Hator

Profil użytkownika: Hator

Zatoka Gdańska Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 3 lata temu
246
Przeczytanych
książek
346
Książek
w biblioteczce
17
Opinii
170
Polubień
opinii
Zatoka Gdańska Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

Gdyby przyrównać książki do posiłków, wówczas na mój gust ta pozycja byłaby niczym osiemsetstronicowy garnek mocno rozwodnionej zupy. W 80 % składa się z historiograficznej wody, głównie na temat Europy i Chin. Jedynie pozostałe 20% to treściwe kawałki poświęcone refleksjom na pograniczu geopolityki i mechaniki rozwoju cywilizacji.

Opisy historii poszczególnych państw czyta się całkiem przyjemnie. Jednak w mojej ocenie są one nieproporcjonalnie rozbudowane w porównaniu do wyciąganych z nich wniosków. Najciekawsze z nich są następujące:
- różnice biologiczne pomiędzy ludźmi zamieszkującymi Europę oraz Chiny są zbyt niewielkie, by mogły one oddziaływać na poziom cywilizacyjnego rozwoju poszczególnych ośrodków,
- wpływ decyzji przywódców na bieg historii jest przeceniany. Ich indywidualne postanowienia mogą co najwyżej przyspieszyć lub opóźnić bieg wydarzeń, które zazwyczaj i tak są nieuchronne, gdyż wynikają z uwarunkowań geograficznych lub "ducha czasów",
-geografia ma istotny wpływ na tempo rozwoju społecznego. Zarazem rozwój społeczny z czasem zmienia sposób oddziaływania owej geografii (przykładowo morza stanowiące niegdyś barierę stały się głównym łącznikiem),
- przez ostatnie kilka tysięcy lat Wschód i Zachód rozwijał się generalnie w podobnym tempie. Zachód zyskał przewagę dzięki mniejszej odległości pomiędzy Europą a Ameryką, oraz dzięki rewolucji przemysłowej. Przewaga ta według autora zostanie zniwelowana na początku XXIIw.

Głównym miernikiem rozwoju społecznego stosowanym przez autora, jest wskaźnik oparty o 4 komponenty: poziom zużycia energii, poziom urbanizacji, potencjał militarny oraz przepływ informacji.

Powyższą książkę stawiam na trzecim miejscu w moim prywatnym rankingu dzieł opisujących ewolucję cywilizacji. Na pierwszym miejscu (za doniosłość, esencjonalność i oryginalność stawianych tez) pozostaje bezkonkurencyjna "Strzelby, maszyny, zarazki" Jareda Diamonda, zaś na drugim "Od zwierząt do bogów" Harariego.

Gdyby przyrównać książki do posiłków, wówczas na mój gust ta pozycja byłaby niczym osiemsetstronicowy garnek mocno rozwodnionej zupy. W 80 % składa się z historiograficznej wody, głównie na temat Europy i Chin. Jedynie pozostałe 20% to treściwe kawałki poświęcone refleksjom na pograniczu geopolityki i mechaniki rozwoju cywilizacji.

Opisy historii poszczególnych państw...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Rozczarowałem się tą książką. Autor próbuje w niej przedstawić cybernetyczne spojrzenie na ekonomię. W moim odczuciu to zadanie go przerosło. W wielu rozdziałach wspomina o doniosłym znaczeniu teorii informacji w naukach ekonomicznych. Wielokrotnie podkreśla tezę, wedle której informację na rynku należy traktować nie jako "sygnał", lecz jako "zaskoczenie". Jednak implikacje przyjęcia cybernetycznego spojrzenia na rynek są w tej książce wyjątkowo lakoniczne.
Książka jest okraszona sporą ilością anegdot z życia autora, które według mnie jedynie zaciemniają przewodnią ideę. Zdecydowanie bardziej polecam starszą lekturę tego autora "Bogactwo i ubóstwo", która swoją treściwością i doniosłością jest o niebo lepsza w porównaniu do "Wiedzy i władzy".

Rozczarowałem się tą książką. Autor próbuje w niej przedstawić cybernetyczne spojrzenie na ekonomię. W moim odczuciu to zadanie go przerosło. W wielu rozdziałach wspomina o doniosłym znaczeniu teorii informacji w naukach ekonomicznych. Wielokrotnie podkreśla tezę, wedle której informację na rynku należy traktować nie jako "sygnał", lecz jako "zaskoczenie". Jednak implikacje...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Minusuję książkę za zwodniczy tytuł. Treść książki to w większości analiza debat toczonych za prezydentury Busha i Clintona, po między republikanami a demokratami. Autor skupia się na analizie socjotechnicznych błędów popełnionych przez demokratów. Na ich podstawie tworzy zbiór porad jak wykorzystywać słabości republikanów oraz wygrywać z nimi wizerunkowo w kolejnych kampaniach wyborczych.

Poczułem się nieco rozczarowany zaskakująco niewielką zawartością informacji o wynikach badań naukowych dotyczących powiązań neurobiologii i psychologii z polityką. Książką zdecydowanie obfitszą w takie informacje jest "Prawy umysł" Jonathana Haidta http://lubimyczytac.pl/ksiazka/236888/prawy-umysl-dlaczego-dobrych-ludzi-dz...

Minusuję książkę za zwodniczy tytuł. Treść książki to w większości analiza debat toczonych za prezydentury Busha i Clintona, po między republikanami a demokratami. Autor skupia się na analizie socjotechnicznych błędów popełnionych przez demokratów. Na ich podstawie tworzy zbiór porad jak wykorzystywać słabości republikanów oraz wygrywać z nimi wizerunkowo w kolejnych...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Hator

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [6]

Frans de Waal
Ocena książek:
7,7 / 10
11 książek
0 cykli
80 fanów
Józef Mackiewicz
Ocena książek:
7,6 / 10
47 książek
2 cykle
248 fanów
Matt Ridley
Ocena książek:
7,5 / 10
8 książek
0 cykli
15 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
246
książek
Średnio w roku
przeczytane
18
książek
Opinie były
pomocne
170
razy
W sumie
wystawione
246
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
1 411
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
17
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]