Zagraniczne formacje SS

Wydawnictwo: Muza
historyczna

Książka zawiera dokładny opis wszystkich zagranicznych formacji Waffen-SS, w tym sławnych dywizji, Wiking, Nord czy Prinz Eugen, zbrodniczych jednostek w rodzaju Brygady Kamińskiego, a także złożonego z anglosaskich ochotników Britisches Freikorps. Autor szczegółowo prezentuje historię 350 tysięcy cudzoziemców, którzy służyli w Waffen-SS oraz opisuje ich szlak bojowy. Książka zilustrowana ponad 120 unikalnymi zdjęciami obcokrajowców z Waffen-SS w trakcie akcji bojowych.

Marduk | 2016-04-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Interesujące i bardzo dokładne kompendium wiedzy na temat ochotników nie będących Niemcami, a walczących pod podwójną runą 'Sig', w czasie II Wojny Światowej.

Keys | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Książka porusza dość ciekawą i trudną tematykę ochotników w Waffen SS. Struktura na I rzut oka wydaje się dość przejrzysta - najpierw autor opisuje ochotników ze względu na pochodzenie etniczne/kraj pochodzenia, później przechodzi do opisu poszczególnych dywizji a na końcu do brygad, niestety w praktyce oznacza to, że autor pisze kilka razy to samo. Np. informacja o tym, że SS-mani od Dirlewangera i Kamińskiego, byli najokrutniejszymi żołnierzami wśród Waffen SS przewija się kilka razy (sam opis śmierci tego I pojawia się chyba w 4 miejscach książki). Trochę za mało informacji nt. samych ochotników (na miejscu autora wzbogaciłbym książkę cytatami żołnierzy), przez co książka chwilami nuży. Niewątpliwym plusem jest to, że autor nie raczy nas moralizatorstwem podając zasługi żołnierzy na froncie oraz wymienia miejsca, gdzie wykazali się tchórzostwem/barbarzyństwem, pozostawiając te informacje bez własnych komentarzy. Minusem jest objętość książki - 190 stron, z których trzeba odjąć...

danTe | 2012-01-26

Jestem rozczarowany tą książką. Konstrukcja książki przypomina Wikipedię. Za wiele się nie dowiedziałem o zagranicznych ochotnikach w SS. Może na sam początek dla kogoś nie zorientowanego w temacie to dobry punkt wyjścia. Innym doradzałbym jednak poszukanie innych książek.

AdrianX | 2016-10-21
irman | 2016-10-15