Czerwona Królowa

Wydawnictwo: Rebis
Red Queen
płeć, ewolucja,
hunter

"Czerwona Królowa" jest nazwą jednej z teorii ewolucyjnych.Książka jest błyskotliwym podsumowaniem naukowych dyskusji na temat ewolucji płci oraz nieustannego konfliktu pierwiastka męskiego i żeńskiego. Autor wskazuje na podobieństwa pomiędzy zachowaniem człowieka i zwierząt. Odkrywa tajemnice zwyczajów owadów, ryb, ptaków i ssaków. . "Czerwona Królowa" była nominowana do głównej nagrody...

"Czerwona Królowa" była nominowana do głównej nagrody Rhone-Poulene i zdobyła nagrodę Winters' Guild w kategorii książki naukowej.

Zagór | 2013-11-12

Autor płynnie oprowadza nas po najciekawszych zagadnieniach, problemach, teoriach i hipotezach dotyczących powstania płci. Niektóre z nich do teraz nie posiadają rozwiązania, zmuszając czytelnika do zastanowienia się i rozmyślań jeszcze na długo po ukończeniu lektury.
Zdecydowanie dla miłośników biologii, inni czytelnicy będą się po prostu męczyć.

Berserker | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Na wstępie należy ostrzec, że nie jest to książka dla wszystkich - ludziom o zawężonych horyzontach umysłowych (takich jak wyznawcy ideologii gender czy ekstremalnie religijni) na pewno się nie spodoba, ponieważ wymaga otwartości intelektualnej na fakty i teorie mogące podkopać ich wiarę w na temat człowieka, jego umysłu i seksualności. Książka zawiera wiele ciekawych informacji oraz wartościowych obserwacji i przemyśleń (z których części chętnie byśmy uniknęli, ponieważ lubimy o sobie myśleć w sposób podkreślający naszą wyjątkowość i ucywilizowanie naszych umysłów), które ułatwiają (a nawet umożliwiają) nam zrozumienie naszej, ludzkiej natury. Autor przytacza ciekawe teorie i hipotezy wyjaśniające różne nasze zachowania i preferencje (m.in. "Dlaczego kobiety lecą na status i bogactwo mężczyzny?", "Dlaczego mężczyźnie zwracają uwagę na duży biust i wąską talię u kobiety?", "Skąd u kobiet takie zainteresowanie modą?", "Dlaczego zdradzamy swoich stałych partnerów?"). Olbrzymią...

anezee | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Bogata treściowo książka o nieskończonym, ewolucyjnym wyścigu między płciami, osobnikami, gatunkami, który tak jak bieg literackiej Czerwonej Królowej nie pozwala nikogo wyprzedzić. Im szybciej biegniemy, tym szybciej biegnie wszystko wokół nas.

Czasem niepotrzebnie, moim zdaniem, mnożono przykłady na potwierdzenie tej samej tezy. Czasem powtarzano znane już teorie na przykład o strategiach seksualnych kobiet i mężczyzn. Jest to jednak książka napisana inteligentnie, lekkim stylem i z humorem. Dzięki temu mogę napisać, że przeczytałam ją z wielką przyjemnością, choć nie od deski do deski.

dziewczynablond | 2015-10-11
Przeczytana: 02 października 2015

"Czerwona królowa" Matta Ridleya przedstawia teorię ewolucji natury ludzkiej, posiłkując się przy tym licznymi przykładami ze świata zwierząt.
Najodważniejszym stwierdzeniem jest porównanie ludzkiego umysłu do pawiego ogona. Ridley wykazuje, że "wybredność człowieka w wyborze partnerów spowodowała szalony rozwój umysłu ludzkiego tylko z tego powodu, że dowcip, wirtuozeria, pomysłowość i indywidualność podniecały innych ludzi". Tak jak pawi ogon wabi pawice, tak inteligencja i kreatywność mężczyzn wabi kobiety.

Toficzek | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Książkę czyta się przyjemnie, ze względu na język jakim autor posługuje się w książce. Czytelnik nie musi znać wszystkich zwierząt, które są przytaczane w książce, gdyż stanowią tylko tło jakim jest przykład dla tezy.
W książce zawartych jest masa informacji, tez i kontr-tez. Trochę tego dużo i pod koniec nie pamięta się o czym autor pisał na początku, jednak uważam, że jeśli kogoś zainteresuje ona raz to z chęcią przeczyta ją ponownie. Ja po jednorazowym przeczytaniu tej książki nie mogę stwierdzić czy zgadam się z zawartymi w niej treściami, dlatego też mam zamiar w niedalekiej przyszłości przeczytać ją ponownie.

Aerandir | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Długo nie mogłem przebrnąć przez tę książkę. Bardzo zaciekawiły mnie początkowe rozważania na temat przyczyn istnienia płci, ale środek był wyjątkowo nudny. "Czerwona Królowa" najprawdopodobniej nie trafiłaby na moją półkę "Przeczytane" gdyby nie jeszcze bardziej od niej nudne lekcje języka polskiego. ;)
Pod koniec jednak znów zrobiło się intrygująco. Autor w bardzo ciekawy sposób ustosunkował się do popularnych hipotez ewolucyjnych na temat rozwoju mózgu u naszych przodków.
Dałbym 4 gwiazdki, ale za to, że autor zaprezentował mi, jak nauka potrafi w spójny z ewolucją sposób wytłumaczyć istnienie homoseksualizmu oraz za uświadomienie mi, że w myśleniu ewolucyjnym "błędne koło" wcale nie musi być błędne, zdecydowałem się podwyższyć ocenę o 1 gwiazdkę. Książkę jestem w stanie polecić jedynie osobom szczególnie zainteresowanym ewolucją fizycznych, a przede wszystkim psychicznych aspektów płciowości.

Ola Rzążewska | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Bardzo interesująca książka z wieloma zaskakującymi faktami. Jako, że jestem studentką psychologii czytałam 'Czerwoną królową' z nieskrywanym entuzjazmem i zainteresowaniem, ale jako humanistka - przyznaję - pomijałam rozbudowane biologiczne konteksty, ponieważ po prostu w pewnym momencie zaczęłam się w nich gubić. Niemniej jednak zaliczam czas, który poświęciłam na przeczytanie tej książki do niezmarnowanego.

Ola Rzążewska | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

kudybcia | 2012-12-28
Przeczytana: 22 września 2016

trzeba mieć wiedzę żeby rozumieć
powtórzyłam lekturę w tym roku uświadamiając sobie ze złośliwym uśmiechem na ustach że wyścig czerwonej królowej trwa zaciekle, tym razem na polu relacji miedzy klientem a ofertą specjalną sieci handlowych i komórkowych..

galaxie500 | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 września 2014

Gdybanie, uogólnienia, wyciąganie wątpliwych wniosków z mało wiarygodnych przesłanek.