Opowiadania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0365-4
klasyka
Naia

41 opowiadań autorstwa słynnego amerykańskiego nowelisty, często humorystycznych, o zaskakującym zakończeniu. Utwory z tego zbioru traktują o zwykłych ludziach i ich problemach, o życiu codziennym, w którym O. Henry'emu udawało się odnaleźć pierwiastek niezwykłości i bajkowości.

Podobno, kiedy John Lennon uczył się w szkole, na pytanie nauczyciela: kim chcesz zostać w przyszłości, odpowiedział-"Szczęśliwym człowiekiem". Dzisiaj świat chce wpoić nam swoje hierarchię wartości-sukces=pieniądze(najlepiej dużo pieniędzy), ciągła rywalizacja ze wszystkimi naokoło i pogoń za szczęściem, które dawno już poszło sobie w przeciwną stronę. O.Henry zaś nic nam nie nawiązuje. Po prostu pokazuje migawki z życia różnych ludzi: młodych i starych, biednych i bogatych, ambitnych i tych nie za bardzo. Nie wszyscy osiągneli to czego pragneli. Mimo to O.Henry uczy nas śmiać się z życia. Nie roztrząsać drobnych porażek, a cieszć się chwilą obecną oraz towarzystwem ludzi którzy cię rozumieją. Osobliwy sentyment mam do tych nowojorskich opowiadań. Ci wszystcy ludzie mieszkają w wynajmowanych pokojach, za które jeszcze w tym tygodniu nie zapłacili, a mimo to każdy z nich ma MARZENIE. I to właśnie one robią z ich osoby odporne na obojętność i chłód otoczenia.
Opowiadania...

Anna | 2016-11-21