Jaskinia hałasu

Wydawnictwo: Kagra
978-83-6378-500-0
muzyka

"Jaskinia hałasu" Wojciecha Lisa i Tomasza Godlewskiego zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że jest pierwszą monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z "gęstym" opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zine`ami, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną - wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury. - dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca, publicysta "Polityki").

źródło opisu: http://www.merlin.com.pl

źródło okładki: http://www.kagra.com.pl/?p=productsMore&iProduct=63

Zydel | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Mus dla fanów metalu!
Jako uczestnik wydarzeń wspominanych w książce, podczas lektury przeżyłem bardzo sentymentalną i wzruszającą podróż w czasie.
Dziękuję autorom.
poZDRÓWKO wszystkich zainteresowanych tematyką ];->
AVE

Krystian Ozon | 2017-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2017

"Jaskinia hałasu" to książka bazująca w dużej mierze na nostalgii. Na tęsknocie za dawnymi czasami, gdy jej bohaterowie - współtwórcy “metalowego podziemia” lat 80 byli piękni i młodzi. To wielki plus tej książki, ale jednocześnie jej pięta achillesowa.

[...]

To pierwsza tak rozległa monografia dotycząca rodzimej sceny metalowej. Twórcy podjęli się pionierskiego i karkołomnego zadania. Mimo całego szacunku do wykonanej pracy, ogromnej przyjemności czytania "Jaskinia hałasu" pozostawiła spory niedosyt i wrażenie niewykorzystanego potencjału.

Cała recenzja dostępna pod adresem: http://onlygoodmusic.pl/artykuly/jaskinia-halasu

Arek | 2013-06-01
Przeczytana: maj 2013

Po przeczytaniu tej pozycji pozostaje tylko żałować, że nie urodziłem się te kilka lat wcześniej i nie uczestniczyłem w życiu undergroundu od jego zarania.

Travis_Bickle | 2012-10-11

Kolejny raz nakładem poznańskiego wydawnictwa Kagra ukazała się niezwykle ważna książka. Po tłumaczeniach takich przełomowych, zachodnich opracowań jak „Wybierając Śmierć” Alberta Mudriana, „Władcy Chaosu” Michaela Moynihana i Didrika Soderlinda czy „Szwedzki Death Metal” Daniela Ekerotha, przyszedł wreszcie czas na poważną publikację dotyczącą polskiej ekstremy. Autorzy z powodzeniem podjęli wyzwanie spisania i uporządkowania początków sceny podziemnej w kraju. Książka dogłębnie opisuje genezę metalowego undergroundu nad Wisłą, wskazuje najbardziej znaczące zespoły, pierwsze wydawnictwa, a także prasę podziemną czy po prostu realia społeczno-polityczne, w jakich w Polsce rodziły się diabelskie dźwięki heavy, thrash, death, black metalu czy grindcore’a...

Całą recenzję przeczytaj na stronie: