Batman - Świat

Okładka książki Sherwood #01 Tomasz Kołodziejczak, Michał Oracz, Piotr Pieńkowski [gry], Rafał Szyma, Ignacy Trzewiczek, Mateusz Wielgosz, Mateusz Zaród
Sherwood #01 Tomasz Kołodziejcza...
Okładka książki Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jean-François Charles, Maryse Charles, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, Bran MacLeod, Maria Olszewska, Stefan Weinfeld
Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jea...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...

Okładka książki Spider-Man. Historia Życia Mark Bagley, Chip Zdarsky
Spider-Man. Hi... Mark Bagley, Chip Z...
Okładka książki Wiedźmin. Wiedźmi lament Vanesa R. Del Rey, Bartosz Sztybor
Wiedźmin. Wied... Vanesa R. Del Rey, ...
Okładka książki Batman: Gotham to ja David Finch, Mikel Janin, Tom King, Scott Snyder
Batman: Gotham... David Finch, Mikel ...
Okładka książki Batman: Trzech Jokerów Jason Fabok, Geoff Johns
Batman: Trzech... Jason Fabok, Geoff ...
Okładka książki Batman: Sekta Jim Starlin, Bernie Wrightson
Batman: Sekta Jim Starlin, Bernie...
Okładka książki Superman: Co się stało z Człowiekiem jutra? Dave Gibbons, Alan Moore, Curt Swan, Rick Veitch
Superman: Co s... Dave Gibbons, Alan ...
Okładka książki Toń Joe Hill, Stuart Immonen
Toń Joe Hill, Stuart Im...

Bardzo ciekawa antologia, prezentująca różnorodne podejście do postaci Człowieka Nietoperza.

Gdy słyszę hasło “Batman”, jednym z pierwszych skojarzeń jakie mam to Gotham. Rodzinne miasto mrocznego rycerza, które poprzysiągł oczyścić ze wszelkiej maści złoczyńców. Co by się stało gdyby plugawi przestępcy tej stolicy zbrodni uniwersum DC, do spółki z zagraniczymi kolegami, postanowią rozszerzyć terytorium swojej działalności? Czy Bruce Wayne podniesie rękawicę i ruszy na pomoc Światu?
Owocem tego genialnego w swej prostocie pomysłu jest wydany w 2021 r. komiks “Batman: ŚWIAT”. Poproszono 14 zespołów z 14 różnych krajów, by stworzyli krótkie historie o przygodach Nietoperza. Każda z nich rozgrywa się w rodzimym kraju twórców i posiada swój unikalny styl wizualny. Miłym smaczkiem jest stworzenie nie tylko unikatowych historii, ale i unikatowych okładek do wydań w każdym z 14 państw.
Pora odpowiedzieć na pytanie, jakie efekty przyniosła owa globalna kooperacja? Ciężko jest na to jednoznacznie odpowiedzieć. Sam pomysł jest w mojej ocenie absolutnie fantastyczny, bo daje unikatową szansę na poznanie artystów z tak egzotycznych państw jak np. Brazylia, Meksyk czy Korea Południowa. Jednakże poziom tych prac jest zwyczajnie dość nierówny.
Od razu zaznaczę, że moim zdaniem warunkiem udanego komiksu superbohaterskiego nie jest koniecznie wartka akcja. Dowodem na to, jest fakt, iż niezwykle do gustu przypadły mi historie z Francji, Hiszpanii, czy Rosji gdzie poznajemy Batmana od nieco innej storny niż zazwyczaj. Jeśli jednak miałbym docenić mocniejszą akcję, to z pewnością Niemcy, Włochy i Meksyk byłyby na podium. Dodam, iż zarówno pierwsza jak i druga grupa mają dla mnie wspólny mianownik w postaci naprawdę dobrej kreski. Jedne są dość “proste” wizualnie, inne wprost przeciwnie. Wszystkie jednak mają w sobie coś co niezwykle mnie urzekło.
Co z pozostałymi lokacjami? Wobec strony wizualnej pozostanę neutralny, ponieważ ani mnie nie urzekła ani nie była zachęcająca. Natomiast fabuła… tu było albo dosyć przeciętnie, albo zwyczajnie nudno. Niby kilkanascie stron to niedużo na rozwnięcie fabuły i ciężko o dłużyzny, a mimo to miałem wrażenie, że np. Polski wątek ciągnie się w nieskończoność i tylko czekałem aż się skończy.
Podsumowując, choć efekt bywa różny to sam pomysł ma ogromny potencjał i warto zapoznać się z tym albumem, chociażby po to by zobaczyć co zagraniczni twórcy mają do zaoferowania. Mam nadzieję, że ta koncepcja będzie kontynuowana i za jakiś czas zobaczymy podobną kompilacje z następnymi państwami.

Tournee Człowieka Nietoperza po różnych zakątkach świata - tak w skrócie można przedstawić ten komiks. "Batman. Świat" to antologia luźnych, krótkich opowiadań o wizytach Zamaskowanego Krzyżowca w różnych państwach, na różnych kontynentach. Jak to zazwyczaj bywa z takimi zbiorówkami, jedne prace są lepsze, a inne najlepiej pominąć milczeniem.
W tym niekanonicznym dziele na pewno wyróżniłbym opowieść osadzoną w Niemczech (interesująca kreska i obecność Jokera),w Hiszpanii, a także w Związku Radzieckim (zdecydowanie najlepszy komiks w zbiorze, z pięknymi ilustracjami i wciągającą historią niepozbawioną easter eggów). Pochwaliłbym również historyjkę z Brazylii, w której nie brak odniesień do współczesnych problemów Kraju Kawy (realia życia w fawelach, przestępczość, ciężki żywot klasy średniej).
Zupełnie nietrafione shoty to opowiastki dziejące się we Włoszech i we Francji. Dzieło autorów z Italii wygląda jak biedny fanfic, zaś we francuskiej historyjce umieszczenie w tym samym miejscu i czasie Batmana, Catwoman i Wonder Woman jest absurdalne, jak i finał tego komiksu zresztą. Rozczarowały mnie również historie dziejące się na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia i Korea Południowa),choć japońskie ilustracje utrzymane w stylistyce mangi przykuwają uwagę.
W ramach ciekawostki dodam na końcu, że Batman zawitał też do Polski, odwiedzając stołeczną Warszawę.

W tym niekanonicznym dziele na...

Naprawdę zróżnicowane komiksy, od autorów z całego świata. Kreski bardzo różnorodne, fajnie, że znalazło się też miejsce na epizod w Polsce. Jedyna wada to długość każdej historii, mimo to warto sięgnąć po ten komiks.

Pierwszy raz spotkałam się z czymś takim i jestem zachwycona! Umieszczenie postaci Batmana w różnych państwach i smaczki kulturowe wplecione w detektywistyczne historie (i bójki, bo bez nich nie byłoby tego klimatu) naprawdę ciekawie się ze sobą łączą. Każda historia ma również swoją specjalną kreskę i czcionkę do dialogów, przez co wszystkie są świeże i nowoczesne na swój sposób. Bardzo podoba mi się taki zabieg i chętnie poznałabym więcej takich krótkich historii. Może kiedyś się ukażą, oby!

Ciekawostka dla fanów Batmana! Zespoły scenarzystów i rysowników z różnych krajów stworzyło swoją historię o Mrocznym Rycerzu. Dostajemy zatem historię o wizycie Batmana w Rosji, Hiszpanii, Niemczech czy Polsce. Każda z opowiastek nie wnosi nic do kanonu Batmana, a ich poziom jest bardzo nierówny. Na wyróżnienie zasługuje historia dziejąca się w Rosji, bardzo ładna laurka dla Mrocznego Rycerza. Reszta jest dość żenująca i może wprowadzić w zakłopotanie czytelnika (zwłaszcza chińska część). To co jest tutaj na plus to różnorodność stylów, jakie zostały wykorzystane do stworzenia ilustracji do poszczególnych historii. Sam album Batman: Świat to poniekąd zabawa konwencją i oddanie hołdu postaci Batmana, ale szkoda jednak że jakościowo czuje się tutaj spory niedosyt. Niemniej jednak fajny dodatek dla fanów Batmana.

oryginalna powieść, to na pewno warto przeczytać aby wyrobić swoje własne zdanie. Duży plus właśnie za pomysł, nieszablonowa historia. Szczerze mówiąc książka mogłaby być dłuższa, a i tak chętnie bym czytała.

"Batman Świat" stanowi zbiór kilkunastu krótkich historii o Mrocznym Rycerzu osadzonych w różnych zakątkach globu. Za każdą z nich odpowiada zespół z innego państwa. Zarówno warstwa wizualna, jak i fabularna tych opowieści jest bardzo zróżnicowana. Właśnie ta różnorodność jest w moim odczuciu największą zaletą omawianego albumu.

Jednak jak to bywa w przypadku tego typu antologii poziom poszczególnych opowiadań znacząco się różni. Znajdziemy tu bowiem wspaniałą rosyjską laurkę, uroczą i nieco figlarną historyjkę z Francji, ciekawą turecką intrygę oraz kilka całkowicie nijakich opowiastek. Niestety polska część należy do tych średnio udanych.

Myślę, że ten komiks stanowi fajną odskocznię dla osób zmęczonych powtarzalnymi, ciągnącymi się przez kilka grubych tomów zmagań superbohaterów z coraz to nowymi i oczywiście większymi zagrożeniami. Tutaj każda historia jest przyziemna oraz przede wszystkim inna - inaczej prowadzona i zilustrowana. Album ten jest bardziej ciekawostką niż pozycją obowiązkową. Mimo to uważam, że warto zapoznać się z tym komiksem.

Jednak jak to bywa w przypadku tego typu...

Batman na dobre zadomowił się w światowej popkulturze. Heros znany jest na każdym kontynencie i wszędzie ma swoich oddanych fanów. Nie dziwi więc fakt, że święta w rodzaju Dnia Batmana są obecnie wydarzeniami o coraz większym rozmachu. Egmont, który wydaje w Polsce perypetie Nietoperza, uczcił ów dzień trzema albumami poświęconymi Zamaskowanemu Krzyżowcowi. Najbardziej świąteczny charakter ma bez wątpienia „Batman. Świat”, antologia krótkich opowieści, w których bohater podróżuje po całym świecie i walczy z przestępczością z dala od Gotham City.

Zamieszczone w albumie opowiadania łączy jedna cecha. Wszystkie są dość krótkie, zamknięte na mniej więcej dziesięciu stronach. Taka formuła ma określone konsekwencje. Najbardziej rzuca się w oczy fakt, że w niektórych przypadkach scenarzyści musieli się ograniczać – kilkukrotnie konkretne opowieści aż prosiły się o rozwinięcie pomysłu, jednak narzucona liczba stron hamowała kreatywność twórców. Taki stan rzeczy był jednak łatwy do przewidzenia, dlatego nie postrzegam tego jako jakiejś znaczącej wady.

Jak to bywa w różnego rodzaju antologiach, poziom poszczególnych tekstów stoi na różnym poziomie i nie inaczej jest na kartach „Świata”. Zbiór bezsprzecznie ma kilka highlightów, które czyta się naprawdę przyjemnie. Do takich komiksów należy z pewnością niemieckie „Lepsze jutro”. Benjamin von Eckartsberg porusza tematykę ekologicznego terroryzmu. Dbałość o klimat jest obecnie mocno na czasie, dlatego opowieść ma szansę odpowiednio wybrzmieć i dotrzeć do świadomości odbiorców, otwierając im oczy na to, jakie mogą być konsekwencje teoretycznie szczytnej ideologii, posuniętej jednak do skrajności.

Bardzo dobre wrażenie sprawia także stworzony przez francuskich twórców „Paryż”. Tutaj działa zwłaszcza rozbrajająca końcówka, którą trudno określić inaczej niż jako uroczą. Wiem, sam nie spodziewałem się użyć tego przymiotnika, opisując historię z Batmanem w roli głównej, ale uwierzcie mi, „Paryż” taki właśnie jest – potrafi zmiękczyć serce fana. Do gustu przypadła mi także traktująca o ogromnej tęsknocie „Przerwa wakacyjna” – opowiastka naprawdę prosta, ale poruszająca. Hiszpański scenarzysta pokazuje w niej, że nie jest łatwo oderwać się od tego, co robimy na co dzień, zwłaszcza, jeśli oddajemy się temu w pełni.

Omawiając album, nie sposób nie wspomnieć o rodzimym akcencie. „Obrońca miasta”, choć w zasadzie okazał się dość prostą opowieścią (nie jest to jednak zarzut, wspominałem wcześniej o trudnościach związanych z narzuconą na jeden tekst objętością),sprawia dobre wrażenie. Scenariusz autorstwa Tomasza Kołodziejczaka zasadza się na sprawdzonym patencie, wedle którego trudne negocjacje mają szansę na pomyślne zakończenie za sprawą niecodziennych okoliczności. Warszawa pokazana jest tu jako miasto zdecydowanie spokojniejsze niż Gotham, w którym jednak potrafi się pojawić sprawa wymagająca interwencji Nietoperza. Komiks jest prosty i przyjemny, potrafi też dać polskiemu czytelnikowi satysfakcję, że jego kraj nie został pominięty w tym ambitnym międzynarodowym projekcie.

Jak można się było spodziewać, obecność artystów z różnych zakątków świata powoduje, że rysunki są mocno rozstrzelone stylistycznie. Chyba każdy znajdzie na łamach tego albumu coś dla siebie – poczynając od realizmu charakterystycznego dla Lee Bermejo, poprzez kreskówkowość Thierry’ego Martina i cyfrową elegancję Thomasa von Kummanta, aż po charakterystyczny azjatycki rysunkowy sznyt. Do wyboru, do koloru.

„Batman. Świat” jest tytułem przeznaczonym przede wszystkim dla sympatyków Mrocznego Rycerza. To swoisty hołd oddany fanom na całym świecie i to oni najbardziej docenią opowieści stworzone przez swoich rodaków i umiejscowione w znajomych lokacjach. Poziom poszczególnych opowiadań jest różny, ale patrząc na album całościowo, stanowi on bardzo ciekawą inicjatywę. Nie obraziłbym się, gdyby komiksów opartych na podobnej idei ukazywało się w przyszłości więcej, bo wzmacniają one więź na linii czytelnicy-ulubiony bohater.

Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2021/11/batman-swiat-recenzja.html
oraz na facebookowym profilu serwisu Szortal. Wpis z 27. 09. 2021 - https://www.facebook.com/Szortal/posts/4724991514190205

• DC Comics
  • Komiks