O zakochanych psach i zazdrosnych małpach.Emocjonalne życie zwierząt

Autor:
The Emotional Lives of Animals.A Leading Scientist Explores Animal Joy, Sorrow, and Empathy- and Why They Matter
wydawnictwo
papier
Martyna
7,2 (20 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Delfiny chichoczą, gdy są szczęśliwe, małpy tańcem świętują narodziny nowego członka stada, a pewna lisica próbowała pochować ciało martwego przyjaciela.Czy psy mogą być zakochane, małpy zazdrosne, a koty smutne? Marc Bekoff pokazuje, że zwierzęta kierują się nie tylko instynktem, ale mają również niezwykle bogate życie emocjonalne. Wybitny znawca zachowań zwierząt w błyskotliwy sposób łączy...

Marc Bekoff pokazuje, że zwierzęta kierują się nie tylko instynktem, ale mają również niezwykle bogate życie emocjonalne. Wybitny znawca zachowań zwierząt w błyskotliwy sposób łączy zadziwiające opowieści o zwierzęcych uczuciach z aktualnymi odkryciami naukowymi. Ta pełna wzruszających i dowcipnych historii książka zachęca do tego, żeby od nowa spojrzeć zarówno na zachowania zwierząt, jak i to, jak się z nimi obchodzimy.

O zakochanych psach i zazdrosnych małpach... to książka, która wzrusza, bawi i daje do myślenia.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
mozartiwieloryb | 2010-10-25
Przeczytana: 25 października 2010

Wiecie, że wąż potrafi zaprzyjaźnić się z chomikiem?

Że hipopotam potrafi uratować antylopę ze szczęk aligatora i przeprowadzić na niej sztuczne oddychanie?

Czy wiecie, że w mózgu człowieka i innych ssaków są takie same obszary odpowiedzialne za odczuwanie i emocje? Że odpowiadają za to te same reakcje chemiczne?

Książka jest jak wciągający i emocjonujący intelektualnie wir prawd oczywistych. Mnóstwo w niej anegdot, przytaczanych badań, ale przede wszystkim - nowego spojrzenia na nas ludzi, jako na organizm równorzędnie funkcjonujący ze zwierzętami w naturze.

Uczy empatii. Szerszego spektrum widzenia, wierzenia i odczuwania. Wrażliwości i myślenia nie tylko o sobie.

Aarionne | 2011-10-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Pochmurny poranek, dzwoni budzik, leniwie otwieram oczy i pierwsze co widzę to... roześmiany pysk mojego psa znajdujący się tuż nad moją głową, są między nami 2 centymetry pustej przestrzeni. Moje przebudzenie wzbudza w nim entuzjazm i ciekawość – śpimy dalej czy się bawimy? Gdy po porannym spacerze zostawiam go w domu i wychodzę do pracy – jego oczy wyrażają spokój, ale i pewną nostalgię. Gdy coś zbroi – widzę, że czuje się zawstydzony i robi przepraszającą minę, opuszczając pysk.

To wszystko to tylko drobny fragment z całej gamy emocji, jakie codziennie fundują swoim opiekunom ich psy. Wydawałoby się więc – po co czytać o tym książkę, skoro wiemy, że tak jest, że zwierzęta czują i komunikują się z nami na poziomie swoich doznań? Tymczasem Marc Bekoff otwiera czytelnikowi oczy na wiele aspektów nie tylko psiej, ale w ogóle zwierzęcej psychiki.

Jak zbadać emocje zwierząt? Czy można je w ogóle jakoś naukowo potwierdzić? Czy lęk przed antropomorfizowaniem doznań naszych braci...

Demigod-4- | 2014-07-25

Ciekawa książka, jednak mnie nie zachwyciła. Bardziej zafascynowała moją dwudziestoparoletnią siostrę. Polecam ją wszystkim, którzy posiadają zwierzęta lub się nimi interesują. Opisuje zachowania milusińskich, a także nadaje im ludzki głos, którego nie da się usłyszeć uszami tylko sercem.

Dama | 2015-01-30

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku