Zugzwang

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Zugzwang
978-83-08-04298-4
literatura irlandzka

Thriller polityczny z wątkiem psychologicznym, miłosną intrygą i turniejem szachowym w tle. Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny...

Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny psychoanalityk Otto Spethmann, jego córka Katarzyna, inspektor Lychev oraz pacjenci doktora - wybitny szachista Rozental i przedstawicielka petersburskiej socjety Anna Pietrowna. Zaczątkiem akcji jest zaś morderstwo Yestrebowa, powiązanego z miejscową siatką terrorystyczną…

Użyte w tytule powieści słowo "zugzwang" to zaczerpnięty z języka niemieckiego termin szachowy, oznaczający sytuację bez wyjścia, gdy gracz zostaje zmuszony przez przeciwnika do ruchu, którego nie wykonałby w innych okolicznościach.

źródło opisu: nota wydawcy

allison | 2016-04-21
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Zapowiadało się znakomicie i muszę przyznać, że pierwsza połowa powieści jest ciekawa. Tym większe rozczarowanie budzi w czytelniku dalsza część.
Podobnie rzecz ma się z zakończeniem - wydawać by się mogło, że misternie utkana intryga okaże się literackim majstersztykiem, jednak finał zawodzi swoją oczywistością.

"Zugzwang" łączy elementy różnych typów powieści: sensacyjnej, szpiegowskiej, obyczajowej, historycznej oraz romansu. I może tu tkwi błąd - co za dużo, to niezdrowo. Autor najzwyczajniej w świecie nie udźwignął ciężaru odpowiedzialności za wątki, które stworzył w pierwszej połowie, gdyż rozmydlają się one potem, pozostawiając niedosyt i czytelnicze rozgoryczenie.
Fatalne, beznadziejne są też opisy scen łóżkowych, jakby autor nie mógł się zdecydować, czy ma być lirycznie, czy realistycznie.

Powieść ma też, oczywiście, plusy i dlatego przyznałam jej pięć gwiazdek. Oprócz wspomnianej interesującej pierwszej połowy wymienić trzeba klimat carskiej Rosji z początku XX...

anawa004 | 2012-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Jestem trochę rozczarowana. Kocham rosyjskie klimaty, których tutaj niestety nie czułam, mimo tego, że akcja toczy się w Petersburgu z roku 1914. Nie oddaje kompletnie tamtego okresu - okresu niepokoju, niepewności, rozczarowania rządami cara Mikołaja II. Powietrze w tej książce nie pachnie Rosją. Niestety. Bardziej Warszawą z czasów PRL-u. Atmosfera z "Prowokatora" z B.Lindą - przesiąknięta jest tamtym czasem i na to czekałam. No cóż... Mimo wszystko czyta się szybko, gwiazdka na "dobre" książce tylko za to, że autor starał się przygotować do jej napisania, na co wskazuje liczna bibliografia wskazana na końcu. I za okładkę.

Alicja | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Leningrad okresu przedrewolucyjnego. Nikt nie jest tym, za kogo sie podaje. Ciekawa intryga i sprawne pióro.

Aska96 | 2011-05-12
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2011

Dla tych, których interesuje polityka w Rosji (XX wiek). Spodziewałam się czegoś lepszego. Tylko niektóre momenty doprawdy zapierają dech w piersiach.

Justyna | 2011-04-15
Przeczytana: 30 marca 2010

Książka "ciężka". Swego rodzaju thriller po brzegi przepełniony politycyzmem. Tylko dla tych, którzy interesują się historią Rosji początku XX wieku.

zaba | 2016-04-26
kina | 2015-11-05