Cyfrowe marzenia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opracowania szczegółowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-7436228-3
gry, wideo, konsole, komputery

„Cyfrowe marzenia” są pierwszą w Polsce książką opisującą historię oraz funkcjonowanie przemysłu elektronicznej rozrywki. Opowieść rozpoczyna się od stworzonego pod koniec lat 50. „Tenis for Two”, omawia powstanie firmy Atari, modę na kawiarniane automaty, inwazję pierwszych konsol, epokę komputerów ośmiobitowych, nadejście Amigi, rozpowszechnienie się komputerów PC, triumf PlayStation oraz wszystko to, co wydarzyło się aż do powstania „Sims 3”. Opisana zostaje nieznana dotąd historia człowieka, który sprowadził do Polski komputery Atari 800XL.. Szczegółowo odtworzony zostaje moment pojawienia się „Doom”. Odsłonięte zostają kulisy konfliktu Nintendo z Sony, który doprowadził do wojen konsolowych.

„Cyfrowe marzenia” wskazują wszystkie najważniejsze przemiany, jakie dokonały się w samych grach, wspominając przy tym o najważniejszych wydarzeniach dziejących się w innych sferach kultury masowej. Opierając się na ekskluzywnych wypowiedziach legendarnych twórców gier udało się odtworzyć wiele zapomnianych wydarzeń. Udało się opisać rzeczy, o których nie wspominali autorzy, wydający dziesiątki podobnych książek w USA i Anglii. Książka ta jest zarazem opowieścią o ludziach, którzy stworzyli wielomiliardowy przemysł gier komputerowych i wideo, o meandrach ich karier oraz o niebanalnych pomysłach, jakie rodziły się w ich głowach. Jest obszerną kroniką liczącego prawie 40 lat przemysłu elektronicznej rozrywki.

Piotrek | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Nie nazwałbym tej książki "kompendium". Z bardzo prostej przyczyny - trudno się za taki temat zabrać, bo każdy ma swój gust a o nim się podobno nie dyskutuje. "Cyfrowe marzenia" to śmiała próba przybliżenia genezy powstania i rozwoju jednej z najprężniej rozwijających się gałęzi informatyki - grom wideo. Autor wymyślił ciekawe sito do wybrania tego "co najlepsze/co ciekawe.". Są tam pewne wpadki z powtórzeniami, z brakiem ilustracji (to chyba największy problem). Rysunków albo nie ma wcale albo są, ale parę stron dalej, więc czasem nie wiemy o co chodzi. Czasem wydawało mi się że autor jest w swoim żywiole, ale miejsce na kartkach mu się kończy i zostawiał nas z pustką. Plusem na pewno jest łatwy język bliższy felietonowi niż większej opowieści. To widać, że autor podszedł do sprawy jak najbardziej starannie i dotarł do naprawdę ciekawych informacji. Nie czyta się tego ze znudzeniem, bo tekst jest poprzeplatany licznymi ciekawostkami i analizami nie tylko gier ale i potrzeb...

MajinFox | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

W tym roku przeczytałem jedną "specjalistyczną" książkę związaną z moim nowym, dwuletnim, zainteresowaniem - z Jamesem Bondem. "Bond. Leksykon" okazał się tytułem, który skrytykowałem za liczne błędy i potraktowanie niektórych spraw po macoszemu. Stwierdziłem nawet, że jest to jedna z tych hermetycznych książek, którą sam lepiej bym napisał.

Z tego właśnie powodu bardzo sceptycznie podchodziłem do świeżej książki poświęconej kolejnemu mojemu hobby, które utrzymuje się od gdzieś około 1992 roku - grom komputerowym i wideo. Od jakiegoś strasznego sprzętu, które po latach okazało się podróbą Atari, gdzie tankowałem paliwo w River Raid zaczęła się przygoda, która trwa do dzisiaj. I gdy już wszystko załatwione na ziemskim padole i można się skryć w swojej samotni, zaczyna się sprawdzanie nowych światów. Poprzez uderzenie w palec u nogi giganta w Prehistoriku na Amidze do rozwiązywania zagadek przez Schattenjägera w Gabriel Knight. Zwiedzałem Atlantydę na parę dni przed zatonięciem w...

MistrzSeller | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Na rynku polskim nie ma niestety nic lepszego na temat. Choć jest to dość sensowny opis historii gier, to widać, że próba zamknięcia tego wszystkiego w jednej książce przerosła autora. Niektóre rzeczy istotne są znacznie mniej szczegółowe niż artykuły na wikipedii (co jest sporą wadą, bo jak kupuje książkę to po to by wiedzieć więcej). Bardzo mało o nintendo (a w sumie to dość ważny wątek historii gier). W dodatku autor czasami za bardzo skupia się na rzeczach nieistotnych- przy opisywaniu Wing Commander 3 przez pół strony pisze o aktorce porno, która wystąpiła w grze, co właściwie nie wnosiło nic do historii branży, nie jest ważne, a zabiera pół strony, które możnaby poświęcić na istotne wątki.

Garbaty-Aniol11 | 2013-09-08
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobrze że powstają książki o tej tematyce. Gry w szerokim pojęciu, są w ostatnim okresie bardzo wpływowym medium i było by nie sprawiedliwe traktować je po macoszemu. Ważne że są w Polsce pasjonaci którzy potrafią pisać o tym temacie.
Największą bolączką opracowania w mojej ocenie jest przede wszystkim brak kolorowych fotografii w wysokiej rozdzielczości, co może utrudniać skojarzenia opisywanych tytułów z ich wizualizacją.
Trzeba jednak Panu Mańkowskiemu jak również Panu Gonciarzowi ( Wybuchające Beczki) pogratulować jako polskim pionierom opisującym tak bogaty świat jakim są gry wideo.

Michał Wojtacha | 2016-04-07
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Kupiłem kiedyś na po przychylnej cenie 8zł. I jak na tą cenę to super, za książkę o takiej grubości, popularną musiałbym wydać z 40zł. Ale oceniając bez pryzmatu ceny, to oczekiwałem że będzie swoiste kompendium powstawania mediów jakimi są gry komputerowe. Widać że autor starał się bardzo, ale niestety każdy inaczej postrzega tę branżę i ważne było by przedstawiać wszystkie ważne wydarzenia, a nie tylko te uznane prze autora za najważniejsze. Styl odpowiada bardziej wypowiedzi w gazecie o grach za 5zł, anie książce. Często wydaje nam się że w końcu autor jest na dobrych torach i nagle ni stąd ni zowąd myśl się kończy. Sprawia to że książka jest bardzo chaotyczna i gdybym dał komuś tą książkę do ocenienia po jednej stronie i każdemu dałbym inną to jedni uznaliby że jest to dobra książka, a drudzy że nie wiedzą jakim cudem ktoś to wydał. I tych drugich było by zdecydowanie więcej.

| 2012-12-13

Tę książkę przeczytałam błyskawicznie i mogę polecić ją wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu interesują się grami komputerowymi. Nie znam osoby, która nie miała w dzieciństwie konsoli Pegasus, nie kojarzyła wąsatego hydraulika Mario i automatów do gier z Pacmanem czy Street Fighterem. Książka ta jest ciekawa, gdyż przedstawia rozwój elektronicznej rozrywki na przestrzeni lat i ukazuje gry jako medium obecne w życiu nie tylko hardcorowych graczy. Znajdziemy tu trochę ciekawostek o Stevie Jobsie, Billu Gatesie, grze The Sims- najpopularniejszej opowieści o wirtualnych ludziach i wiele wiele więcej. Wadą tej publikacji jest to, że fotografie w niej zawarte są czarno-białe i skąpo dawkowane. Poza tym niektóre tematy zostały potraktowane dość pobieżnie. Książka jest jednak napisana w przystępny sposób i czyta się ją z zainteresowaniem.

Robert | 2015-12-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Wciągająca lektura dla wszystkich którzy zaczynali od sprzętów Atari/Commodore/Spectrum. Przyjemnie jest powspominać i znaleźć informacje/ciekawostki o których w tamtych pozbawionych Internetu czasach nie mieliśmy pojęcia.

Yardash | 2015-03-23
Przeczytana: 21 marca 2015

Co tu dużo gadać - pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier wideo. Pozycja, zgodnie ze swoim podtytułem, prezentuje dokładną historię elektronicznej rozrywki, od jej prapoczątków, prezentując najważniejsze osoby w branży, najważniejsze firmy i najważniejsze gry, ze szczególnym uwzględnieniem tych uważanych za kamienie milowe. Tematycznie to książka-unikat, można rzec. We mnie wzbudziła miłe wspomnienia i chęć uruchomienia emulatora nieśmiertelnego C64 ;)

Niestety nie obyło się bez wad. Po pierwsze, w książce można uświadczyć wiele literówek i parę źle sformułowanych zdań (bardziej w sensie nie poprawionych, niż źle napisanych), świadczących o nie najlepszej uwadze korekty. Nie jest to notoryczne, ale na tyle częste, że potrafi zdenerwować czytelnika. Po drugie, zdarzają się jakieś 2-3 tłumaczenia krótkich cytatów z gier lub związanych z branżą zwrotów, przełożonych przez autora, które to tłumaczenia każą się zastanowić nad jego znajomością angielskiego (np. według autora zwrot...

Damian | 2013-04-10
Przeczytana: 2013 rok

Dobra, ale nie bardzo, pozycja. Na plus zasługuje przede wszystkim sam autor, pomysł napisania tego typu książki po polsku był świetny. W zasadzie to pierwsza (w zasadzie druga, ale kto pamięta pierwszą?!), taka książka w Polsce. Niestety, ale ma też wady: widać, że nie jest to tekst naukowy, ani nawet pseudonaukowy. Nie ma żadnych typologii, chronologia też bywa mocno pomieszana. Co więcej, brakuje kilku istotnych kamieni milowych branży rozrywkowej (czy w tym tytule wspomina się choćby słowem o Diablo, Morrowind?).

Ogólnie trzeba przeczytać...jeśli ktoś interesuje się grami komputerowymi na poziomie nieco wyższym niż przeciętego konsumenta tego medium.

Pablo | 2012-05-01
Przeczytana: 08 maja 2012

Książka dobra - mimo wszystko sądzę, ze jeżeli opisuje się historię gier komputerowych, to raczej powinno się zawrzeć więcej obrazków. Ponadto brakuje jakiejkolwiek typologii, nawet tej najbanalniejszej, jak podział na generacje. Jest dość chaotyczna, ale mimo wszystko czyta się całkiem sprawnie. Historia gier - moim zdaniem - została całkiem zgrabnie przedstawiona.