Obłęd serca

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Cykl: Archie Sheridan (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Heartsick

Archie Sheridan przez blisko dziesięć lat ścigał seryjnego mordercę, którego z powodu wyrafinowanych tortur, jakim poddawał swoje ofiary, zwano Wirtuozem. Wreszcie Archie na własnej skórze poczuł skalpel pięknej Gretchen Lowell, bo to ona właśnie okazała się nieuchwytnym monstrum zbrodni. Archie wprawdzie uszedł z życiem, ale jest wrakiem człowieka. Żyje na prochach, porzucił rodzinę, a przede wszystkim pozostaje w chorej relacji ze swą oprawczynią, którą regularnie odwiedza w więzieniu.

Tymczasem w mieście pojawia się inny seryjny morderca. Gdy ginie kolejna nastolatka, Archie po dwuletniej rekonwalescencji postanawia wrócić do pracy. Towarzyszy mu Susan, młoda dziennikarka, mająca napisać serię artykułów o nim i prowadzonym aktualnie śledztwie. Okazuje się, że korzenie tej zbrodni sięgają głęboko w przeszłość ich obojga.

Kokosanka | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

Ja piac z zachwytu nad książką nie będę. Najbardziej podobała mi się podstac Gretchen i jej wyszukanych metod tortur- to mnie bardzo wciągnęło, ale historia Dusiciela po Lekcjach, jakieś takie beż życia, rozwiązanie tak banalne, że aż mi się wierzyc nie chciało. Gdyby nie postac Lowell obniżyłabym jeszcze o 3 gwiazdki. Szczerze to ciężko mi się czytało, nie tęskniłam za książką w pracy, by dowiedziec się dalszej części. Można przeczytac.

slashie | 2014-10-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 października 2014

Uwielbiam czytać kryminały i miałam już ich parę w ręku. Ten zapadnie mi chyba najbardziej w pamięć i niesamowicie mnie zaciekawił już od pierwszych stron.Jest to historia o teraźniejszym śledztwie prowadzonym przez Archiego - detektywa, głównego bohatera, a także przeplatane są wątki z jego przeszłości.

Co mnie najbardziej zaciekawiło i tak przykuło moją uwagę że nie mogłam się oderwać nawet na chwilkę? O dziwo nie chodzi o fabułę. Utrzymana na dobrym poziomie, lecz czytelnik jest w stanie sam przewidzieć rozwiązanie dochodzenia. Natomiast autorka skradła mi serce opisaną relacją między ofiarą a morderczynią. Przyplątane cierpienie z miłością czy opisy tortur i pożądania. A przede wszystkim przedstawienie osoby pozbawionej wolności jako wygraną i triumfującą, a osobę uratowaną od śmierci i cierpienia fizycznego jako przegraną i nieszczęśliwą.

Jedynie co bym zmieniła w tej książce to zakończenie. Marzy mi się usunięcie ostatnich paru stron, lecz to tylko moje wyobrażenie...

Marta | 2014-10-15

Zahipnotyzowała mnie ta książka.Jak by sama Gretchen Lowell przemawiała do nas,przedstawiając całą historię swymi pięknymi,obłąkańczymi oczyma.Wspaniale skonstruowana postać, może stać na równi z mistrzem Hannibalem Lecterem.Ech, już nie mogę się doczekać przeczytania drugiej części.
p.s - kupiłam obie..

Zaczytana | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Wciąga od samego początku.
Świetna postać Gretchen Lowell - kobiety pięknej, intrygującej, ale również psychopatycznej morderczyni.Relacja detektywa z Gretchen zarówno budzi ciekawość jak i niepokój.
"Obłęd serca" warto przeczytać.

Magdalena K | 2013-11-22
Przeczytana: listopad 2013

Są takie książki, od których nie sposób odciągnąć wzroku, choć w swych opisach są mroczne, ciemne i straszne. Chelsea Cain napisała powieść „Obłęd serca”, która na szczęście doczekała się konsytuacji w postaci „Wirtuoza zbrodni”. Co takiego ma w sobie, ze czyta się ją z wielkim podziwem?

Archie Sheridan to detektyw wydziału zabójstw od ponad dziesięciu lat próbuje złapać Wirtuoza. Postać, która spędza mu sen z powiem ponieważ jest nieuchwytny i zawsze jest krok przed nim i jego zespołem śledczym. Wirtuoz cechuje się mistrzostwem, jeżeli tak mogę nazwać mordercę. Starannie wybiera swoje ofiary, zadaje im niewyobrażalny ból, często również znęca się nad swoimi ofiarami psychicznie, by w końcu i tak zabić. Jego dwusetną ofiarą zostaje nasz główny bohater – Archie.

Gretchen Lowell, bo o niej tutaj mowa zbudowała tak patologiczną wieź z Archim, ze tak naprawdę, mimo tego, iż główny bohater jako jedyny, przeżył tą niewiarygodną tragedię i tak jest wrakiem człowieka. Co niedziela...

isabelle142 | 2015-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Wypożyczyłam tę książkę w ciemno z biblioteki, oj, dawno temu. I kto wie, czy w końcu bym się do niej zabrała, czy jeszcze nie, gdyby nie BookAThon. I wyzwanie numer 1: książka z czymś czerwonym na okładce :)
Coś nie do końca mi w niej leżało, bowiem 'walczyłam' z nią przez pięć dni, czytając zresztą w międzyczasie inne książki.
Ni to kryminał, ni thriller, ni horror, zważywszy na drastyczność niektórych scen...
Powieść nie rzuciła mnie na kolana i zapewne na długo jej nie zapamiętam. W takich sytuacjach zwykle daję 6 gwiazdek, ale za wątek romansu z nauczycielem dodaję jeszcze jedną.

malcem | 2014-08-30
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Nie spodziewałam się takiej lektury! Początek mnie nie zachwycił, sądziłam, że będę męczyć książkę, by dobrnąć do końca. A tu takie zaskoczenie! Świetnie zarysowana fabuła, ciekawy styl i język. Zaskakujące śledztwo, zaskakujące zakończenie. Nic lepszego być nie mogło. Dobrze spędzony czas. Lubię takie książki.

Marta | 2012-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

W roku 1992 znaleziono pierwsze ciało. Pierwszą ofiarę Wirtuoza. Jest to kobieta, prostytutka. Ciało nosiło ślady tortur. Do śledztwa został przydzielony początkujący policjant Archie Sheridan. Kilka lat później mężczyzna spotyka się oko w oko z seryjnym mordercą. Wirtuoz okazuje się kobietą, która porywa policjanta, mężczyzna zostaje poddany torturą i o mało nie żegna się z życiem. Teraz jest wrakiem człowieka, nie umie żyć bez ogromnej porcji tabletek. Znów zostaje przydzielony do sprawy. Tym razem morderca porywa młode dziewczyny. Do sprawy przydzielona zostaje także dziennikarka. Jak mówi okładka jest tu wszystko co być powinno.

Niezwykła książka, dosyć ciężko się czyta ale już od pierwszych stron zachwyca. Świetne zwroty akcji, i super zarysowane postacie. Podobno inspiracją do napisania książki była prawdziwa historia. 'Obłęd Serca' to pierwsza część trylogi, podoba mi się w niej wszystko. Zaczynając na świetnych postaciach, mówię tu nie tylko o Archiem który swoją drogą...

Monika | 2011-05-05
Przeczytana: 2011 rok

Wpierw wpadła mi w ręce kontynuacja "Obłędu serca" a mianowicie "Wirtuoz zbrodni". Książka rewelacyjna, nie sposób się było od niej oderwać. Seryjna morderczyni Gretchen Lowell oraz detektyw Archie Sheridan zawładnęli moim sercem.
W końcu natknęłam się przypadkiem na pierwsza część historii, którą bez wahania zabrałam ze sobą do domu i pochłonęłam z jeszcze większą przyjemnością. Intrygująca psychopatka, która lubi zabijać ludzi. Morderstwo traktuje jako swoje hobby. Przez blisko dziesięć lat ścigana przez całą rzeszę detektywów z Archiem Sheridanem na czele , którego w końcu łapie w swoje sidła. Detektyw poczuł na własnej skórze skalpel pięknej Gretchen. Porwany, uśpiony narkotykami oraz poddawany torturom które trwały dziesięć dni przez Wirtuoza Zbrodni, który w ostateczności ratuje mu życie.
Polecam wszystkim którzy lubią niebanalne historie i szybko rozwijającą się akcję. Książkę czyta się jednym tchem.

Jolene | 2016-07-12

Może i jestem chora, ale dla mnie to arcydzieło! Oczywiście pod względem chorej relacji, która łączy głównego bohatera ze sprawczynią.
Archie Sheridan jest osobą, która zwraca moją uwagę od samego początku. Pokazuje, że można umrzeć za życia - to jest coś pięknego w tej książce...
Gretchen Lowell - uwielbiam tą postać. Klasyczna psychopatka. Właściwie lepsze słowo byłoby tu zamiennikiem "klasyczna" na "wyjątkowa".