Kult. Biała księga czyli wszystko o wszystkich piosenkach

Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Kosmos Kosmos
978-83-926991-2-5
kult, polski zespół, muzyka
muzyka
espeja

Inne wydania

KULT jest bezsprzecznie jednym z największych polskich zespołów, który w ciągu 27 lat, zyskał sobie nie tylko olbrzymie rzesze fanów, ale zarazem uznanie krytyków. Kazik Staszewski, niejednokrotnie zaskakuje niekonwencjonalnymi tekstami. Mimo to pozostaje autorytetem zarówno młodzieży jak i dorosłych. "KULT.BIAŁA KSIĘGA" to nie tylko oficjalna książka opowiadająca historię każdej piosenki...

"KULT.BIAŁA KSIĘGA" to nie tylko oficjalna książka opowiadająca historię każdej piosenki jednego z największych polskich zespołów, ale zarazem wysokiej klasy album, prezentujący niespełna tysiąc zdjęć, z których większość nie była nigdy dotąd publikowana.

Wiesław Weiss przez bardzo długi czas zbierał materiały robiąc wnikliwe wywiady ze wszystkimi osobami, które kiedykolwiek były związane z zespołem. Zawartość każdej płyty analizowana jest, więc, w różnych ujęciach, poprzez pryzmat osób z nią związanych. To pozwala uzyskać czytelnikowi niepowtarzalny, wielowymiarowy, obraz historii KULTU.

Ogrom nowych informacji, przeplecionych faktami, ciekawymi anegdotami i mnóstwem zdjęć, niezwykle przybliżają postać charyzmatycznego Kazika, jak i innych, zarówno obecnych jak i byłych członków zespołu. Ciekawa szata graficzna, jak i wysoka jakość wydania sprawią natomiast, że pozycja ta oprócz swojej unikatowej zawartości będzie stanowiła wyjątkowy element każdej biblioteczki.

Samson Miodek | 2014-01-29

Almanach Kultu !

Kopalnia wiedzy o moim ukochanym zespole, ale co najważniejsze, wszystko jest podane jak najciekawiej dla odbiorcy, wyśmienite anegdoty, wiele odpowiedzi na nurtujące mnie kiedyś pytania(i po co ci to było Banan ?!;), na pewno do niej wrócę.

astaldohil | 2015-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Żelazna pozycja, jeśli chodzi o fanów "zespołu młodzieżowego" ;) KULT i tychże specjalnie chyba zachęcać nie trzeba - tą książkę z pozycji wielbiciela grupy po prostu należy przeczytać! Sam, zaliczając się nieskromnie do tej grupy osób, przyznać muszę iż jestem niepomiernie zaskoczony, jak niewiele o KULCIE wiedziałem i jakże często moje interpretacje tekstów Kazika rozmijały się z prawdziwymi inspiracjami autora. Sam sposób postrzegania zespołu zmienił się u mnie kompletnie i, w niektórych fragmentach, rzeczy objawiane piórem Pana Weissa (a spisane z wypowiedzi samych artystów), doprowadzały do swoistego spadku szacunku dla jego liderów (o czym za chwilę), by później jednak zaakceptować fakt, iż za zewnętrznymi twarzami idoli kryją się ludzie z krwi i kości, ze wszystkim przypisanymi gatunkowi ludzkiemu wadami i zaletami.

Książka odsłania nie tylko kulisy powstawania poszczególnych piosenek i albumów zespołu KULT a pozwala też zyskać szersze pojęcie odnośnie tego, w jaki sposób...

Artur | 2014-09-27
Przeczytana: 2011 rok

W swojej kategorii jest to po prostu arcydzieło. Oczywiście można doszukiwać się wad w wielkości/grubości/ciężkości tej książki, ale historia Kultu opowiedziana przez pryzmat wszystkich jego piosenek (rzecz jasna, poza najnowszymi) jest w stanie uzmysłowić każdemu, dlaczego jest to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Obowiązkowa dla fanów. Godna polecenia temu, kto choć raz nucił pod nosem chociażby "Baranka" czy "Gdy nie ma dzieci"

alternatywnablondyna | 2017-01-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Ciężko powiedzieć o tej pozycji, że jest przeczytana. To jedna z tych książek, do których wraca się dość często i zawsze można odkryć coś nowego.
W Kulcie zakochałam się jako 11-12-letnia dziewczynka. Przez ten czas w mojej głowie zrodziło się wiele pytań, na które znalazłam odpowiedź właśnie tu.
Fenomenalne połączenie historii zespołu z historiami tekstów oraz wspomnieniami członków.

Michał Wasek | 2017-02-10

Dla mnie, jako wielkiego fana Kultu, jest to książka rewelacyjna. Każda z piosenek zespołu jest opisana pod kątem powstania. Do tego bardzo dokładnie opisana historia zespołu. Bardzo dużo zdjęć.
Teraz tylko czekam na Białą księgę Kazika :)

PilAr | 2013-01-08
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Ma jedną wadę: jest za ciężka i w związku z tym nie da jej się czytać w pozycji wygodnej ;-). No i jest tak obszerna, że chyba wiecznie będzie miała status "teraz czytam" :-)

blazejdaw | 2015-04-02

Szacunek dla autora za zgromadzenie takiej ilości informacji, anegdot oraz faktów. Pozycja dla fanów Kultu wręcz obowiązkowa. Osoby, które nie mają dobrej znajomości dyskografii zespołu raczej nie przeczytają książki od deski do deski. Posiadam "budżetowe" wydanie w białej okładce i niestety sporym minusem są zdjęcia w małej ilości oraz słabiutkiej jakości (no ale tego można było się spodziewać).

Kinga | 2011-03-11
Na półkach: Teraz czytam, Muzyka, Ulubione

Wspaniała książka, którą każdy fan tego zespołu powinien posiadsać. wiele cikawych anegdot, historii. Ogromna ilość zdjęć, wiele wypowiedz członków zespołu. Po tę książkę chętnie się sięga.

ajatakanieuczesana | 2015-08-10

Kompendium wiedzy na temat zespołu Kult.
Wszystko sumiennie zebrane i przedstawione w przejrzysty sposób.
Wiele ciekawostek, wiele nowości.
Pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu.

Mateusz Lisik | 2015-02-04

Pozycja obowiązkowa dla każego psychofana tego wycinka twórczości pana Kazimnierza.