Mitomanka

Okładka książki Mitomanka Mary Morrissy
Okładka książki Mitomanka
Mary Morrissy Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria biografia, autobiografia, pamiętnik
Galeria
The Pretender
Muza
2001-01-01
2001-01-01
8372008914
Zbigniew Batko
samobójstwo amnezja

Bardzo przyjemne zaskoczenie. Oczekiwałam tylko próby przybliżenia przypadku zaburzonej tożsamości oraz sposobu powstawania nowych mitów czy tworzenia nowych wersji historii. A dostałam znacznie więcej. Pierwsza część z USA rok 1978 to pokazanie że w tworzeniu fikcji dużą rolę odgrywają osoby towarzyszące i ich własne potrzeby. Druga część Berlin 1922 i ciekawe realia szpitala psychiatrycznego i kolejna osoba współtworząca mit Anastazji. Trzecia część Berlin 1914 to bardzo dobrze przedstawione tło obyczajowo- historyczne i rosnące odizolowanie . Ostatnia to dzieciństwo Franciszki na wsi polskiej zaboru pruskiego i zderzenie nadwrażliwego dziecka z niesprzyjającymi realiami. Dla mnie w przypadku tej książki nie są tak ważne konkretne fakty czy ich potwierdzenie. Bo to nie jest biografia, ale świetnie zilustrowana teza , że każda tożsamość a więc i zaburzona tożsamość buduje się z pojedynczych konkretnych przeżyć, epizodów, braków i emocji.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo ciekawa, zbeletryzowana biografia Franciszki Szanckowskiej, znanej światu lepiej jako Anna Anderson - fałszywa Wielka Księżna Anastazja. Dla wszystkich zainteresowanych ostatnimi Romanowami, a także realiami życia w naszej części Europy po Wielkiej Wojnie.

Cóż to za dziwna książka. Niby o znanej Annie Anderson, kobiecie podającej się za Anastazję Romanow (tak, Tę Anastazję),znanej również jako polka, Franciszka Szanckowska , bo tak brzmi jej prawdziwe imię i nazwisko.
Ta książka skupia się właśnie na jej życiu przed próbą samobójczą i trafieniem do szpitala gdzie zaczęła się za Anastazję podawać.

Mimo, że lubię czasami przeczytać biografię fabularyzowaną to jednak ta nie jest zbyt ciekawa, na dodatek nie ma w niej żadnych źródeł ani bibliografii skąd autorka brała informacje, przez co nie wiem czy można tej książce do końca ufać czy to nie jest zwykła wymyślona fikcja oparta na kilku faktach, a reszta została dopowiedziana "jak to mogło być".
To już wolę chyba grube nudne biografię z tysiącami dat, gdzie wiem, że znajdę pełną bibliografie z których autor korzysta niż taką gdzie nie wiadomo nic właściwie.

Mimo, że lubię czasami...

Historia rzekomej księżniczki Anastazji, cudem ponoć uratowanej z pogromu rodziny carskiej.

W roku 1920 do szpitala psychiatrycznego trafia z amnezją dziewczyna wyłowiona z kanału. Przez dwa lata milczy, po czym w akcie desperacji wyjawia, że jest Anastazją. Od tej pory zarówno ona jak i jej otoczenie żyją w takim przeświadczeniu.

Autorka książki pięknie przedstawia w jaki sposób nasz mózg potrafi selekcjonować, wypierać i przetwarzać wiadomości na nasz własny użytek. Historia rzekomej Anastazji, a tak naprawdę Polki - Franciszki Szanckowskiej - pokazuje, jak wiele miała z księżniczką wspólnego i w jaki dziwny sposób łączyły się ich losy. Życie doświadczyło Franciszkę w sposób, dzięki któremu z łatwością przyszło jej wyprzeć niektóre wspomnienia, inne zmodyfikować i w końcu samej uwierzyć, że jest cudem ocaloną księżniczką. Naprawdę warto przeczytać.

Autorka książki pięknie przedstawia w...

Niesamowita, czytałam ją jeszcze w liceum, porwała mnie niesamowicie, wciągnęła w inny świat. Byłam wtedy na etapie "dziewcząt z Nowolipek" i mogę powiedzieć z czystym sercem, że te książki można postawić obok siebie na pólce :)

Przeczytana po latach, nadal zachwyca.

Przeczytana po latach, nadal zachwyca.

Historia fascynująca, ciekawa, wciągająca narracja - zarówno język, jak i sposób prowadzenia fabuły. W sumie jedyna rzecz, która mi bardzo przeszkadza - brak bibliografii, czy źródeł, z których korzystała autorka.

• Romanowowie
  • Romanov