Kobieca Agencja Detektywistyczna Nr 1

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The No. 1 Ladies' Detective Agency
Kobieca, agencja, detektywistyczna

Inne wydania

Jak rozkochać cały świat w Afryce i pewnej Afrykance? To proste. Wystarczy napisać książkę o uroczej Precious Ramotswe (to nie żart ! Ona naprawdę ma tak na imię), mieszkance Botswany, która postanawia zostać prywatnym detektywem. A ponieważ jest osobą o silnym charakterze tak też się staje. Zakłada Kobiecą Agencję Detektywistyczną Numer 1 i zaopatrzona w poradnik prywatnego detektywa przystępuje do działania. Taka kariera zawodowa w takim kraju? Hm...Może być ciekawie. Alexander McCall Smith, wymyślając postać mmy Ramotswe nawet w najśmielszych marzeniach nie mógł podejrzewać, że podbije ona serca czytelników na całym świecie. Na początku miała to być jedna powieść, ale jej ogromna popularność skłoniła autora do napisania całej serii, teraz jest już pięć tomów. Co jest największą siłą tych kryminałów? Po pierwsze: sama mma Ramotswe - czarująca, ciepła, wyposażona przez naturę w mądrość i obfite kształty i co najważniejsze, intuicję i znajomość ludzkiej natury. Po drugie : Afryka. Jej nieprawdopodobne piękno, różnorodność i egzotyka. Po trzecie wreszcie: sprawy, którymi zajmuje się Precious Ramotswe. Nie są to przestępstwa ciężkiego kalibru; ale i tak przysparzają solidnej pani detektyw sporo pracy: zdradzane żony, podstępni mężowie, krnąbrne córki... Jak mówi nasza bohaterka, zawód prywatnego detektywa jest po to by pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy. I tak właśnie się dzieje.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2013

To dość niezwykła książka. Ma się wrażenie, że historie w niej przedstawione są jedynie pretekstem do snucia zupełnie innej opowieści. To ciepłe teksty o Botswanie, jej mieszkańcach, trudnych wyborach, ciężkim życiu, ale także o dobrym sercu, niesieniu pomocy i naprawianiu zła... Czytając tę książkę czułam się tak, jakby Autor uchylił nieco zasłonę, zza której mogę popatrzeć na zupełnie nieznany świat, który w Jego opowieściach fascynuje, ale niekiedy też przeraża...

Anka | 2012-02-10
Przeczytana: 2006 rok

Wbrew tytułowi bynajmniej nie chodzi tu o rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, ale o poznawanie ludzkiej natury. Scenerią jest Afryka, którą autor zna dobrze (urodził się w Zimbabwe i przez wiele mieszkał w Afryce), a główną bohaterką kobieta w średnim wieku czyli Precious Ramotswe. Mma Ramotswe to jedna z moich ulubionych bohaterek literackich, cenię ją za mądrość życiową, poczucie humoru i dystans do siebie.

Zawsze rzucam się zachłannie na wszystko co wyszło spod pióra Alexandra McCall Smitha (chociaż gdzieś przy piętnastej książce czuję już pewne zmęczenie jego stylem pisania, ale to z pewnością chwilowe). Niezmiennie zachwycam się prostotą i pięknem języka, filozoficznymi rozważaniami napisanymi w zrozumiały sposób oraz barwnymi postaciami, które stworzył. Z książek Smitha promieniuje ciepło i wiara w ludzi, a także zrozumienie dla tych, którzy popełniają błędy. To budujące.
Polecam.

majek | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Całkiem sympatyczna książka, choć napisana w dość szczególny sposób (przynajmniej mam takie wrażenie). Maluje nam obraz ówczesnej Afryki bez upiększeń, fantazjowania, magii. Ot, Afryka, której piękno tkwi pomiędzy prostymi słowami, w urokach niezwykłej dla Europejczyka codzienności.
Sama bohaterka - Precious Ramotswe jest fajną, pełną życia osobą, która mimo pewnych doświadczeń nie załamuje się, a idzie dalej. Nie boi się trudów, tylko pokonuje przeciwności losu.
Ogólnie lektura dobra na wakacyjne leżakowanie, lekka i odświeżająca.

Marta | 2011-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Szybko się czyta ale z nieodpartym wrażeniem, że równie szybko została napisana. Momentami naiwna. Pomysł orginalny, nie spotkałam się wcześniej z niczym podobnym ale nie mam ochoty sięgnać po kontynuację.

malina | 2012-03-01
Przeczytana: październik 2006

Ci, którzy wkładają tę książkę na półkę "Historie detektywistyczne", robią duży błąd. Nie same historie są jej wartością - miejscami naiwne, jak tu ktoś zauważył - ale fantastyczny obraz Afryki i jej mieszkańców. Autor zna ją dobrze (dzieli czas między Afrykę i Szkocję, i pisze o jej mieszkańcach z niezwykłym ciepłem i humorem, dając jednocześnie fascynujący obraz mentalności i kultury mieszkańców. Czyta się lekko, a potem szkoda że już koniec:)
Ale naprawdę rewelacyjne jest wersja audio, w oryginale. Nie pamiętam nazwiska aktorki, która czyta, ale robi to w znakomity sposób, z cudownym akcentem! Absolutnie polecam!

Kasia | 2011-10-12
Przeczytana: 10 października 2011

Polecam jako poprawiacz humoru. Książka wciąga, bo jest ciepła, radosna, pomimo, że nie mówi tylko o szczęśliwym życiu i sukcesach. w życiu mmy Ramotswe wiele jest goryczy i łez, a mimo to zapamiętamy ją jako jedną z najpogodniejszych bohaterek powieści, z jakimi można się zetknąć. Wspaniała lektura na chandrę, napisana i przetłumaczona lekko, z rozmachem. Myślę, że autor pisząc ją bawił się świetnie, tak jak i ja, czytając. Pomimo, że nie jest to literatura wysokich lotów, zawiera elementy, czasem pojedyncze zdania, czasem akapity, a czasem po prostu rozrzucone myśli, które przybliżają nowy punkt widzenia, odwracają perspektywę i przypominają, że myśląc jednotorowo odbieramy sobie radość oglądania różnorodności świata, która niesie niewypowiedziane bogactwo, kolory, uczucia... Polecam:)

Maria | 2011-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 maja 2011

Jestem pod wielkim wrażeniem! Mma Ramotswe, prywatny detektyw z Botswana, zawładnęła moim sercem i umysłem. Wprost nie mogłam oderwać się od tej książki i czytałam ją w każdej wolnej chwili. Co tu dużo mówić, na pewno wypożyczę (lub kupię) następną część! Już nie mogę się doczekać kiedy będę mogła poznać dalsze losy głównej bohaterki, śledzić jej postępowania i, nie zawsze godne damy, maniery.
Czytanie w oryginale to naprawdę rzadka przyjemność.

Izka | 2015-01-08
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Jak dla mnie książka zbyt mało detektywistyczna:) Nie ma rozwiniętej fabuły jednego wydarzenia. Sprawy rozwiązywane przez bohaterkę są jakby krótkim streszczeniem całego wydarzenia. Czyta się jednak lekko i przyjemnie, dobra jako wypełniacz czasu na krótką podróż.

Kamat | 2010-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Raczej nie bardzo dobry kryminał, bo historyjki są bardzo proste i nawet dla niewprawionego czytelnika do rozwiązania. Ale przepięknie pisze o Afryce i jej ludziach, z uczuciem, znawstwem, miłością. Aż chce się tam pojechać :)

Olga Antolak | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Ciepłe, zabawne, wzruszające i refleksyjne historie lekko kryminalne :)