Zderzenie

2009-08-01
2009-08-01
2008-01-01
Wiesław Marcysiak
zderzenie literatura amerykańska literatura XXI wieku były agent

Jak zwykle Pan Abbot mnie nie zawiódł. Kolejna wciągająca i dynamiczna sensacja. Jak najbardziej polecam.

"Zderzenie" Jeff Abbott.

Ben Forsberg, biznesmen, konsultant do spraw bezpieczeństwa, pracujący dla wielu amerykańskich szych, m.in. dla Sama Hectora, szefa potężnej agencji ochroniarskiej. Dwa lata wcześniej stracił żonę, Emily, która została zastrzelona strzałem w głowę przez nieznanego sprawcę w trakcie ich podróży poślubnej. Emily również pracowała dla Sama Hectora. Ben bardzo przeżył jej gwałtowną śmierć i nadal nie może dojść do siebie.

Nicky Lynch, kolejny płatny zabójca, młodszy brat innego płatnego zabójcy, który przez błąd w zadaniu zostaje zabity przez swoją niedoszłą ofiarę. Nicky pała żądzą zemsty i zamierza pomścić zabitego brata.

Losy tych ludzi splatają się ze sobą, wikłają w walkę, pościgi, strzelaninę, morderstwa, kradzieże i porwania. Akcja jest dynamiczna, dużo w niej brutalności i lejącej się krwi. Pod tym względem powieści Jeffa Abbotta są prawie jednakowe, bez większego zaskoczenia. Miłośnicy thrillerów szpiegowskich na pewno będą zadowoleni.

"Zderzenie" Jeff Abbott.

Były agent CIA, obecnie działający w tajnej komórce wywiadowczej podległej CIA nazywanej "Piwnica", która oficjalnie nie istnieje, wyrzutek, płatny zabójca na zlecenie, o pseudonimie "Pielgrzym" staje w obliczu zdrady i próby przejęcia jego tajnej grupy celem wykorzystania jej do własnych, indywidualnych celów przez innego bezwzględnego gracza....

Kto lubi Jacka Reachera, bez większego trudu odnajdzie się w świecie Zderzenia. To podobna książka, równie dynamiczna i łatwa w lekturze, sprawnie łącząca szybką akcję z wątkiem kryminalnym. No i mająca równie charyzmatycznego bohatera, który tu ma jednak towarzysza.

Pielgrzym jest byłym agentem CIA i pracuje obecnie dla tajnej komórki agencji, tak zwanej „Piwnicy”. Nie zna swoich współpracowników, a jedynie szefową, od której przyjmuje kolejne zlecenia. Pewnego dnia cudem unika zamachu na swoje życie, a jego przełożona zostaje na jego oczach porwana. Pielgrzym właśnie do takich akcji był szkolony. Utraciwszy kontakt z „firmą”, nie zamierza rezygnować. Zamierza odkryć, co naprawdę się dzieje.

Ben Forsberg jest doświadczonym konsultantem współpracującym między innymi z firmami z sektora wojskowego. Dwa lata temu stracił żonę; została zastrzelona przez nieustalonego sprawcę podczas ich podróży poślubnej. Pewnego dnia – tak, tego samego co powyżej – zostaje wmieszany w zabójstwo nieznanego mu mężczyzny. Okazuje się, że ktoś od dłuższego czasu posługiwał się dokumentami wystawionymi na jego imię i nazwisko.

Obaj panowie szybko się spotkają i połączą siły, bo wroga będą mieć jednego. Nas, czytelników, czeka w związku z tym sporo strzelanin, bójek, pościgów, a także niezbyt skomplikowana fabuła pełna zwrotów akcji, niespodzianek i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Zderzenie nie jest książką, w której należy szukać realizmu. Nie jest też powieścią, która oferuje rozbudowaną psychologię postaci czy zaskakujące fakty dotyczące działalności CIA. To czytadło, ale całkiem przyjemne. Idealny przerywnik między poważniejszymi lekturami.

Więcej recenzji:

Tchu nie zapiera ale przynajmniej ciągle w książce coś się dzieje. Sensacja na całkiem przyzwoitym poziomie. Wolałbym bardziej hardcorowo no ale cóż, nie zawsze się dostaje to co się chce:)
Podsumowując dobra książka do przeczytania dla odprężenia.

Podsumowując dobra książka do przeczytania dla odprężenia.

1997

3/4 ksiązki przerwałam cytanie trochę mecząca i chyba nie moje klimty :(

3/4 ksiązki przerwałam cytanie trochę mecząca i chyba nie moje klimty :(

Zaskoczenie książką Jeffa Abbotta totalne,po raz pierwszy czytam tego autora i od razu zrobił na mnie jak najbardziej pozytywne wrażenie , można go porównać w dużej części do mistrzów gatunku. Akcja w książce zaczyna się na pierwszej stronie i kończy na ostatniej, z pewną dozą zaskoczenie w paru wątkach. Polecam czytelnikom lubiących dobrą dawkę sensacji.

super :)

super :)

dobry poczatek i rozwija sie ok, ale pod koniec poprawnosc polityczna w ktorej glowny bohater jest sztucznie pozytywny wyadla slabo i nienaturalnie. za to koncowe popsucie charakterow duzy minus do pozytywnej oceny.

1982

Dość dobra książka sensacyjna Jeffa Abbotta. Dwoje zupełnie różnych ludzi, dwie różne historie, które łączy więcej niż im się wydaje.
Ben i tajemniczy Pielgrzym muszą połączyć siły i stawić czoło mrokom przeszłości i pewnym ludziom, którym się narazili.
Przyjemnie się czyta, wartka akcja, chociaż momentami zbyt przewidywalna.

Przyjemnie się czyta, wartka akcja, chociaż momentami zbyt przewidywalna.

Fajne, miłe, typowe.

Fajne, miłe, typowe.