Zaproszenie do socjologii

Tłumaczenie: Janusz Stawiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Invitation to sociology. A humanistic perspective
83-01-11824-5
socjologia
Nietamarja

Jedno z najlepszych wprowadzeń do podstawowych zagadnień socjologii. Autor odpowiada na pytania na czym polega socjologia oraz w czym tkwi swoistość socjologicznego spojrzenia na ludzki los.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6714/zaproszenie-do-socjologii.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6714/zaproszenie-do-socjologii.html

Lepsze | 2013-10-21

Domyślam się, że niska ocena książki jest skutkiem tego, że jest to częsta lektura na studiach. Ja również pierwszy raz czytałem ją na kursie Socjologii. Po 5 latach wróciłem do niej, zachęcony dawnym wspomnieniem ciekawych treści, całkowicie niedocenionych w trakcie Walki z Sesją.

I dobrze zrobiłem! Berger pisze z humorem i przenikliwie. Narzuca nam swoje poglądy, ale jednocześnie czasami trudno się z nim nie zgodzić. Zaprasza nas na swoje włości i niestety oczekuje więcej od nas "słuchania" niż "dyskusji" - te pozostawia czytelnikom (na czas już po skończeniu książki).

Według mnie - idealna pozycja "zapraszająca" do socjologii.

Patrycja | 2017-02-09
Przeczytana: październik 2016

Chyba większość osób rozpoczynająca studia na najróżniejszych kierunkach społecznych spotkała się w mniejszym lub większym stopniu z socjologią. Jedni ją znoszą lepiej, inni gorzej. Wydaje mi się, że ta książka jest bardzo lekkim słowem wstępu do socjologii. Chyba najbardziej ucieszyło mnie to, że autor wytłumaczył po co jest socjologia, czym się zajmuje i ogólnie prosto wytłumaczone o co mniej więcej chodzi. Poczułam się naprawdę zaproszona :)

natalia | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Bo studia, 2016
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Dla mnie, jako studentki psychologii, była to książka dość, hm, irytująca. Łagodnie mówiąc.

| 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Lektura zalecana wszystkim osobom, które rozpoczynają studia socjologiczne i nie zdają sobie sprawy z tego, na co idą, nie wspominając o samych studentach, dla których ta książka jest obowiązkową lekturą.

Autor charakteryzuje socjologię jako naukę, określa jej miejsce wśród innych dziedzin. Daje przenikliwy, niekiedy ironiczny obraz społeczeństwa i wizerunku socjologa, dementując wszelkie plotki. Zauważa pokrewność socjologii z takimi obszarami humanistycznymi jak filozofia i psychologia. Niekiedy czyta się to łatwo, innym razem ma się trudności ze zrozumieniem tekstu. Płynna, bez niedomówień, jednkaże autor niekiedy bardzo skraca i upraszcza, co można mu wybaczyć, biorąc pod uwagę fakt, iż jest to "zaproszenie" - rodzaj krótkiego wstępu.

jaro_321 | 2017-06-17
chaos-progenitus | 2017-06-11