Zbieraczka migdałów

Mennulara
8373199128
sensacja, kryminał, thriller, powieść
vertov

Ta wciągająca powieść obyczajowo-detektywistyczna ukazała się we Włoszech w 2002 roku i stała się bestsellerem. Agnello Hornby, Sycylijka żyjąca w Wielkiej Brytanii, stworzyła w niej bardzo ciekawą postać kobiecą - Mennularę; hardą, ciętą, sprytną i upartą Sycylijkę, która od lat pozostawała na usługach bardzo szacownej rodziny Alfallipów, w praktyce zarządzając całym ich majątkiem. 23 września 1963 roku spadkobiercy rodu z ulgą przyjmują wieść o śmierci apodyktycznej służącej i liczą na duży spadek po niej, Mennulara była bowiem tak dominująca w zarządzaniu finansami, że oni sami przestali się orientować w sytuacji. Jednak zamiast testamentu zmarła pozostawia im list, w którym wyznacza godzinę i datę swojego pogrzebu, co do słowa dyktuje tekst nekrologu, a także żąda od nich, aby byli na pogrzebie obecni. Zaznacza też, że jeśli co do słowa wykonają to, czego od nich oczekuje, będą bogaci. Oczywiście Alfallipowie są zbyt dumni i głupi, by rozwiesić nekrologi własnej służącej po całym miasteczku i to w takiej formie, jakiej ona sobie bezczelnie zażyczyła. Nie podążają za jej instrukcjami, za to obsesyjnie poszukują ukrytego, ich zdaniem, spadku. Na pogrzebie Mennulary pojawia się natomiast głowa sycylijskiej mafii, a Alfallipowie wkrótce dostają od zmarłej Mennulary kolejne listy...

Małomiasteczkowa atmosfera Sycylii lat sześćdziesiątych, z całą galerią barwnych postaci i wyśmienitym sytuacyjnym poczuciem humoru, dopełniają i tak trzymającą w napięciu akcję.

[Wydawnictwo Muza, 2006]

Kaklucha | 2013-05-07
Przeczytana: 06 maja 2013

Bardzo dobra, lekka lektura na wiosenne lub letnie popołudnie. Lektura lekka, ale raczej nie z kategorii "czytadło". Właściwie trudno napisać coś konkretnego, w taki sposób aby uniknąć spoilerów. W sycylijskim małym miasteczku umiera służąca w średnim wieku, zostawia dość dziwną instrukcję dla swoich "państwa", którzy oczywiście nie do końca (na początku) ją wypełniają. I potem, krok po kroku, akcja się rozwija. Równolegle z historią poszukiwania testamentu, na podstawie wspomnień mieszkańców miasteczka, poznajemy historię służącej. Można by na podstawie tej książki zrobić co najmniej dwa filmy - wielogodzinny barwny fresk w stylu Sergio Leone i komedię w stylu czeskim ;-).

jossie | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lipca 2014

Ta powieść bardzo mi się spodobała z kilku względów:
* ciekawy sposób pisania i tytuły rozdziałów zdradzające szczegóły
* krótkie rozdziały dzięki czemu działo się dużo i szybko
* intrygująca sylwetka głównej bohaterki
* głupota, skąpstwo,pycha niektórych pobocznych bohaterów, co nie raz odniosłabym również do naszych realiów
* Stopniowo wychodząca tajemnica

Jedynym minusem jest koniec, bo spodziewałam się czegoś innego, czegoś mocniejszego (?) Sama nie wiem w jaki sposób inaczej można by to było zakończyć, ale historia pozytywnie mnie zaskoczyła.

Gra_ce | 2012-01-21
Przeczytana: 2008 rok

Mocną stroną opowieści jest jej bohaterka, służąca pewnej rodziny właskiej, która okazuje się być owej rodziny kręgosłupem. Historia, w której człowiek i jego "duch" przekracza status społeczny pod którego szyldem przyszło mu wieść swoje życie.

Magdalena | 2013-06-25

Próbowałam już 3 razy tą książkę przeczytać, jednakże nie umiem przez nią przebrnąć.

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 20 marca 2014

Lekka, ale wciągająca opowieść. Na lato bardziej ;)

holly25 | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

zagmatwana na początku, ale mimo wszystko bardzo dobra książka :)

Morgana1976 | 2012-11-06

2007