Księgi nomów

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Trylogia Nomów (tom 1-3)
Wydawnictwo: Rebis

Na trylogię o nomach, małych istotach żyjących pod podłogą Sklepu, składają się: Księga wyjścia, Księga kopania i Księga odlotu. Zabawne stworzenia dowiadują się od przechowywanej przez przodków Rzeczy, która nagle ożywa, skąd pochodzą. Zagrożone pozbawieniem... dachu nad głową wychodzą do Kamieniołomu, ale i on ma zostać uruchomiony. Ich przywódca, Masklin, idąc za radą Rzeczy, udaje się więc na Florydę - na pokładzie samolotu, w podróżnej torbie, na piechotę pośród traw pełnych krokodyli, w końcu na grzbiecie gęsi - tam bowiem ma na nich czekać wybawienie...

źródło opisu: merlin.pl

książek: 2030

Zapraszam do dyskusji (i wygodniejszej lektury):

Dziś przyszła kolej na następną powieść Pratchetta (tak się złożyło, że w niedługim czasie czekają Was jeszcze dwie). Tym razem spoza Świata Dysku. Bo Nomy żyją tuż obok nas. Nawet, jeśli ich nie zauważamy.

Masklin wraz z kilkoma innymi Nomami (pulchne ludki o wysokości dziesięciu centymetrów) żyje z dnia na dzień. Nigdy nie wiadomo, co cię zje albo rozjedzie. Dlatego pewnego dnia decyduje się na karkołomną wyprawę ciężarówką, wyprawę w jedną stronę. I trafia do nomiego raju, do Sklepu, ofiarowanego w swej łaskawości przez Arnolda Brosa w 1903 roku. Jednak wówczas okazuje się, że nic nie trwa wiecznie i Sklep ma być zburzony. Nomy (już w znacznie większej liczbie) czeka kolejna ewakuacja. Stanie się ona początkiem wielkiej nomiej odysei, mającej swój koniec... w Niebie?

"Sam się przekonasz, że najważniejszą cechą przywódcy nie jest to, czy...

Khione | 2014-01-10

Cała podróż nomów na czele z Masklinem, ich nieformalnym dowódcą(wodzem), będzie miała dość sztampowe powody – chęć znalezienia lepszego miejsca do życia niż pobocze autostrady i wieczne waki z lisami( ich potencjalnymi konsumentami). Tym oto sposobem nomy trafią do Sklepu, gdzie ich pobratymcy żyją w dostatku i wygodzie, a tagże wprowadzonym przez nie systemie feudalnym – każdy z działów Sklepu to teren podlegający konkretnym przywódcom i mieszkańcom. Lecz jak nietrudno się domyślić, wspaniałe życie nomów zostanie przerwane przez informację o rychłym wyburzeniu ich Ziemi Obiecanej. Ale to dopiero początek kłopotów, jakie czekają te maleńkie stworki.

Nomi świat, nieustannie obserwowany z perspektywy jakiś dziesięciu calów. Dający dość specyficzne i miejscami zabawne doznania, pomaga spojrzeć na ludzi z zupełnie innej strony. Nomy wielokrotnie będą komentować na swój sposób nasze zachowanie jako głupie i nielogiczne. Nie obejdzie się bez podających bardzo często uwag, dzięki...

michuk | 2010-02-26

Super książka, niesamowicie dowcipna, napisana tak, że podobać się może zarówno dzieciakom jak i osobom które dawno już dzieciakami nie są. Osobiście bardziej mnie przekonuje Pratchett nomowy niż np. jego Good Omens, gdzie wyczuwa się trochę dowcip na siłę (co nie znaczy że jest to zła książka).

bazylia | 2013-02-09
Przeczytana: 2011 rok

Pamięta ktoś z dzieciństwa serię książek Mary Norton o pożyczalskich? Księgi nomów opowiadają o podobnych "stworzeniach", które przeżywają wiele przygód prowadzących ich do odkrycia wielkiej tajemnicy. Chciałbym tu zaznaczyć jednak, że pożyczalscy byli skierowani do młodych odbiorców, natomiast nomowie przypadną do gustu zarówno dzieciakom, jak i starczym czytelnikom.

deprywacja | 2013-07-20

I znów rzecz do której zostałem namówiony mimo wcześniejszych oporów. I znów nie żałuję :)

Z Pratchetten mam dziwny układ: owszem, szanuję, cenię i daję za wzór, ale nieczęsto sięgam po jego książki. Jego specyficzny styl choć tryska humorem i erudycją, jest też na tyle nieprzeźroczysty, że zdaje się dominować nad treścią, w rezultacie czego szybko się nudzę bo mam wrażenie, że czytam w kółko to samo - te same żarty, te same puenty i podobne zwroty akcji. Aczkolwiek wrażenie to nie jest szczególnie dojmujące gdy po pratchettowe powieści sięgam rzadko.

Księgi Nomów okazały się bardzo wciągającą lekturą. Akcja pędzi przed siebie, bohaterów zwyczajnie nie da się nie lubić i łatwo da się wczuć w ich moralne czy emocjonalne dylematy. Początkowo sądziłem, że wszystko to będzie raczej w sosie baśniowym i miło zaskoczyło mnie gdy okazało się, że trzymam w ręku solidne sf ;)

Nie wahałbym się polecić tą książkę komuś w wieku lat 10.-15. ale jako że sam mam już trochę więcej lat, a bawiłem...

Kejt | 2011-04-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Opowieść o nomach i ich przygodach w świecie, który stworzyli ludzie. Książka jest pełna niesamowitego humoru i gry słów. Są też nawiązania do religii (samo podzielenie książki na trzy księgi: Ks. Wyjścia, Kopania oraz Odlotu).
Osobiście śmiałam się do rozpuku, polecam serdecznie!

Adam | 2015-11-07
Przeczytana: 29 października 2015

Uciekłem od Świata Dysku i wpadłem na... Nomów. Kiedyś w Radio czytał to bodaj Frączewski. Teraz wreszcie zapoznałem się z całością. Polecam, ale raczej młodszym czytelnikom.

agape | 2012-10-07
Przeczytana: wrzesień 2012

W naszej bibliotece osiedlowej Pratchett stoi w dziale "ksiażki dla młodzieży". Osobiście zaliczyłabym się do młodzieży zdecydowanie starszej... ale moim zdaniem na odrobinę zdrowej ironii jaką gwarantują wszystkie książki Terry'ego nigdy nie jest za późno!
Nomy? - świetny pomysł na odświeżenie imageu starych dobrych krasnoludków:)

Nitager | 2016-04-25

Są takie filmy, po mistrzowsku nakręcone, które chętnie oglądają dzieci razem z dorosłymi. Tyle tylko, że dzieci i dorośli wybuchają śmiechem w innych momentach. Gdybym tę książkę miał porównać do filmu - to właśnie takiego. Przeczytać może ją dziesięciolatek - i będzie zachwycony. Przeczyta ją pięćdziesięciolatek - i też dostrzeże jej urok.
Powieść niby opowiada o malutkich, inteligentnych stworzeniach, przypominających skrzaty, żyjących pod nosem niczego nie dostrzegających ludzi. Ale naprawdę mówi o nas samych. Czasami bezpośrednio - ustami Nomów dowiadujemy się, jacy jesteśmy nielogiczni, głupi i bezmyślni. Czasami pośrednio - poprzez zachowanie Nomów, które okazują się być odbiciem stosunków międzyludzkich. Absurdy naszego życia codziennego są tu bezlitośnie, ale i ciepło wyśmiane.
Jedynym minusem jest niewykorzystanie wielu wspaniałych okazji do humoru. Książka jest zabawna, ale mogłaby być jeszcze bardziej.

salmon | 2010-09-27

Rewelacja, czytałem dwa razy i pewnie jeszcze kilka razy przeczytam