Tajemnice II wojny światowej

powieść historyczna
Publicat
2009-01-01
2009-01-01

Ogromna ilość różnorakich publikacji i medialnych doniesień dotyczących sekretów i tajemnic osnutych wokół wydarzeń i postaci II wojny światowej świadczy niezbicie o tym, że mimo prawie siedemdziesięciu lat które minęły od zakończenia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, wiele została jeszcze do odkrycia i wyjaśnienia. W nurt ten wpisuje się również prezentowana tu publikacja Macieja Karalusa zatytułowana „Tajemnice II wojny światowej”.

Jak w wielu podobnych pozycjach, oprócz wielokrotnie komentowanych, powtarzających się i wciąż budzących wątpliwości i kontrowersje aktów tego globalnego dramatu, zarówno w odniesieniu do III Rzeszy, Związku Radzieckiego jak i samego teatru wojny (zagadka śmierci Martina Bormanna, „Wunderwaffe”- nazistowska cudowna broń, sekret ukrycia złota Banku Rzeszy, ewakuacja Dunkierki, zamachy na Adolfa Hitlera, kamikadze, itd.) znajdziemy kilka naprawdę mało znanych i przez to niesłychanie interesujących wątków dotyczących tej tematyki i tego okresu. Poznańska cytadela i echa jej przerażającego dramatu, zamek Wawelsberg i niemiecka fascynacja okultyzmem, organizacja Werwolf, jej powstanie i działalność, kulisy śmierci gen. Erwina Rommla, słynnego „Lisa Pustyni”, zbrodniarze i kryminalni przestępcy z brygady SS Dirlewangera, masakra w Malmedy. Autor prezentuje również wydarzenia jedynie powiązane z samą II wojną światową, z czasów ją poprzedzających ( podpalenie Reichstagu) bądź też późniejszych (córka Heinricha Himmlera i jej walka o przywrócenie dobrego imienia ojcu czy fałszywe dzienniki Hitlera) .

„Tajemnice II wojny światowej” Macieja Karalusa jest pozycją typowo popularyzatorska (prawdziwym entuzjastom i miłośnikom historii najnowszej opisywane tu wydarzenia są w większości bardzo dobrze znane),w takiej formie znakomicie się sprawdza i tak też moim powinno się ją traktować. Dla wszystkim rozpoczynającym przygodę z tą fascynującą tematyką jest jak najbardziej pożądana, ciekawa i z punktu poznawczego wiele wnosząca.

Trzeba tutaj również nadmienić iż lektura ta jest bardzo dobrze i solidnie wydana ( jeśli chodzi o Grupę Wydawniczą Publicat staje się to już chlubną normą) wliczając w to porządną twardą okładkę, dobrą jakość papieru i druku oraz wzbogacające i dokumentujące zawarte w niej treści dziesiątki niekiedy bardzo unikatowych zdjęć.

Książek o nieznanych faktach lub tajemnicach jest całe mnóstwo i niestety ta pozycja nic nowego nie wnosi. Jednak jest napisana w sposób bardzo rzetelny i jeżeli ktoś dopiero zamierza sięgnąć po taka literaturę jak najbardziej polecam, jak ktoś już coś w temacie dziwnych budowli lub wydarzeń poczytał nic tam nowego jednak nie znajdzie.

W mojej opinii książka nie zawiera tajemnic, które nie były by szeroko znane dla tych którzy interesują się tematyką II wojny światowej. Polecam ją wiec wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają czytać o tej tematyce. Dla pozostałych informacje mogą wydać się szczątkowe.

Znawca wydarzeń wojennych uzna tę książkę za chłam. Ja jednak staram się patrzeć obiektywniej. Dla kogoś jeszcze nieobeznanego w działaniach wojennych, jest to warta uwagi pozycja. Przedstawia nieznane szerzej fakty, zagadki i tajemnice.

Dobra pozycja, dla miłośników drugiej wojny światowej.

Dobra pozycja, dla miłośników drugiej wojny światowej.

Jeśli ktoś zna historię II wojny światowej,może ominąć tą pozycję.jeśli jednak ktoś dopiero szuka czegoś o tej wojnie,to ta książka oferuje trochę ciekawych zdjęć i dobrze napisany tekst.

• (1) Jestem zainteresowany
  • II wojna światowa
  • Posiadam📚
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Tajemnice II wojny światowej