Mitomanka

The Pretender
8372008914
samobójstwo, amnezja,
inga

Niedoszła samobójczyni, cierpiąca na amnezję, trafiła do szpitala psychiatrycznego. Dopiero po dwóch latach milczenia wyjawia, że jest księżniczką Anastazją. W tym przekonaniu ona - a poniekąd także jej otoczenie - żyła przez sześćdziesiąt lat. Wykonane po jej śmierci w 1984 roku badania DNA wykazały mistyfikację. Autorka zrekonstruowała niezwykłe i tragiczne losy domniemanej Anastazji - Polki, Franciszki Szanckowskiej.

Kuba Guzik | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Cóż to za dziwna książka. Niby o znanej Annie Anderson, kobiecie podającej się za Anastazję Romanow (tak, Tę Anastazję), znanej również jako polka, Franciszka Szanckowska , bo tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko.
Ta książka skupia się właśnie na jej życiu przed próbą samobójczą i trafieniem do szpitala gdzie zaczęła się za Anastazję podawać.

Mimo, że lubię czasami przeczytać biografię fabularyzowaną to jednak ta nie jest zbyt ciekawa, na dodatek nie ma w niej żadnych źródeł ani bibliografii skąd autorka brała informacje, przez co nie wiem czy można tej książce do końca ufać czy to nie jest zwykła wymyślona fikcja oparta na kilku faktach, a reszta została dopowiedziana "jak to mogło być".
To już wolę chyba grube nudne biografię z tysiącami dat, gdzie wiem, że znajdę pełną bibliografie z których autor korzysta niż taką gdzie nie wiadomo nic właściwie.

Marta | 2011-10-08

Niesamowita, czytałam ją jeszcze w liceum, porwała mnie niesamowicie, wciągnęła w inny świat. Byłam wtedy na etapie "dziewcząt z Nowolipek" i mogę powiedzieć z czystym sercem, że te książki można postawić obok siebie na pólce :)

sabuszka | 2012-12-12

Historia rzekomej księżniczki Anastazji, cudem ponoć uratowanej z pogromu rodziny carskiej.

W roku 1920 do szpitala psychiatrycznego trafia z amnezją dziewczyna wyłowiona z kanału. Przez dwa lata milczy, po czym w akcie desperacji wyjawia, że jest Anastazją. Od tej pory zarówno ona jak i jej otoczenie żyją w takim przeświadczeniu.

Autorka książki pięknie przedstawia w jaki sposób nasz mózg potrafi selekcjonować, wypierać i przetwarzać wiadomości na nasz własny użytek. Historia rzekomej Anastazji, a tak naprawdę Polki - Franciszki Szanckowskiej - pokazuje, jak wiele miała z księżniczką wspólnego i w jaki dziwny sposób łączyły się ich losy. Życie doświadczyło Franciszkę w sposób, dzięki któremu z łatwością przyszło jej wyprzeć niektóre wspomnienia, inne zmodyfikować i w końcu samej uwierzyć, że jest cudem ocaloną księżniczką. Naprawdę warto przeczytać.

sinnatag | 2015-09-24
Przeczytana: lipiec 2010