O zakochanych psach i zazdrosnych małpach.Emocjonalne życie zwierząt

Wydawnictwo: Znak
The Emotional Lives of Animals.A Leading Scientist Explores Animal Joy, Sorrow, and Empathy- and Why They Matter
978-83-240-1310-4
Inne
Martyna

Delfiny chichoczą, gdy są szczęśliwe, małpy tańcem świętują narodziny nowego członka stada, a pewna lisica próbowała pochować ciało martwego przyjaciela.Czy psy mogą być zakochane, małpy zazdrosne, a koty smutne? Marc Bekoff pokazuje, że zwierzęta kierują się nie tylko instynktem, ale mają również niezwykle bogate życie emocjonalne. Wybitny znawca zachowań zwierząt w błyskotliwy sposób łączy...

Marc Bekoff pokazuje, że zwierzęta kierują się nie tylko instynktem, ale mają również niezwykle bogate życie emocjonalne. Wybitny znawca zachowań zwierząt w błyskotliwy sposób łączy zadziwiające opowieści o zwierzęcych uczuciach z aktualnymi odkryciami naukowymi. Ta pełna wzruszających i dowcipnych historii książka zachęca do tego, żeby od nowa spojrzeć zarówno na zachowania zwierząt, jak i to, jak się z nimi obchodzimy.

O zakochanych psach i zazdrosnych małpach... to książka, która wzrusza, bawi i daje do myślenia.

mozartiwieloryb | 2010-10-25
Przeczytana: 25 października 2010

Wiecie, że wąż potrafi zaprzyjaźnić się z chomikiem?

Że hipopotam potrafi uratować antylopę ze szczęk aligatora i przeprowadzić na niej sztuczne oddychanie?

Czy wiecie, że w mózgu człowieka i innych ssaków są takie same obszary odpowiedzialne za odczuwanie i emocje? Że odpowiadają za to te same reakcje chemiczne?

Książka jest jak wciągający i emocjonujący intelektualnie wir prawd oczywistych. Mnóstwo w niej anegdot, przytaczanych badań, ale przede wszystkim - nowego spojrzenia na nas ludzi, jako na organizm równorzędnie funkcjonujący ze zwierzętami w naturze.

Uczy empatii. Szerszego spektrum widzenia, wierzenia i odczuwania. Wrażliwości i myślenia nie tylko o sobie.

Muminka | 2016-09-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2016

Ciekawe spojrzenie badacza na emocje u zwierząt. Odrzuca zarzut antropocentryzmu i sukcesywnie w poszczególnych rozdziałach dowodzi nam, jaka gama uczuć jest dostępna różnym rodzajom naszych braci mmiejszych. Włącza do książki anegdoty zasłyszane od znajomych, ciekawe kazusy zwierząt przetrzymywanych w niewoli, np w zoo.
Wykazuje rozdwojenia naukowców i tzw. zwyczajnych ludzi. Jako włąściciele pupilów domowych, ludzie interptretują ich zachowania przystawiając ludzki wzorzec, wierzą że dysponują te okazy fauny podobnymi emocjami co ludzie. Jednak jako naukowcy, będą podważać wygłaszane przez Marca Bekoffa teorie.
Bekoff opisuje poczucie humoru, komizm, namiętnośći, agresję, smutek, żal, radość , a nawet zakochanie. Sam wielokrotnie był świadkiem dziwnych zachowań, które normalnie przekraczają ludzkie pojęcie. Np Lisiczka, która wyprawiłą pogrzeb ( przykryła trawą i słomą) zwłokom partnera.
Od szczurów po słonie, rezusy i kojoty zwierzętom nieobce są nawet uczucia zażenowania, dumy...

Aarionne | 2011-10-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Pochmurny poranek, dzwoni budzik, leniwie otwieram oczy i pierwsze co widzę to... roześmiany pysk mojego psa znajdujący się tuż nad moją głową, są między nami 2 centymetry pustej przestrzeni. Moje przebudzenie wzbudza w nim entuzjazm i ciekawość – śpimy dalej czy się bawimy? Gdy po porannym spacerze zostawiam go w domu i wychodzę do pracy – jego oczy wyrażają spokój, ale i pewną nostalgię. Gdy coś zbroi – widzę, że czuje się zawstydzony i robi przepraszającą minę, opuszczając pysk.

To wszystko to tylko drobny fragment z całej gamy emocji, jakie codziennie fundują swoim opiekunom ich psy. Wydawałoby się więc – po co czytać o tym książkę, skoro wiemy, że tak jest, że zwierzęta czują i komunikują się z nami na poziomie swoich doznań? Tymczasem Marc Bekoff otwiera czytelnikowi oczy na wiele aspektów nie tylko psiej, ale w ogóle zwierzęcej psychiki.

Jak zbadać emocje zwierząt? Czy można je w ogóle jakoś naukowo potwierdzić? Czy lęk przed antropomorfizowaniem doznań naszych braci...

Alicja | 2014-07-25

Ciekawa książka, jednak mnie nie zachwyciła. Bardziej zafascynowała moją dwudziestoparoletnią siostrę. Polecam ją wszystkim, którzy posiadają zwierzęta lub się nimi interesują. Opisuje zachowania milusińskich, a także nadaje im ludzki głos, którego nie da się usłyszeć uszami tylko sercem.

Kobi | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016