SS-Hitlerjugend. Historia 12. Dywizji SS 1943-1945

Wydawnictwo: Bellona
7 (17 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
SS-Hitlerjugend. The History of the Twelfth SS Division 1943-45
historyczna

Szczegółowy opis składu osobowego, sprzętu i szlaku bojowego Dywizji SS-Hitlerjugend, sformowanej z fanatycznych członków młodzieżowych organizacji III Rzeszy i weteranów Dywizji SS-Leibstandarte. Zawiera unikalne zdjęcia dywizji od momentu utworzenia jednostki po zacięte walki w Normandii, kluczowe manewry podczas ofensywy niemieckiej w Ardenach i walki na Węgrzech.

źródło opisu: Wydawnicto Bellona, 2009

Karakalla | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Bardzo dobra publikacja przedstawiająca losy nie tylko 12 Dywizji SS "Hitlerjugend", ale także historię i funkcjonowanie samej organizacji o tej samej nazwie. Czyta się lekko i przyjemnie. Duża ilość ilustracji oraz rycin pozwalają zbliżyć się do omawianych wydarzeń. Polecam wszystkim miłośnikom tematyki II wojny światowej.

Koval | 2012-10-23
Na półkach: Militaria, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2012

Krótkie opracowanie dotyczące dziejów dywizji Hitlerjugend zawiera wszystko, co chciałoby się o niej wiedzieć. Trudno tu mówić o recenzji książki, gdyż stanowi ona swoiste curriculum vitae oddziału. Jest tu wszystko: od samych początków utworzenia pierwszego zgrupowania przez opis szkolenia, organizację, trudności z jakimi Waffen SS borykało się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych aż do praktycznej likwidacji SA w 1934 roku oraz udział w wojnie.
Jeżeli przyszłoby określić którykolwiek pododdział niemieckich sił zbrojnych biorących udział w Drugiej Wojnie jako najbardziej oddany swojemu Fuhrerowi (czy jak to się ładnie mówi - fanatyczny) to miano to najbardziej pasowałoby właśnie do 12 dywizji pancernej SS. Indoktrynacja i sposób doboru rekrutów były pierwszym etapem pozyskiwania odpowiednich ludzi, szkolenie drugim, a na końcu współpraca ze znacznie bardziej doświadczoną dywizją „LSSAH”.
W toku opowieści o Hitlerjugend przewija nam się skrócona wersja wojny ze szczególnym...

Pio | 2016-01-04
Na półkach: 2016, Posiadam, Sprzedam, Przeczytane