Żelazny krzyż

Steiner: Das geduldige Fleisch Roman
83-11-10114-0
przygodowa
Edyta

Znakomita powieść przedstawiająca realia II wojny światowej. Wyjątkowe ujęcie tematu pozwala na przyrównanie jej do książek Ericha Marii Remarque'a w odniesieniu do I wojny światowej. Została przetłumaczona na kilkanaście języków. Doczekała się hollywoodzkiej ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie. Ukazuje realizm i okrucieństwo wojny z perspektywy do niedawna w Polsce zupełnie nieznanej. Głównymi bohaterami są bowiem prości niemieccy żołnierze. Autor w żaden sposób nie próbuje ich jednak gloryfikować. Chce pokazać, jacy byli naprawdę. Może czasem po prostu nie mieli wyboru? Konkluzja jest jedna - wojna to coś nieludzkiego, wynaturzonego, niegodnego człowieka bez względu na to, po której stronie linii frontu się stoi.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Ryjek | 2011-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Wahałam się między wystawieniem oceny "dobrej" a "bardzo dobrej". W końcu wybrałam tą pierwszą, zaraz wyjaśnię dlaczego.
Myślę, że niemiecki tytuł byłby bardziej adekwatny do treści książki. "Żelazny Krzyż" brzmi co prawda lepiej niż niemiecka wersja, ale za to nie uprzedza nas, że cała książka będzie poświęcona przygodom jednego żołnierza, Steinera (chyba ani razu nie pojawia się jego imię. Zresztą w tej książce ogólnie wszyscy posługują się nazwiskami). Steiner jest ogólnie ciekawie skonstruowaną postacią, bardzo ciekawie, nigdy nie mogłam przewidzieć jak się zachowa, co powie. Irytowała mnie za to cześć jaką oddawali mu wszyscy dowódcy, jakim uwielbieniem się cieszył wśród żołnierzy, poza - rzecz jasna - perfidnymi, złymi charakterami, z którymi nasz bohater popada w poważny konflikt.
Z jednej strony książka jest ciekawa, bo pokazuje, że nawet w czasie II wojny światowej dobra, czy zła nie można mierzyć kolorem munduru, ale z drugiej strony - niekonsekwencja! - ukazuje...

wasili | 2017-01-21
ryszpak | 2016-02-17