Zbieraczka migdałów

Mennulara
8373199128
sensacja, kryminał, thriller, powieść
vertov

Ta wciągająca powieść obyczajowo-detektywistyczna ukazała się we Włoszech w 2002 roku i stała się bestsellerem. Agnello Hornby, Sycylijka żyjąca w Wielkiej Brytanii, stworzyła w niej bardzo ciekawą postać kobiecą - Mennularę; hardą, ciętą, sprytną i upartą Sycylijkę, która od lat pozostawała na usługach bardzo szacownej rodziny Alfallipów, w praktyce zarządzając całym ich majątkiem. 23 września 1963 roku spadkobiercy rodu z ulgą przyjmują wieść o śmierci apodyktycznej służącej i liczą na duży spadek po niej, Mennulara była bowiem tak dominująca w zarządzaniu finansami, że oni sami przestali się orientować w sytuacji. Jednak zamiast testamentu zmarła pozostawia im list, w którym wyznacza godzinę i datę swojego pogrzebu, co do słowa dyktuje tekst nekrologu, a także żąda od nich, aby byli na pogrzebie obecni. Zaznacza też, że jeśli co do słowa wykonają to, czego od nich oczekuje, będą bogaci. Oczywiście Alfallipowie są zbyt dumni i głupi, by rozwiesić nekrologi własnej służącej po całym miasteczku i to w takiej formie, jakiej ona sobie bezczelnie zażyczyła. Nie podążają za jej instrukcjami, za to obsesyjnie poszukują ukrytego, ich zdaniem, spadku. Na pogrzebie Mennulary pojawia się natomiast głowa sycylijskiej mafii, a Alfallipowie wkrótce dostają od zmarłej Mennulary kolejne listy...

Małomiasteczkowa atmosfera Sycylii lat sześćdziesiątych, z całą galerią barwnych postaci i wyśmienitym sytuacyjnym poczuciem humoru, dopełniają i tak trzymającą w napięciu akcję.

[Wydawnictwo Muza, 2006]

CzarneEspresso | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, 2017

Jest rok 1963 i właśnie umarła wieloletnia służąca, właściwie też administratorka sycylijskiej rodziny Alfallippe – Maria Rosalia Inzerillo, zwana Mennularą . Pomimo pewnej niechęci ze strony dorosłych dzieci państwa, które uważały, że ich okradała, była ostoją rodziny. Tak naprawdę, bez niej ich majątek dawno by stopniał, a zadłużenie doprowadziłoby Alfallipów do ruiny. Naiwet po swej śmierci zarządza rodziną, której służyła. Zostawia instrukcje, których ścisłe wykonanie miało spowodować, że rodzina dostanie spadek. Jednak niechęć państwa do słuchania „sługi” oraz ich upór i pycha sprawiły, że nie stosują się do poleceń Mennulary. Spadek zdaje się oddalać, jednak rodzina jest chciwa i nie daje za wygraną. Również w miasteczku wrze od plotek. Jedni nazywali Mennύ świętą, inni ją przeklinali. Kim naprawdę była ta z pozoru prosta kobieta, która nikogo nie pozostawiła obojętnym? Kim była kobieta, na której pogrzebie pojawił się sam szef mafii?

Simonetta Angello Hornby stworzyła...

Kaklucha | 2013-05-07
Przeczytana: 06 maja 2013

Bardzo dobra, lekka lektura na wiosenne lub letnie popołudnie. Lektura lekka, ale raczej nie z kategorii "czytadło". Właściwie trudno napisać coś konkretnego, w taki sposób aby uniknąć spoilerów. W sycylijskim małym miasteczku umiera służąca w średnim wieku, zostawia dość dziwną instrukcję dla swoich "państwa", którzy oczywiście nie do końca (na początku) ją wypełniają. I potem, krok po kroku, akcja się rozwija. Równolegle z historią poszukiwania testamentu, na podstawie wspomnień mieszkańców miasteczka, poznajemy historię służącej. Można by na podstawie tej książki zrobić co najmniej dwa filmy - wielogodzinny barwny fresk w stylu Sergio Leone i komedię w stylu czeskim ;-).

jossie | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 lipca 2014

Ta powieść bardzo mi się spodobała z kilku względów:
* ciekawy sposób pisania i tytuły rozdziałów zdradzające szczegóły
* krótkie rozdziały dzięki czemu działo się dużo i szybko
* intrygująca sylwetka głównej bohaterki
* głupota, skąpstwo,pycha niektórych pobocznych bohaterów, co nie raz odniosłabym również do naszych realiów
* Stopniowo wychodząca tajemnica

Jedynym minusem jest koniec, bo spodziewałam się czegoś innego, czegoś mocniejszego (?) Sama nie wiem w jaki sposób inaczej można by to było zakończyć, ale historia pozytywnie mnie zaskoczyła.

Gra_ce | 2012-01-21
Przeczytana: 2008 rok

Mocną stroną opowieści jest jej bohaterka, służąca pewnej rodziny właskiej, która okazuje się być owej rodziny kręgosłupem. Historia, w której człowiek i jego "duch" przekracza status społeczny pod którego szyldem przyszło mu wieść swoje życie.

Magdalena | 2013-06-25

Próbowałam już 3 razy tą książkę przeczytać, jednakże nie umiem przez nią przebrnąć.

holly25 | 2014-05-15
Przeczytana: 14 maja 2014

zagmatwana na początku, ale mimo wszystko bardzo dobra książka :)

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 20 marca 2014

Lekka, ale wciągająca opowieść. Na lato bardziej ;)

Morgana1976 | 2012-11-06

2007