Dawno temu w grach. Czas pionierów: szkice z historii gier komputerowych

Okładka książki Dawno temu w grach. Czas pionierów: szkice z historii gier komputerowych Bartłomiej Kluska
Bartłomiej Kluska Wydawnictwo: Orka rozrywka
rozrywka
Orka
2008-01-01
2008-01-01
978-83-927229-0-8
gry komputerowe - historia

Okładka książki Wokół narracji interaktywnej Bartłomiej Kluska, Michał Śledziński
Wokół narracji... Bartłomiej Kluska,&...
Okładka książki Niebezpieczny Ryszard i klątwa Amazonii Tomasz Kleszcz, Bartłomiej Kluska
Niebezpieczny ... Tomasz Kleszcz, Bar...

Bardzo lekka pozycja o początkach gier z naciskiem na wątki wczesnych twórców-zapaleńców, mamy maksymalnie dużo informacji jak na tak mało tekstu, świetne jako wprowadzenie ale znajdzie się też parę faktów które mogły umknąć retrograczom, niestety większość rzeczy wiedziałem.

Jeśli ktoś czytał Bajty Polskie tego samego autora (polecam gorąco) to może spokojnie skipnąć dział o grach z naszego podwórka.

dużo informacji dla starego grona graczy czyli mnie. Historie Smitha czy autora Another World wyłożone w dobrym stylu.

Zbiór publikowanych w różnych miejscach artykułów o przeszłości gier komputerowych. Taka forma ma wpływ na jakość wydawnictwa. Często są to zaledwie "krótkie szkice z historii, rekonesans badawczy, przetarcie szlaków: najciekawsze wydarzenia, postaci, tytuły". Książka pełna nostalgii i skrótów, które zachęcają do dalszego zgłębiania historii elektronicznej rozrywki.

W książce liczy się nie tylko tematyka, ale także sposób przedstawienia tego tematu. Sposób pisania jest tu chyba kluczowy, bo najciekawszy temat można zepsuć kiepskim piórem. Trochę bałam się tej książki. Że jej nie zrozumiem, że będzie za trudna, że to nie dla mnie. Nie jestem znawcą tematu i ekspertem nie zostanę, ale bardzo dobrze i przyjemnie się czytało. Z przyjemnością poczytałam sobie o grach na stare komputery.

Nie tak dobra, jak BAJTY POLSKIE, wyraźnie gorsza od AUTOMATY LICZĄ, nieco skrótowa, ale i tak warto wydać te parę groszy i przeczytać. Aż łezka się kręci, jak pomysli się o starych, dobrych czasach...

Dobra rozwijająca książka. Lepsza niż filmy motywujące na Youtobe.

Dobra rozwijająca książka. Lepsza niż filmy motywujące na Youtobe.

Lektura obowiązkowa dla starszego pokolenia graczy lubiących wracać wspomnieniami do prapoczątków elektronicznej rozrywki.

Pozycja, która docenią szczególnie ci, którym dane było dorastać i cieszyć się komputerową rozrywką w omawianym przez autora, "pionierskim" dla zjawiska okresie. Miłe wspominki, wywołujące rozrzewniającą nostalgię są w przypadku tej książki naprawdę bezcenne. Młodsi czytelnicy mogą mieć problemy ze zobrazowaniem sobie tego, o czym się tu pisze, choć mniemam, że w paru przypadkach zapoznanie się z treścią "Dawno temu w grach" może stanowić dla nich bodziec do szerszego researchu, poszukania odpowiednich treści w internecie, czy filmików ilustrujących to, jak to opisana przez autora rozrywka wyglądała "w praktyce".

Mam kilka zarzutów pod adresem autora. Przede wszystkim to, że poszczególne zagadnienia zostały potraktowane nieco zdawkowo, skrótowo a przy całkiem niezłym warsztacie, jaki prezentuje Pan Kluska i jego niezaprzeczalnym talencie do "pisarskiego gawędziarstwa", chciałoby się, żeby niektóre myśli rozwinął i niektóre tematy bardziej zgłębił. Po drugie, trochę raziło mnie raczej niepotrzebne, przy tak niewielkiej objętościowo książce powtarzanie, co jakiś czas tych samych faktów, w odrobinę tylko innym kontekście.

Poza tym, książka wywiera jak najbardziej pozytywne wrażenia, widać, że napisana jest z sercem, przez osobę, która ongiś niemało czasu spędziła na łamaniu joysticków i wklepywaniu komend w tekstówkach.

Ponadto duży plus za udostępnienie pozycji za darmo. Swoją drogą mam nadzieję, że niebawem ukaże się również elektroniczne wydanie nowej książki autora, "Bajty polskie", na które, po przeczytaniu niniejszej pozycji bardzo czekam.

• Informatyka
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Dawno temu w grach. Czas pionierów: szkice z historii gier komputerowych