Chłopaki Anansiego

Seria: Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Anansi Boys

Czytelnicy z Ameryki i całego świata po raz pierwszy poznali pana Nancy’ego (Anansiego), pajęczego boga, w innej powieści Neila Gaimana pt. „Amerykańscy bogowie”. „Chłopaki Anansiego” to historia o jego dwóch synach, Grubym Charliem i Spiderze. Gdy ojciec Grubego Charliego raz nadał czemuś nazwę, przyczepiała się na dobre. Na przykład, kiedy nazwał Grubego Charliego „Grubym Charliem”. Nawet...

Gdy ojciec Grubego Charliego raz nadał czemuś nazwę, przyczepiała się na dobre. Na przykład, kiedy nazwał Grubego Charliego „Grubym Charliem”. Nawet teraz, dwadzieścia lat później, Gruby Charlie nie może uwolnić się od tego przydomku, krępującego prezentu od ojca – który tymczasem pada martwy podczas występu karaoke i rujnuje Grubemu Charliemu życie.

Pan Nancy pozostawił Grubemu Charliemu w spadku różne rzeczy. A wśród nich wysokiego, przystojnego nieznajomego, który zjawia się pewnego dnia przed drzwiami i twierdzi, że jest jego utraconym bratem. Bratem tak różnym od Grubego Charliego, jak noc różni się od dnia, bratem, który zamierza pokazać Charliemu, jak się wyluzować i zabawić... tak jak kiedyś ojciec. I nagle życie Grubego Charliego staje się aż nazbyt interesujące. Bo widzicie, jego ojciec nie był takim zwykłym ojcem, lecz Anansim, bogiem-oszustem. Anansim, buntowniczym duchem, zmieniającym porządek świata, tworzącym bogactwa z niczego i płatającym figle diabłu. Niektórzy twierdzili, że potrafił oszukać nawet Śmierć.

To zabawna i straszna historia, niebędąca do końca thrillerem i nie do końca horrorem, niepasująca też do szufladki opowieści o duchach (choć występuje w niej co najmniej jeden duch) ani komedii romantycznej (mimo że pojawia się w niej kilka romansów i z pewnością jest komedią, no, prócz tych strasznych kawałków). Jeśli musicie ją jakoś zaklasyfikować, to jako komiczno-rodzinno-obyczajowy-horroro-thrillero-romans-z duchami, choć w ten sposób pominiecie elementy detektywistyczne i kawałki o jedzeniu.

„»Chłopaki Anansiego« to wzorcowy przykład tego, jak może wyglądać współczesna fantastyka dla inteligentnych czytelników. Mamy tu dobry wątek psychologiczno-obyczajowy, wartką sensacyjną akcję, sporo ciepłego humoru, wątek fantastyczny, poruszający wyobraźnię nie gorzej od klasycznych opowieści o elfach i krasnoludach, a nawet całkiem mądry morał sprowadzający się do: »Ty też możesz obudzić w sobie Anansiego«. Dzięki wszystkim tym zaletom Gaiman zdobył zaszczyt, który pisarzowi fantastycznemu trudniej uzyskać od Hugo i Nebuli razem wziętych - pozycję numer jeden na liście bestsellerów »New York Timesa«...”.
– Wojciech Orliński, Gazeta Wyborcza

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Łokieć_Pana_D | 2016-05-02

Fabuła zupełnie do bani ale to drobiazg. Bo ja książkę kocham od dotknięcia okładki. Prawie jak żonę. Obie uczą mnie jednego: pewnych spraw, stary, nie przeskoczysz. Bierz życie jak leci, nie marudź i uważaj na pająki, by nie podeptać. Bo może to brat twój, o którym pojęcia nie masz. Spider. Pozbawi cię żony i połamie twój ulubiony taborecik.
Humor dla mnie. Moja faktura i rozmiar. Brałem scena za sceną, czułem pająki na skórze. To dobry śmiech, łamie szarość i poszerza widzenie. Literacka lekcja dystansu. Zawadiackie oko do tego, co zdaje się życiową katastrofą. Świat brany dosłownie to nieporozumienie. Zapytajcie Chłopaków. Spider już wie, a Gruby Charlie szybko zrozumie. Nie traćcie czasu. Wyrzućcie stary taborecik. Dajcie inną perspektywę. I nie deptać pająków!

Jarek Zawisza | 2018-04-04
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Neil Gaiman...
Człowiek przez wielu uważany za mistrza fantasy.
Dla mnie jest on jednak przede wszystkim mistrzem słowa, słowa którego używa niczym malarz swego pędzla do tworzenia na białych kartach książek koronkowych wręcz historii.

Tym razem jego słowa niczym pojedyncze nici splatają się ze sobą, tworząc misterną sieć opowieści o synach Anansiego - pajęczego, afrykańskiego boga.

Autor jak przystało na prawdziwego erudytę bawi się konwencją gatunku puszczając do nas oko, raz za razem jak gdyby pytał - "why so serious?".
Fabuła książki jest dość dziwna, można wręcz rzec iż jest ona fabularnie "niedorozwinięta"...
I mam wrażenie że to kolejne oczko od autora do czytelników, pokazuje nam że można pisać ciekawie, nawet jeśli niekoniecznie spójnie. Są oczywiście różne wątki zazębiające się ze sobą, ale motywem przewodnim opowieści jest chyba ów jego brak właśnie.
Cała ta historia to jedno wielkie przenikanie się wszystkiego ze wszystkim, jeden wielki pastisz!

Dobrze, dokładnie,...

słoneczko | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Moja pierwsza książka Gaimana.
Odczucia mieszane. Może dlatego, że po opisach spodziewałem się trochę innej książki.
Plusy:
- ciekawe połączenie thrillera, horroru i komedii;
- pokazanie mitologii afrykańskiej, pana Nancy, Anansiego-Pająka;
- pokazanie świata nie na serio, ale z „przymrużeniem oka”;
- duża dawka humoru i rozrywki, świetny klimat, pełen relaks;
- podróż po ludzkim zmaganiu się z niedoskonałościami, wyobcowaniem i niesprawiedliwością;
- fantastyka dla wymagających czytelników.
Minusy:
- trochę za słaba fabuła, przewidywalne zakończenie;
- za dużo elementów romansu.
Ogółem książka bez fajerwerków, ale dobra.

jatymyoni | 2015-06-28
Przeczytana: czerwiec 2015

Fantastyczna zabawa i radość z czytania. Autor sięga do mitologii afrykańskiej przedstawiając nam Anansi, boga posiadającego cechy człowieka- inteligentny, sprytny oszust uwodzący ludzi i pająka – snujący swe opowieści jak pajęczynę. Galman właśnie snuje swą opowieść jak pajęczynę, która nas urzeka i oplata coraz mocniej.
Jest to historia Charliego, który nie potrafi zbytnio ułożyć sobie życia i winą za to obarcza ojca. Po nagłej śmierci ojca Charli musi odkryć, kim jest jego Ojciec, kim on jest, kim jest mężczyzna pojawiający się na pogrzebie Matki. Dlaczego jego życie się tak potoczyło? Doprowadza to, że jego życie wywraca się kompletnie i jest zmuszony wszystko poukładać.
Sam autor twierdzi, że jego dzieło jest po części thrillerem, horrorem, komedią romantyczną, a wszystko przesiąknięte magią.
Chłopaki Anansiego są niezwykłą, intrygującą opowieścią napisaną mistrzowskim językiem, którą się można delektować
Polecam gorąco jako środek na chandrę.

| 2015-09-20
Łukaszo | 2017-09-17

Charlie jest zwykłym mieszkańcem Londynu. Ma piękną narzeczoną Rosie i w miarę stabilną pracę. Pewnego dnia pewne rozmaite wydarzenia wywracają jego poukładany świat do góry nogami. W jego domu zjawia się mężczyzna podający się za jego brata. Charlie nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo pojawienie się nowego lokatora wpłynie na jego przyszłe losy.

O twórczości Neila Gaimana można by pisać godzinami. Pisarz ten ma niczym nieograniczoną wyobraźnię i masę, często specyficznych pomysłów. Każdy kto choć raz zapoznał się choć z jedną jego książką wie o czym w tym momencie mówię. W "Chłopakach Anansiego" po raz kolejny dał się ponieść baśniowemu prowadzeniu książki. W połączeniu z typowym dla siebie klimatem i atmosferą bajki dla dorosłych udało mu się stworzyć coś wyjątkowego....

wiejskifilozof | 2014-12-03

Ostatni raz czytałem Gaimana,kiedy na ziemi nie było jeszcze dinozaurów.Czyli szmat czasu temu,autor jest tak niezwykły.Że osobiście przyznał bym mu,jakoś niszę.
No,ale przechodzimy do Chłopaki Anasaziego.
Kurcze,chciało by się powiedzieć ? Co to jest ? Fantasty ? Powieść obyczajowa ? Rozprawa filozoficzna ?
A może wszystko na raz ?
Taki galimatias ?
Sensu nie ma opisywanie fabuły.
Ale jest sens czytania tej książki.
Polecam,tak jak zresztą wszyscy polecają.

Villiana | 2014-10-21
Przeczytana: 20 października 2014

Od samego początku byłam zachwycona, chociaż nie czytałam wcześniej "Amerykańskich Bogów". Opowieść była zabawna i naprawdę ciekawa. Niestety, zakończenie strasznie mnie rozczarowało, nie tylko dlatego, że było za dużo happy end-u w happy end-dzie, ale również całość wydała mi się dość płytka i dość banalna, spodziewałam się zdecydowanie czegoś mocniejszego.

Isadora | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejne spotkanie z prozą Neila Gaimana okazało się zarazem najbardziej niezwykłym i intrygującym. Oto bowiem ulubieniec popkultury podjął się zadania wyjątkowo karkołomnego - przeszczepienia na grunt zachodniej kultury i we współczesne realia jednego z najpopularniejszych mitów Czarnej Afryki. Angielski pisarz, dzięki swojej bujnej wyobraźni i niesamowitym pomysłom, w charakterystyczny dla siebie, brawurowy, pełen uroku sposób udowadnia, że legenda o Anansim, Panu Pająku, bardzo mocno osadzona w afrykańskiej tradycji, może być jednak atrakcyjna dla odbiorcy wychowanego w zupełnie innej kulturze.

Głównym bohaterem powieści jest Gruby Charlie Nancy, bardzo przeciętny, poczciwy i prostolinijny londyńczyk wiodący nudne, przewidywalne życie, wykonujący mało satysfakcjonującą pracę i szykujący się do ślubu z uroczą Rosie. Pewnego dnia Charlie dowiaduje się, że jego ojciec - zwariowany staruszek, źródło wszelkich jego kompleksów i przez całe życie wywołujący u niego poczucie głębokiego...

Fantasy-Bestiarium | 2017-10-16

„Chłopaki Anansiego” to pozycja świetnie napisana. Gaimanowi znów udało się stworzyć pozycję niebanalną, która nie raz potrafi zaskakiwać. Anansi to ważne bóstwo z panteonu afrykańskiego, słynne jest z umiłowania do robienia psikusów i licznych żartów. Pewna legenda mówi o tym, jak Anansi został władcą wszystkich opowieści. Jak zwykle w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Jeżeli Drogi Czytelniku boisz się pająków, będziesz musiał przełamać swój lęk, ponieważ ten gatunek występuje w tej książce dość często, jednak czy są one naprawdę tak straszne? Zapraszam, abyś sam się o tym przekonał.

Gruby Charlie jest mężczyzną spokojnym i opanowanym, prowadzącym dość monotonne życie. Jego egzystencja nie wyróżnia się niczym specjalnym, jednak on sam również nie pragnie żadnych zmian. Do szczęścia wystarcza mu jego narzeczona, nudna i monotonna praca oraz śpiewanie bez udziału jakiejkolwiek publiczności. Za zaletę swego życia uważa również brak kontaktu ze swoim ojcem, za którym za specjalnie...