Mała Dorrit

Wydawnictwo: Czytelnik
Little Dorrit
klasyka
SP1

Powieść „Mała Dorrit” publikował Karol Dickens pierwotnie w odcinkach w latach 1855–1857. Utwór opowiada o losach rodziny Dorrit i dotyka problemów spekulacji giełdowych i nieudolności rządu… Spis treści: Rodział I. Towarzysze podróży Rozdział II. Pani General Rozdział III. W drodze Rozdział IV. List od Małej Dorrit Rozdział V. Coś się nie układa Rozdział VI. Coś się układa Rozdział VII....

Spis treści:
Rodział I. Towarzysze podróży
Rozdział II. Pani General
Rozdział III. W drodze
Rozdział IV. List od Małej Dorrit
Rozdział V. Coś się nie układa
Rozdział VI. Coś się układa
Rozdział VII. Przeważnie o prunelkach i pryzmatach.
Rozdział VIII. Pani Gowan-matka stwierdza, że to wszystko na nic
Rozdział XIX. Zamek na lodzie rozpada się w gruzy
Rozdział XX Będący wprowadzeniem do rozdziału następnego
Rozdział XXI. Dzieje samoudręki
Rozdział XXII. Któż tak późno idzie drogą
Rozdział XXIII. Pani Affery składa pewne warunkowe przyrzeczenie w sprawie swych snów
Rozdział XXIV. Wieczór długiego dnia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

DreK | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 08 maja 2019

Osobiście uważam, ze drugi tom tego dzieła jest znacznie ciekawszy niż wspaniały pierwszy tom.
Całość w mojej ocenie jest genialna, każda z postaci jest barwna, ma swój charakter, książka nie jest mdła, a koniec potrafi zaskoczyć.
Polecam

DreK | 2019-05-01
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Ponadczasowa, klasyka gatunku - już tyle o niej zostało powiedziane, napisane, że więcej prócz tego, że polecam, dodawać nie trzeba, a czas poświęcony na przeczytanie tego dzieła, na pewno, dla dojrzałego czytelnika nie będzie czasem straconym.

Beata | 2018-08-06
Przeczytana: 30 maja 1999

16,04,99 t I, II 1,06,99-12,07,99

BetiFiore | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Trochę czasu mi zajęło przebrnięcie przez to monumentalne dzieło. Czytałam ebooka z Amazona, który podobno ma mieć niecałe 500 stron, ale u nich strony liczyć należy podwójnie, bo na pewno wyszło ponad 1000 (co sygnalizowała liczba kropek na czytniku) i to gęsto zapisanych.
Cóż powiedzieć - stary, dobry Dickens. Jeden z pierwszych pisarzy, których czytałam w oryginale, jeszcze na studiach będąc. Można mu zarzucać idealizowanie postaci, granie na uczuciach czytelnika, jednak nie brakuje tu humoru i gorzkiej prawdy o świecie - biurokracja, pogoń za pieniądzem, oszustwa. To było i będzie. Świetne opisy Cirocumlocution Office (w polskim tłumaczeniu "Ministerstwo Przelewania z Pustego w Próżne). Po Dickensa warto sięgnąć.

Fantaghiro | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Opisy pobudzają wyobraźnię. Postacie nie są czarno-białe, co jest ogromnym plusem. Bardzo przyjemnie się czyta.

Kassandra | 2015-02-01
Przeczytana: 24 stycznia 2015

anawa004 | 2012-06-18

niewiarygodnie ten człowiek potrafił pisać i świetne tłumaczenie

kasiulik | 2011-08-21
Przeczytana: sierpień 2011

Klasyka warta uwagi, szczególnie ze względu na galerię niezwykle barwnych postaci, które zdają się być naszkicowane kreską wprawnego karykaturzysty. Obok elementów satyrycznych i wręcz groteskowych, w powieści zafrapował mnie problem zamknięcia, tak często eksponowany tu przez Dickensa. Eksploruje on różne formy zniewolenia: od więzienia czy przestrzeni domu (kapitalnie "sportretowany" upiorny dom pani Clennam) po konwenanse czy izolację społeczną. Ponadto obraz praktyk władzy i urzędników ani torchę się nie zestarzał.