Urodziny

Wydawnictwo: Rebis

Magnat finansowy na miarę Onassisa dożywa swoich ostatnich dni. Kiedy dowiaduje się, że jego córka będzie miała dziecko z nieaprobowanym przez niego mężczyzną, wydaje dla niej huczne przyjęcie urodzinowe. Podstępnie planuje jednak by nakłonić ją do dokonania aborcji. Sprowadzony na wyspę rodzinny le

| 2014-09-25

Książka, której autor nie ma, niestety, nic ważnego do powiedzenia. I to jest jej największa wada.
Język utworu nie jest najgorszy, czyta się dobrze. Cóż z tego, jeśli czytając mam wrażenie straty czasu. Śledziłem losy bohaterów, członków bogatej rodziny, obserwowałem jak główny bohater do bogactwa dochodzi, potem czytałem o intrydze jaką szykuje. I nic to nie wnosiło, nie znalazłem żadnego przesłania, żadnej wartości dodanej. Nie znalazłem też emocji.
Może gdyby fabuła była bardziej wciągająca lub któraś z postaci bardziej przekonywująca. Wtedy nie szukałbym wartości tylko z wypiekami na twarzy śledził akcję i płakał nad losami nieszczęśliwej córki bogacza. A tak ...
Przeczytałem do końca. Bo już zacząłem. Odkładam na półkę.
Polecam tylko wtedy, gdy stoimy na peronie przed długą, długą podróżą a ostatni kiosk z gazetami i podręcznymi książkami już zamknięty.

Agnieszka | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Największą wadą tej książki jest to, że nazajutrz po jej przeczytaniu można zapomnieć o czym była. Czyta się ją wcale dobrze, ma melancholijny i prosty rytm przypowieści, poucza nas że pieniądze szczęścia nie dają. Ale brakuje "Urodzinom" ciężaru, jakiegokolwiek drugiego dna.

Najlepszy jest portret rodziców głównego bohatera, pomysł, że na świecie może zabraknąć książek i cytat z Marka Aureliusza: "Celem życia nie jest znalezienie się po stronie większości, lecz unikanie znalezienia się pośród obłąkanych".

Aanika | 2016-03-30
Przeczytana: 20 marca 2016

"Urodziny"...
Jesli juz zaczne czytac ksiazke, to musze ja ukonczyc..tak bylo w przypadku "Urodzin".
Dziwna ksiazka, jednyne interesujace to fakt, iz autor poruszyl problematyke samotnosci. Bogactwo moze ulatwia nieslychanie zycie, ale nie lagodzi bolu osamotnienia. Tak wlasnie bylo z bohaterem ksiazki, ktory mogl kupic sobie wszystko i kazdego, ale pozostal przez cale zycie nieszczesliwym samotnikiem.

bocian-fajtłapa | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Pięć gwiazdek dla tej książki to duży ukłon w stronę autora. Nużąca fabuła, przygnębiające zakończenie, ciągłe retrospekcje, które irytują, a często nic nie wnoszą do głównego wątku. Książka nie porywa i zupełnie nie mieści się w granicach mojego gustu literackiego. Jednakże nie należy też do tych najgorszych. Jeśli polubi ktoś styl pisarza, na pewno odnajdzie w niej kilka smutnych prawd o człowieku, którym rządzi pieniądz wznosząc go na szczyt bogactwa, a staczając go na dno człowieczeństwa, a także skazując na potworną samotność.

Alicja | 2014-03-14

Pokręcona historia pokręconej rodziny. Wkurzali mnie wszyscy bohaterowie. Nie sposób polubić któregokolwiek z nich. Czyta się dobrze, szybko. Parę nieoczekiwanych tajemnic i zwrotów akcji. Ale ogólnie lektura dość męczaca. Plus za greckie odniesienia i klimat.

Joanna | 2013-12-16
Przeczytana: listopad 2013

Napisana przeciętnym językiem, choć ma dość interesującą fabułę. Rodzinna saga prezentująca skomplikowaną zawiłość kłamstw w rodzinie, gdzie brakło miejsca na szczerość. A stąd już krok do tragedii.

arianna25 | 2012-10-08
Przeczytana: 06 października 2012

nie wiem, jakim cudem dotrwałam do końca. Książka nudna, nic się nie dzieje. same opisy, zero dialogów, co powoduje, że jeszcze bardziej nuży. Nie polecam.

nuna21 | 2016-07-27
Trithemius | 2016-07-09