Przymus

Wydawnictwo: Rebis
COMPULSION
Frank Clavenger
Lilly_

Frank Clavenger, psychiatra sądowy, chce zapomnieć o świecie zbrodni, w którym przez ostatnie lata się obracał. Niestety, bliski przyjaciel Clavengera, szef policji z Nantucket, rozpaczliwie potrzebuje jego pomocy. Nieznany sprawca zamordował kilkumiesięczną córkę miliardera Darwina Bishopa, w niebezpieczeństwie jest też jej siostra bliźniaczka, a śledztwo stoi w miejscu. Najgorsze jest to, że każde z Bishopów mogło mieć motyw, by zabić dziewczynkę: bezwzględny pan domu, jej piękna, zmysłowa matka, a także ich przybrani synowie, nieprzeciętnie uzdolniony Garret i zdradzający objawy psychopatii Billy. Zagubiony w emocjonalnym gąszczu, w którym żyją Bishopowie, Clavenger zastawia pułapkę na mordercę.

Hana | 2016-03-11
Na półkach: Ablow Keith, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2016

Psychiatra narkoman i alkoholik,Frank Clavenger,na tropie mordercy małej dziewczynki z rodziny Bishopów.A tam wszyscy albo dziwni albo bardzo dziwni.Frank szuka mordercy.Portrety psychologiczne podejrzanych wiarygodne,ale ich nagromadzenie w jednym miejscu psuje efekt. Tam wszyscy mają coś z główką.A Frank tylko spojrzy i już wie co komu dolega,chyba,że traci obiektywizm. A to mu się zdarza.Całość - może być. Zobaczymy co dalej.

michall_1985 | 2016-05-17
Przeczytana: maj 2016

Frank Clavenger - psychiatra,który niegdyś pracował dla wymiaru sprawiedliwości jako biegły sądowy zostaje wciągnięty przez przyjaciela - policjanta w intrygę w wyższych sferach.

Pewna szanowana i bogata rodzina traci dziecko,córkę,jedną z bliźniaczek.Dziewczynka zostaje zamordowana...przez kogoś z rodziny.Pytanie brzmi,kto to zrobił?
Za fasadą bogactwa,kontaktów politycznych i pozornego szczęścia kryją się dramaty i tragedie rodzinne oraz osobiste.
W dodatku obaj główni bohaterowie nie potrafią zachowac "zimnej głowy" i profesjonalnego dystansu do sprawy.

Rozwój wypadków przedstawiony jest przez głównego bohatera,narracja jest pierwszoosobowa,co akurat w tym wypadku jest bardzo udanym zabiegiem.Musimy wraz z doktorem Clavengerem rozwiązac zagadkę.

Po resztę zapraszam do książki.

Podsumowując,książka wciąga od pierwszego do ostatniego rozdziału.Autor serwuje co kilka stron nowe wątki,nowe dowody.Kiedy już prawie jesteśmy pewni,że zamordował ten,a nie tamten,nagle autor...

Julia | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Wątek psychologiczny trudno jest nakreślić dobrze- trzeba go odpowiednio budować, tak by nie nużył swoją obszernością, ale i tak, by nie był zbyt pobieżny.
Mnie osobiście Frank Clavenger irytował. Bohatersko bronił kobiety, którą poznał 10 minut wcześniej i byłby chyba gotów skoczyć za nią w ogień- tylko dlatego, że była piękna. Nie znał jej, a jako psychiatra chyba powinien wiedzieć, że człowieka nie wybiera się tylko z powodu cech urody. Uważam również, że w książce zbyt mocno padają słowa "kocham" i "zakochałem się", możliwe, że bohaterowie tak właśnie czują w danej chwili, ale moim zdaniem odpowiedniejszą nazwą tychże uczuć byłoby "zauroczony". Zakochać, a kochać to również dwie osobne kwestie; jednakże tu zostały ze sobą zrównane.
Frank dawał się manipulować niczym nastolatek.

Książka była ciekawa, spójna, wątki o Lilly były naprawdę świetne i dawały małą odskocznię od Bishopów.
Polecam raczej na odmóżdżenie w chłodne wieczory. Czyta się łatwo i szybko, ale nie...

Mel | 2012-01-26

Frank Clavenger, ceniony psychiatra, tym razem zostaje poproszony, o wzięcie udziału w dochodzeniu, w sprawie morderstwa małego dziecka. Wszystko pod obstrzałem mediów i opinii publicznej. Sprawa trudna, skomplikowana. Rodzina nie zawsze chętna do współpracy, ma swoje sekrety i tajemnice. Główny bohater, pomimo wielu sprzecznych przesłanek nie podaje się tylko dąży wytrwale do rozwiązania zagadki. Napotyka na wiele niuansów rodzinnych, nie zawsze przyjemnych, ale mających wpływ na obraz całej sytuacji...zaskakujących niekiedy bardzo. Były momenty, że sam zaczął już wierzyć w pewne rozwiązanie, a po chwili okazywało się zupełnie co innego. ;)

Wikła się również w romans z kobietą należącą do tej rodziny. Można powiedzieć, że ma słabość w tym temacie. Pod koniec, kiedy stało się, co nieco oczywiste, stwierdziłam, że był strasznie naiwny. Jego wybory i podejście do seksu, kobiet w ogóle, trochę mnie drażniło. Może romans z ideałem, bóstwem tak mnie zirytował. Bo takie miałam...

jedyna książka z tego rodzaju, która niczym demon opętała mi umysł.

| 2015-12-20

Cóż- kolejny raz rodzina, której członkowie mają problemy z głową. Psychopatyczny ojciec, syn z problemami z prawem, drugi syn mający problem z zaspokajaniem ambicji ojca i żona/macocha, kobieta zdecydowanie lękliwa.

Skoro są problemy ze zdrowiem psychicznym to na ratunek musi przyjść psychiatra. Trafiło jednak na takiego, który sam siebie nie ogarnia i również jest nieźle poszurany, a alkohol robi z nim swoje.

Ginie w niewyjaśnionych okolicznościach mała dziewczynka, głównym podejrzanym jest syn, oczywiście ten problemowy, bo wybitnie inteligentny sportowiec przecież nie mógł zabić swojej siostry.

Pranie rodzinnych brudów, tajemnice i psychologia psychopatycznego mordercy w pigułce to to co tygryski lubią najbardziej.

Zaznaczam- książka nie jest wysokich lotów, ale przeczytać ją zdecydowanie warto. Czytałam Architekta tego samego autora i tam byłam zauroczona.

Dobry thriller. Polecam ;)

sygin | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: luty 2013

Przyznam szczerze, że choć zabrałam się, za tą książkę niejako przez przypadek – zwyczajnie wpadła mi w ręce, kiedy akurat nic nie czytałam – to rozpoczynając lekturę spodziewałam się czegoś trochę innego. Nie żeby książka była zła, bo nie jest. Pomysł jest niezły, wątek kryminalny ciekawy, a język płynny i lekki. I byłoby to zapewne całkiem niezłe połączenie, gdyby móc odsączyć całe morze wszechobecnych psychologicznych frazesów. Wiem, pomysł karkołomny, zwłaszcza, że Ablow głównym bohaterem swojej książki czyni psychiatrę. I to nie byle jakiego. Frank Clavenger jest bowiem psychiatrą sądowym, któremu nieustanna potrzeba naprawiania życia innych ludzi nie pozwala zerwać ze zbyt wiele kosztującymi go sprawami kryminalnymi. Tak jest też i tym razem, gdy za namową przyjaciela z policji angażuje się w sprawę morderstwa w rodzinie Bishopów.

Wszechwiedza głównego bohatera i sposób w jaki podchodzi do analizowania życia innych sprawia, że jego postać raczej irytuje niż budząca sympatię....

Iwon222 | 2014-04-22

Świetny kryminał, trzyma w napięciu. Do samego końca nie wiadomo kto zabił i to jest plus.
Główny bohater jest intrygujący i to jak się szybko przywiązuje trochę mnie wkurzało.
Ale sama książka świetna :)

Magdalena | 2011-06-28
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Udało mi się odgadnąć, kto był winien śmierci jednej z bliźniaczek, mimo że to było dość pokręcone i nieprawdopodobne. Ciekawym pomysłem były wstawki związane z Lilly.

sysia | 2016-03-30

Wciągająca i trzymająca w napięciu do końca akcja. Zaskakujące zakończenie .