskazówek, jak zapewnić sobie choćby małą dawkę przyjemności, można się z nimi zgodzić lub całkowicie zignorować. Mnie przypadła do gustu zwłaszcza część dotycząca czekolady i kawy, doceniania ich smaku, aromatu i całej reszty zalet.
Książka dzięki swojej bezpośredniości jednocześnie bawi (poruszanymi kwestiami) i przeraża (objętością bibliografii!),polecam jako małą odskocznię od tego, co czyta się na codzień.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe