Harakiri

Wydawnictwo: Diamond Books
8 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Po raz pierwszy w języku polskim: szczegóły i sposoby przeprowadzania słynnego ceremoniału oraz relacja naocznego świadka harakiri. Klasyczny tekst A.B. Mitforda opisuje ze szczegółami przygotowanie miejsca egzekucji, samą ceremonię, podaje zalecenia dla świadków oraz funkcje kaishaku. Polskie wydanie zostało opatrzone krytycznym wstępem poruszającym temat mitologii otaczającej seppuku. Książka jest dziesiątym tomem serii Kokoro.

chiave | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Książka szczególna, bo dotyczy rytuału najbardziej chyba dla nas zagadkowego i szokującego, będącego wręcz esencją kulturowej odmienności. Szukający dreszczu emocji na pewno znajdą go przy tej lekturze, pełnej realistycznych opisów – byłoby jednak błędem poprzestawać jedynie na tego typu wrażeniach, nie starając się wniknąć w to, co harakiri mówi o japońskim sposobie myślenia i zignorować jego kulturowe uwarunkowania. Zarówno w opisie naocznego świadka, jak w tych zaczerpniętych z japońskiej literatury uderza nie tylko okrucieństwo samego aktu, ale także szacunek dla śmierci i waga godności w jej obliczu; widać też jego miejsce w skomplikowanej strukturze społecznej. Autor, pierwszy nie-japoński świadek ceremonii, zdołał powściągnąć emocje, jakie z pewnością musiały mu towarzyszyć i w swojej relacji zdobył się na maksimum obiektywizmu i wnikliwości. Na uwagę zasługuje także wstęp, uzupełniający jego opis o rys historyczno-literacki i językowy.

Getos | 2012-03-06
Przeczytana: 06 marca 2012

dla mnie ta książka ma same zalety: jest dobrze wydana, przejrzyście napisana, w sposób bardzo dokładny opisuje sam rytuał seppuku, ciekawe ilustracje (w tym ilustracje pokazujące tradycyjne stroje) wzbogacają treść książki, dodatkowym smaczkiem jest wstęp M. Matusiaka który sprowadza nasze ogólne wyobrażenia o tym rytuale nieco "do ziemi"... warto przeczytać tą pozycję, przeznaczona jest nie tylko dla pasjonatów historii Japonii ale dla każdego kto chce dowiedzieć się coś więcej o tym rytuale... książkę czyta się dosłownie w mgnieniu oka ze względu na swoją dosyć niewielką objętość... polecam

Asmita | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książka jest naprawdę świetna! W sposób bardzo dokładny przedstawia nam wszystko, co związane jest z tytułowym ,,Harakiri". W pierwszej chwili może przerazić mała ilość stron, niemniej jednak szybko okazuje się, że Autorzy ani przez moment nie leją wody, książka zawiera wyłącznie same (nierzadko szczegółowe)informacje.
Polecam wszystkim, którzy interesują się historią Japonii.

Lahcim | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017