Urodziny

Wydawnictwo: Rebis

Magnat finansowy na miarę Onassisa dożywa swoich ostatnich dni. Kiedy dowiaduje się, że jego córka będzie miała dziecko z nieaprobowanym przez niego mężczyzną, wydaje dla niej huczne przyjęcie urodzinowe. Podstępnie planuje jednak by nakłonić ją do dokonania aborcji. Sprowadzony na wyspę rodzinny le

Sharra | 2017-08-14

Książka raczej mało znana. Jeśli w ogóle ktoś o niej słyszał. I te dość nędzne oceny na LC. Przyznaję się, że kupiłam ją pod wpływem emocji, a po zobaczeniu negatywnych opinii zaczęłam żałować. Jednak kiedyś bardzo mądra osoba powiedziała mi, że czytać trzeba wszystko, nie tylko to, co się lubi.
Więc przeczytałam.
Książce zarzucano, że nie ukazuje emocji głównego bohatera. Że opisuje całe jego życie, zresztą bardzo skrupulatnie, ale nie ma w tym za grosz uczucia. Moim zdaniem to prawdziwy atut powieści. Uważam, że świetnie poznałam wykreowanego bohatera poprzez lekturę. I wyciągnęłam z tego zasadniczy wniosek - Marco Timoleon to nie jest osoba, która w życiu kieruje się emocjami. To nie jest nawet osoba, która pozwala, by uczucia wyszły poza bardzo głęboką norkę gdzieś w środku jego wnętrza. Świat, z jakim ma styczność czytelnik, jest światem widzianym oczami głównego bohatera. Przez 320 strony każdy może poczuć się jak ten wyprany z empatii i wszystkiego, mającego namiastkę uczuć,...

| 2014-09-25

Książka, której autor nie ma, niestety, nic ważnego do powiedzenia. I to jest jej największa wada.
Język utworu nie jest najgorszy, czyta się dobrze. Cóż z tego, jeśli czytając mam wrażenie straty czasu. Śledziłem losy bohaterów, członków bogatej rodziny, obserwowałem jak główny bohater do bogactwa dochodzi, potem czytałem o intrydze jaką szykuje. I nic to nie wnosiło, nie znalazłem żadnego przesłania, żadnej wartości dodanej. Nie znalazłem też emocji.
Może gdyby fabuła była bardziej wciągająca lub któraś z postaci bardziej przekonywująca. Wtedy nie szukałbym wartości tylko z wypiekami na twarzy śledził akcję i płakał nad losami nieszczęśliwej córki bogacza. A tak ...
Przeczytałem do końca. Bo już zacząłem. Odkładam na półkę.
Polecam tylko wtedy, gdy stoimy na peronie przed długą, długą podróżą a ostatni kiosk z gazetami i podręcznymi książkami już zamknięty.

Agnieszka | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Największą wadą tej książki jest to, że nazajutrz po jej przeczytaniu można zapomnieć o czym była. Czyta się ją wcale dobrze, ma melancholijny i prosty rytm przypowieści, poucza nas że pieniądze szczęścia nie dają. Ale brakuje "Urodzinom" ciężaru, jakiegokolwiek drugiego dna.

Najlepszy jest portret rodziców głównego bohatera, pomysł, że na świecie może zabraknąć książek i cytat z Marka Aureliusza: "Celem życia nie jest znalezienie się po stronie większości, lecz unikanie znalezienia się pośród obłąkanych".

Aanika | 2016-03-30
Przeczytana: 20 marca 2016

"Urodziny"...
Jesli juz zaczne czytac ksiazke, to musze ja ukonczyc..tak bylo w przypadku "Urodzin".
Dziwna ksiazka, jednyne interesujace to fakt, iz autor poruszyl problematyke samotnosci. Bogactwo moze ulatwia nieslychanie zycie, ale nie lagodzi bolu osamotnienia. Tak wlasnie bylo z bohaterem ksiazki, ktory mogl kupic sobie wszystko i kazdego, ale pozostal przez cale zycie nieszczesliwym samotnikiem.

bocian-fajtłapa | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Pięć gwiazdek dla tej książki to duży ukłon w stronę autora. Nużąca fabuła, przygnębiające zakończenie, ciągłe retrospekcje, które irytują, a często nic nie wnoszą do głównego wątku. Książka nie porywa i zupełnie nie mieści się w granicach mojego gustu literackiego. Jednakże nie należy też do tych najgorszych. Jeśli polubi ktoś styl pisarza, na pewno odnajdzie w niej kilka smutnych prawd o człowieku, którym rządzi pieniądz wznosząc go na szczyt bogactwa, a staczając go na dno człowieczeństwa, a także skazując na potworną samotność.

Alicja | 2014-03-14

Pokręcona historia pokręconej rodziny. Wkurzali mnie wszyscy bohaterowie. Nie sposób polubić któregokolwiek z nich. Czyta się dobrze, szybko. Parę nieoczekiwanych tajemnic i zwrotów akcji. Ale ogólnie lektura dość męczaca. Plus za greckie odniesienia i klimat.

Joanna | 2013-12-16
Przeczytana: listopad 2013

Napisana przeciętnym językiem, choć ma dość interesującą fabułę. Rodzinna saga prezentująca skomplikowaną zawiłość kłamstw w rodzinie, gdzie brakło miejsca na szczerość. A stąd już krok do tragedii.

arianna25 | 2012-10-08
Przeczytana: 06 października 2012

nie wiem, jakim cudem dotrwałam do końca. Książka nudna, nic się nie dzieje. same opisy, zero dialogów, co powoduje, że jeszcze bardziej nuży. Nie polecam.

Michał | 2017-11-22
Przeczytana: wrzesień 2017