Amnezja

Wydawnictwo: Albatros
The crime writer
thriller medyczny
kamk

Pewnego dnia, autor kryminałów, Drew Danner, budzi się w szpitalu po trepanacji czaszki. Dowiaduje się, że usunięto mu guz mózgu. Niczego nie pamięta. Nie jest w stanie przypomnieć sobie ani ostatniego dnia ani tygodnia. Nie pamięta także, że znaleziono go z nożem w ręku, leżącego po ataku padaczki na ciele zamordowanej byłej narzeczonej. Czy jest winny? - tego nie wie nawet on. Gdy sąd uznaje, iż na skutek chwilowej niepoczytalności nie może ponosić odpowiedzialności za zabójstwo, które zapewne popełnił, Drew postanawia zrekonstruować swoją zaginioną przeszłość. Przemierza ulice miasta w poszukiwaniu prawdy. Wkrótce w podobnych okolicznościach ginie kolejna młoda kobieta...

Kinia | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Miałam nadzieje, że fabuła będzie znaczenie mniej przewidywalna, a akcja trochę bardziej dynamiczna. Bohaterowie powieści byli dla mnie trochę sztuczni i wszyscy bardzo do siebie podobni. Jeżeli miałabym oceniać tylko po przeczytaniu ,,Amnezji'' to stwierdzam, że autor nie jest mistrzem w kreowaniu postaci. Akcja była według mnie trochę monotonna, a twórca książki zawarł w powieści zbyt dużo opisów wykreowanej rzeczywistości. Język pisarski również nie przypadł mi do gustu, bo jak dla mnie był on aż na zbyt potoczny. Ogólnie książki nie polecam, bo jak dla mnie była troszeczkę nudnawa. Wieloletni fani kryminałów prawdopodobnie od razu rozgryzą wątek kryminalny i zakończenie nie będzie dla nich zbyt zaskakujące.

isabelle142 | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

A już myślałam, że to ze mną jest coś nie tak. Do około dwusetnej strony męczyłam się z tą książką, tak ślamazarna wydawała mi się akcja, a opisy przydługie i nużące. Tymczasem okazuje się, że inni czytelnicy są zaskakująco zgodni w tej kwestii. To na swój sposób pocieszające :)
Potem, na szczęście, powieść się rozkręca, tempo przyspiesza, pojawiają się emocje, których w przypadku tego typu książek brakować nie powinno, a rozwiązanie zagadki w pełni satysfakcjonuje. Gdyby tylko całość była taka jak końcówka...
Plus za wątki autotematyczne - o przebiegu procesu powstawania nowej książki. Dla osób zainteresowanych pisaniem mogą być szczególnie frapujące.

Nikto | 2016-07-10
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Rozczarowałam się tą pozycją.Po wiele mówiącym tytule i opisie z okładki,spodziewałam się czegoś zdecydowanie ciekawszego.Dużo chaosu,książka w książce.Czasami łapałam się na tym że nie jestem do końca przekonana co jest faktem,co snem narratora i jednocześnie głównej postaci Drew Dannera, a co fabułą pisanej przez niego powieści kryminalnej.Amnezja to słowo i temat który mim zdaniem ma ogromny potencjał.W tej książce został on nie wykorzystany do końca.A nawet mocno spłaszczony i spłycony.Może przez to że postacie przedstawione bardzo '' po amerykańsku ''. Pisarz kryminałów który ma wszędzie wtyki ,takie by zbadać DNA z włosa ,czy zrobić badanie krwi znalezionej gdzieś tam w okolicy morderstwa.Policjanci typowo amerykańscy Twardziele którzy wszystko mogą i którym wszystko wolno,nawet zamknąć kolesia w areszcie bez wyroku i oskarżenia,tylko po to by go zmiękczyć poprzez celowe narażenie na spektakularne pobicie.Jakoś mnie to nie przekonuje i dziwnie przypomina filmy o bogach -...

tajus | 2011-04-13
Na półkach: Miałam, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Styl autora mnie nie zachwycił, niestety. Książka została napisana trochę chaotycznie, słownictwo w niej zawarte jest czasami "byle jakie", a niektóre opisy odbiegające od fabuły są moim zdaniem zbędne i nudne. Natomiast na duży plus zasługuje na pewno sama fabuła utworu, będąca jedną wielką tajemnicą związaną z życiem głównego bohatera, wyjaśniającą się dopiero na końcu książki. A to oczywiście bardzo lubię, tym bardziej, że koniec potrafi zaskoczyć. Ponadto w powieści jest kilku całkiem interesujących bohaterów, nawet tych ze światka zwierząt ;). Także ogólnie rzecz biorąc, książka nie najgorsza, ale też nie najlepsza; w sam raz na jedno nudne popołudnie czy bezsenną noc.

Ella | 2016-10-23

Skusiłam się entuzjastyczną recenzją Lee Childa na okładce książki "Fantastyczny thriller - po prostu rzuca na kolana". Żeby taki od razu fantastyczny i na kolana rzuca to nie, ale owszem książka napisana bardzo przystępnie i z zachowaniem wszystkich cech tego gatunku. Jest szybka akcja, krótkie konkretne rozdziały i naprawdę zaskakujące zakończenie. Momentami może trochę ( ale tylko trochę ) za dużo dygresji i przemyśleń autora, ale to już tak tylko, żeby się do czegoś przyczepić :)
Dobra w swoim gatunku, godna polecenia książka.

espiral | 2012-10-03
Przeczytana: 03 października 2012

Książka fajna, może trochę nudnawa w miejscach. Koniec baaardzo zaskakujący, choć niektórych motywów można było się domyślić. To co wkurzało w książce to błędy w słowach, ale to nie jest winą autora tylko tłumacza, więc się nie gniewam. Pomijając to, książke jak najbardziej polecam.

zuzix | 2013-02-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Kiedy byłam mała moja ciocia miała w przedpokoju toaletkę z trzema lustrami - jedynym głównym i dwoma skrzydłami, które można było złożyć do wewnątrz. Uwielbiałam się przy tych lustrach bawić - odbicia odbijały się od odbić - wszędzie byłam ja, jak w salonie luster (nie żebym miała parcie na szkło, tudzież lustra :)).
W każdym razie, kiedy czytałam tę książkę, od razu przypomniała mi się toaletka mojej cioci.
Bo tak: Gregg Hurwitz, pisarz - autor kryminałów napisał kryminał, w którym głównym bohaterem był pisarz kryminałów, który został uwikłany w kryminalną zagadkę, postanowił ją rozwiązać i napisać o tym książkę - kryminał. Uff...,nie pomyliłam się?
Początkowo szło mi dość opornie: styl niekoniecznie do mnie przemawiał, dialogi co najmniej słabe. Ale później, albo autor się rozkręcił, albo mnie akcja wciągnęła, bo nawet czytało się przyjemnie. Na tyle nawet, że przeszło mi przez myśl, że słabe dialogi były celowe - wszak były w stylu przyjaciela głównego bohatera - spalonego...

Ilona | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Książkę czyta się nawet szybko.. wraz z bohaterem wpadamy w wir wydarzeń i chcemy jak najszybciej pomóc mu w odnalezieniu mordercy, a poza tym czytelnik razem z bohaterem chce się dowiedzieć, co zaszło w wieczór, kiedy stracił pamięć.

Czasami, jak dla mnie za dużo wtrąceń o LA i życiu tamtejszego społeczeństwa, ale da się przeżyć.. niektóre dialogi bohaterów wynagradzają tą "nudę"..tryska humoerm i ogólnie książka jest ok.

butterfly | 2012-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Książka, która posiada zaskakujące zakończenie. Poza tym jak dla mnie wieje nudą. Zwłaszcza podczas opisywania klimatów LA. Do mnie to nie trafiło, ale może ktoś lubi takie klimaty.

woodenalien | 2014-08-15
Przeczytana: kwiecień 2013

Co prawda miejscami nudna, ale zasługuje na osiem gwiazdek za świetne zakończenie.